Napowietrzanie trawnika- zasady przeprowadzania

Napowietrzanie trawnika

napowietrzanie trawnika

Każdy właściciel ogrodu chce mieć piękny trawnik. Nie wystarczy do tego tylko podlewanie i koszenie. Konieczny jest zabieg, który uodporni trawnik na wszelkiego rodzaju choroby, czy areacja (napowietrzanie trawnika). Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się nieziemsko zielony dywan z trawy. Nawet zniszczony trawnik znów może się stać wizytówką przydomowej przestrzeni.

Napowietrzanie trawnika – cel

Celem wykonanie areacji , czyli napowietrzania trawników, jest przerwanie ciągłości zagęszczonej i zbitej wierzchniej warstwy ziemi. Polega na wykonaniu otworów lub szczelin w strefie rozwoju korzeni traw. Poprawia to wymianę powietrza w glebie i powoduje efektywniejsze wchłanianie wody i uławia działanie nawozów. Areacja pobudza rośliny do rozwoju, powoduje zwiększenie masy korzeni traw. Wszystko to razem sprawia, że trawnik staje się dużo bardziej elastyczny i odporny m.in. na deptanie.

Błędy podczas koszenia trawnika?

Zabieg aeracji trawnika warto zastosować w miejscach najbardziej użytkowych, w których dochodzi do nadmiernego udeptywania inaczej zagęszczania trawnika. W takiej sytuacji korzenie trawy nie mają dostępu do tlenu. To oczywiście prowadzi do zahamowania wzrostu i obumarcia trawy Pierwszym objawem złego stanu trawy jest przerzedzenie oraz wypadanie trawy. Jego przyczyną są błędy podczas koszenia – zawsze po zakończeniu pracy kosiarki należy usuwać skoszoną trawę z trawnika. Pozostawiona trawa po koszeniu psuje kondycję trawy, a nawet doprowadza do rozwoju mchów. Resztki traw, mchów blokują dostęp tlenu i wody do gleby, a to z kolei jest przyczyną braku wzrostu trawy i jej zaniku. W takim przypadku nie należy zwlekać z napowietrzeniem trawnika.

Kiedy wykonać areację?

Warto ją wykonać jesienią po lekkim deszczu. Podłoże musi być wilgotne, ale nie przesiąknięte. Jesień jest dobrym terminem na wyższej wspomniany zabieg, ponieważ w okresie niskich temperatur trawa szybciej regeneruje się i tworzy nowe korzenie przed zimą. O tym jak często wykonać napowietrzanie trawnika decyduje jego zagęszczenie i intensywność użytkowania.
Czasem wystarczy jeden zabieg na rok. Jeśli ogród jest ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu z rodziną lub znajomymi, a trawnik jest intensywnie użytkowany, to warto nawet trzy razy w roku wykonać powyższy zabieg.

Prosty sprzęt do areacji

Wykonanie areacji nie wymaga drogich urządzeń ani zamawiania profesjonalnej usługi. To niezywkłe prosta czynność. W sklepach ogrodniczych dostępne są przyrządy zwane aeratorami. Najlepszy jest areator z zębami rurkowymi. Wycina z podłoża walcowate fragmenty. Należy je pozostawić na powierzchni trawnika do czasu rozmycia ich przez deszcz.
Kolejnym dobrze sprawdzającym się produktem do napowietrzania trawnika są sandały z cienkimi rurkami, które zakłada się na obuwie. Wystarczy pospacerować w nich po ogrodzie i już wycinamy w podłożu otworki i w ten sposób skutecznie napowietrzamy trawnik. Mamy dwa w jednym- przyjemny spacerek z pożyteczną pielęgnacją trawnika.

Przygotowanie trawnika do napowietrzania

Przed zabiegiem aeracji warto solidnie nawodnić trawnik lub poczekać na niewielki deszcz. Dzięki temu gleba będzie miękka i o wiele łatwiej wbija się areator. Należy też skosić trawę do wysokości 3 cm, a skoszone resztki usunąć. Po wykonaniu tej czynności konieczne jest ponowne podlanie trawnika. Na trawniku pozostaną słupki wydobyte przez aerator. – muszą one wyschnąć, a potem należy rozkruszyć je grabiami. Równie ważne jest nawożenie trawnika środkami dedykowanymi wyłącznie do traw. Powstają wtedy idealne warunki do regeneracji trawy. Można również cały trawnik obsypać piaskiem, ponieważ zapobiega on zagęszczeniu trawnika poprzez wnikanie w głąb podłoża.

Gęstość otworów powstałych podczas areacji zależy od typu gleby. Na ciężkich podłożach otwory powinny być gęste, co 10 cm, na podłożach luźniejszych odstępy między nimi mogą wynosić ok 15 cm

Exit mobile version