Niepozorny okap

 

Okap to niezbędny element w kuchni. Tak w zasadzie nie bardzo zwraca uwagę domowników i nikt nie oczekuje, że będzie spełniał funkcje dekoracyjne. Jego funkcja jest praktyczna – ma pochłaniać wszelakie zapachy. Nawet tak niepozorne urządzenie jak okap może wpływać na wygląd kuchni i prezentować się nowocześnie oraz stylowo.

 Funkcja okapu kuchennego. 

Zasadniczą i podstawowa funkcją okapu kuchennego jest filtrowanie powietrza, to znaczy oczyszczanie go tłustej pary, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Przy słabej wentylacji tłuszcz osadza się na różnych przedmiotach w mieszkaniu i trudno jest go usunąć. Brak wentylacji lub jej niedostateczna jakość jest przyczyną pojawiania się grzybów i pleśni, które są bardzo niebezpieczne dla dzieci, alergików i osób z chorobami krążenia. W warunkach gorszej wentylacji wspomniane wcześniej szkodliwe czynniki mają idealne warunki do rozwoju. Dla domowników mogą być uciążliwe różnorodne zapachy wydobywające się w trakcie gotowania potraw. Okap pozbawia człowieka powyższych problemów – usuwa zapachy i cząsteczki tłuszczu z powietrza. Zyskujemy przyjemny i zdrowszy mikroklimat w domu. Urządzenie wystarczy włączyć na kilka minut w ciągu dnia, aby pozbyć się wszystkich niechcianych drobnoustrojów i uzyskać lepszą jakość powietrza.

 Plusy posiadania okapu 

Okap kuchenny to pożyteczne urządzenie, które warto zamontować w kuchni. Zysk dla zdrowia i czystości w kuchni jest niepodważalny. Po pierwsze; okap chłonie parę wodną oraz usuwa nielubiane aromaty, np.; z przypalonego mięsa, smażonej ryby, gotowanej kiszonej kapusty, cebuli, kiszenia żurku, itp. Okap ułatwia sprzątanie- dzięki temu, że pochłania tłuszcz i inne opary, to nie osadzają się one na meblach i sprzętach kuchennych. Oznacza to, że kuchnię łatwiej jest utrzymać w czystości. Oferta okapów jest bardzo bogata i bez trudu można dopasować urządzenie do stylu, w którym urządzona jest kuchnia, dzięki czemu okap staje się ciekawą dekoracją.

 Rodzaje okapów

Na rynku obecnych jest kilka rodzajów okapów, które można dopasować do wielkości i innych warunków panujących w kuchni. Do mniejszych kuchni, w których wręcz bezcenny jest każdy centymetr przestrzeni polecany jest okap podszafkowy. Jest sama nazwa wskazuje jest to przedmiot umieszczany pod szafką kuchenną bezpośrednio przy ścianie. Jest niezależny od pozostałych elementów kuchni, dzięki temu nie ogranicza możliwości aranżacyjnych tego pomieszczenia. Okap kominowy jest bardzo popularny. Montuje się go nad kuchenką. Okap odprowadza powietrze do otworu wentylacyjnego specjalną rurą, tak zwanym kominem i zajmuje więcej miejsca niż okap podszafkowy. Z kolei okap wyspowy to rozwiązanie dla dużych kuchni. Montowany jest w suficie nad płytą grzewczą. Jest praktyczny i ładny. Większość modeli wyposażona jest w specjalne lampy, które są niezwykle ciekawym elementem ozdobnym.

 Wybór okapu 

Kupując okap należy zwrócić uwagę na jego głośność- poziom hałasu nie powinien przekraczać dopuszczalnej normy, czyli 50 dB. Istotne znaczenie ma także wydajność – oznacza ilość powietrza mierzoną w metrach sześciennych, którą okap przefiltruje w ciągu godziny. Im wyższe parametry wydajności, tym lepiej dla przyszłego właściciela. Najlepsze są modele z regulowaną prędkością działania. Na rynku dostępne są okapy z dziesięcioma poziomami szybkości. Przy wyborze okapu należy zwrócić uwagę na jego energooszczędność – najlepsze pod tym względem są urządzenia z oświetleniem LED, które pobierają nawet dziesięciokrotnie mniej energii niż okapy oświetlane zwykłymi żarówkami. Modele z LED to ekonomiczne- rachunki za prąd są znacznie niższe. Optymalna moc okapu kuchennego to 8-10 W. Okapy z LED polecane są dla osób dla których ekologia jest ważną sprawą i w swoim mieszkaniu/domu mają wiele urządzeń energooszczędnych. Nowoczesny okap to inwestycja w zdrowie , czyste powietrze i niskie rachunki za prąd. Oprócz powyższych zalet warto jeszcze podkreślić jego eleganckie wykończenie, które nadaje kuchni odrobinę nowoczesności.

Exit mobile version