Nitownica do nitonakrętek – jaką kupić? Jaka nitownica dla profesjonalisty, a jaka do domowego warsztatu?

Nitownica jest narzędziem, bez którego nie obędzie się wiele prac budowlanych i remontowych, zarówno na stopniu profesjonalnym jak i wykonywanych przez nas amatorsko w naszych domach. Kiedy zachodzi potrzeba posłużenia się nitonakrętkami, urządzenie tego typu staje się produktem pierwszej potrzeby. Ale na jakie się zdecydować? Jak wybrać tę najbardziej odpowiednią dla nas nitownicę?

 Nitownica ręczna 

Nitownica ręczna to najbardziej podstawowe narzędzie do pracy z wykorzystaniem nitonakrętek. Ma ona wiele modeli, które możemy obejrzeć na http://incop.pl/c11,nitownice, różniących się kształtem i przeznaczeniem. Niektóre modele pozwalają na pracę nie tylko przy użyciu nitonakrętek, ale i nitów zrywalnych, są one jednak droższe, a różnica w cenie może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych.

Największą chyba zaletą nitownicy ręcznej jest to, że nie potrzebujemy do niej żadnego zasilania. Obsługa nie jest trudna, każdy bez problemu powinien dać sobie radę. Wsuwamy odpowiedni bolec w otwór znajdujący się z tyłu narzędzia, następnie ustawiamy długość wystającego drutu i nakręcamy nitonakrętkę. Teraz wystarczy już tylko przytknąć ją do wywierconego otworu i nacisnąć spust nitownicy, by operacja zakończyła się sukcesem.

Wszystko przebiega więc szybko i sprawnie, co pozwala na sporą oszczędność czasu. Możemy w dodatku liczyć na dużą precyzję nitowania i na to, że nitonakrętki będą zamocowane trwale i stabilnie.

 Nitownica pneumatyczna 

Jeżeli nitownica ręczna ma jakąś wadę, to jest to na pewno fakt, iż w posługiwanie się nią trzeba włożyć pewien nakład sił. Z początku możemy nie odczuć płynących z tego konsekwencji, jeśli jednak do zamocowania będziemy mieli dużą ilość nitonakrętek, w końcu poczujemy zmęczenie, a może wręcz wyczerpanie. Do pracy w domowym warsztacie zwykle jest odpowiednia, ale jeśli pracy jest sporo, możemy łatwo opaść z sił.

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa w przypadku nitownicy pneumatycznej. Tutaj wystarczy tylko, że naciśniemy odpowiedni przycisk. Nie musimy w to wcale wkładać dużej siły – siła zacisku i tak będzie większa niż przy użyciu nitownicy ręcznej. Nie trzeba chyba dodawać, że przy takim usprawnieniu praca posuwa się również w szybszym tempie. To dlatego właśnie z narzędzi pneumatycznych korzysta się przy fachowym nitowaniu na przemysłową skalę.

Jeśli chodzi o wady, to należy do nich na pewno mniejsza swoboda działania. Chodzi po prostu o to, że nitownica pneumatyczna musi mieć zapewniony stały dopływ sprężonego powietrza, co pociąga za sobą konieczność podłączenia dodatkowego osprzętu.

 Nitownica akumulatorowa 

Większą swobodę pracy zapewniają nitownice zasilane akumulatorem – nie wejdą nam tu w drogę żadne kable czy ciężki osprzęt. Trzeba jednak zaznaczyć, że nitownice akumulatorowe mają mniejszą siłę zacisku niż pneumatyczne (ale większa niż ręczne), dlatego trzeba dobrać z myślą o tym nitonakrętki w odpowiednich rozmiarach.

 Na co zwrócić uwagę? 

Kupując nitownicę trzeba zwrócić uwagę na parametry konkretnego narzędzia. Warto wybrać takie z gumową rękojeścią, która sprawi, że nitownica nie będzie nam się ślizgać w dłoni. Musimy też wiedzieć, jakiej długości ramię będzie dla nas odpowiednie oraz wybadać, jak narzędzie jest wyważone.

Szerokość i długość części roboczej powinna być dopasowana do zadań, jakie urządzenie będzie miało spełniać. Trzeba też sprawdzić z jakimi dokładnie typami nitonakrętek maszyna może współpracować.

Exit mobile version