Muszki owocówki choć są malutkimi owadami, to stanowią utrapienie w kuchni. Siadają na warzywach i owocach, występują w wielkich gromadach. Rozmnażają się w szybkim tempie. Chmary owadów denerwują domowników. Nie trzeba wiele, aby owady pojawiły się w domu. Wystarczy pozostawiony owoc, czy niezauważona plama na kuchennym blacie. Prawdziwą plagę stanowią w okresie wiosenno-letnim.
Muszki owocówki – uciążliwi lokatorzy kuchni
Muszki owocowe są przede wszystkim szkodnikami, powodują skażenia żywności bakteriami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczych. Występują powszechnie w domach, restauracjach, supermarketach i wszędzie tam, gdzie jedzenie może gnić i fermentować. Dorosłe osobniki osiągają około 2 – 3 mm długości. Muszki owocówki składają jaja w pobliżu powierzchni fermentującej żywności. Problemem jest potencjał reprodukcyjny owada- jednorazowo mogą złożyć nawet 500 jaj. Młode owocówki wylęgają się po 24 godzinach.Żyją króciutko- do dwóch tygodni.
Pojawienie się chmary muszek owocówek
Omawiane owady rozmnażają się nie tylko na owocach, ale także na mopach, ścierkach, w śmietnikach, ściekach, pustych butelkach i puszkach, czyli wszędzie tam, gdzie znajdą wilgotne, fermentujące środowisko. Dorosłe osobniki mogą również przedostać się z zewnątrz przez niedomknięte okna i drzwi. Zarażenia mogą pochodzić z nadmiernie dojrzałych owoców lub warzyw, które zostały wcześniej zainfekowane w sklepach lub na targowiskach i zakupione. Stanowią zagrożenie dla zdrowia, ponieważ zanieczyszczają jedzenie.
Jak zapobiegać owocówkom?
Kontrolowanie populacji muszek owocówek, kiedy się rozmnożą w naszej kuchni, jest niemal niemożliwe. Można jednak spróbować zapobiegać ich pojawieniu się w domu. Nie mamy wpływu na to, co wleci przez otwarte okno, czy na „gości” przyniesiony wraz z owocami ze sklepu. Możemy natomiast chować warzywa i owoce do lodówki i od razu sprzątać z blatu po przygotowaniu posiłku. Owoce i warzywa przyniesione ze sklepu należy zawsze myć. Dzięki temu można się pozbyć dużej ilości larw i jaj. Miejsce po wylaniu alkoholu należy od razu umyć. Nie wolno zostawiać otwartego wina, czy soku owocowego.
Ocet jabłkowy- domowy sposób na pozbycie się muszek
Muszki owocówki trzeba zwalczać. Świetnie nadają się do tego środki, które zazwyczaj znajdują się w kuchni, np.: ocet jabłkowy. Wystarczy wlać odrobinę octu jabłkowego do szklanki, zakryć otwór folią i zabezpiecz go gumką. Następnie robimy kilka małych otworów, aby muszki mogły wejść do środka. Zapach octu zwabi owocówki do środka, a dzięki zabezpieczeniu z folii nie wydostaną się na zewnątrz. Dla lepszego efektu należy przygotować kilka pułapek i ustawić je w różnych miejscach w kuchni. Dobrym sposobem na pozbycie się muszek jest połączenie octu z płynem do naczyń- ocet zwabia muszki do naczynia muszki, a mydło zmniejszy napięcie powierzchniowe octu i muszki giną w otchłani mikstury.
Suszarka bronią na muszki
Skutecznym sposobem walki z natrętnymi muszkami owocówkami jest suszarka do włosów. Wystarczy tylko podłączyć ją do prądu niedaleko miejsca, w którym zebrał się nadmiar much, oraz ustawić mocny i gorący strumień w ich kierunku.
Zapachy przeciw muszkom
Aby wygrać z owadzim przeciwnikiem, który ma przewagę liczebną i szybko się namnaża, trzeba poznać zwyczaje wroga. Muszki owocówki nie znoszą zapachu mięty i bazylii. Wystarczy zastosować spray o zapachu tych roślin lub zakupić roślinkę w doniczce. Nie dość, że mamy wtedy pyszne zioła, to jeszcze zapobiegamy inwazji muszek.
Niezbyt skutecznym sposobem jest wciąganie ich do odkurzacza, ponieważ raczej nie wyłapiemy wszystkich owadów. Zapobiec dostaniu się owadów do naszego domu mogą siatki ochronne zamontowane w oknach. Nie należy kupować owoców, które mają objawy gnicia. To jest akurat oczywiste, ponieważ zepsuta żywność stanowi zagrożenie dla zdrowia i rzeczywiście jest siedliskiem różnego rodzaju robactwa nie tylko muszek owocówek.