Ocena stanu mieszkania z rynku wtórnego.

klucze-do-mieszkania

Kupując lub wynajmując mieszkanie zwraca się uwagę na kilka czynników: lokalizację, cenę, metraż i oczywiście stan mieszkania. W ogłoszeniach często pojawiają się informacje na temat standardu mieszkania i różne zwroty, które wiele mówią o stanie mieszkania.

W branży deweloperskiej wyróżnia się kilka standardów wykończenia nowego mieszkania. Problemem rynku wtórnego jest bark konkretnych wytycznych, jak powinna wyglądać nieruchomość na danym stanie technicznym.

 Od czego zależy standard mieszkania? 

W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego ocena stanu mieszkania jest prosta – jest nowe, nie ma żadnych usterek, wystarczy je wykończyć zgodnie ze swoim gustem i potrzebami. Sprawa komplikuje się, kiedy mówimy o mieszkaniu z rynku wtórnego. Ocena stanu mieszkania to subiektywna opinia dotychczasowego właściciela. Osoba planująca zakup mieszkania może się z opinią zgadzać lub zdanie przeciwne. Na stan mieszkania mają wpływ takie elementy jak: stan techniczny, stopień zużycia i jakość elementów wykończeniowych i instalacji, wyposażenie ( o ile mieszkanie jest sprzedawane wraz z wyposażeniem), funkcjonalność metrażu. Nie są to precyzyjne i obiektywne kryteria. Poza tym sprzedający zawsze będzie zachwalał swoje mieszkanie i bagatelizował usterki.

 Prezentacja i nadużywanie określeń. 

Istnieją proste triki, które wizualnie poprawiają stan mieszkania, choćby gruntowne posprzątanie, odpowiednie ustawienie mebli, jasna kolorystyka. Ogłoszenia mają cele marketingowy i zawyżanie standardu mieszkania jest dość powszechne. Nadużywane są określenia takie jak: apartament, wysoki standard, itp. Ogłoszenia piszą najczęściej właściciele, więc co dla nich jest mieszkaniem do wprowadzenia się, dla potencjalnego kupca może być mieszkaniem do remontu.

Biura nieruchomości na podstawie swoich doświadcze katalog cech, które powinno mieć mieszkanie, aby można było je zakwalifikować do określonej grupy.

 Mieszkanie o podwyższonym standardzie

To mieszkanie luksusowe, o dużym metrażu, apartament, ekskluzywne. Charakteryzuje się nowoczesnym wykończeniem, markowymi elementami wykończenia (podłogi z egzotycznych gatunków drewna, marmurowe blaty, alarm, w pełni wyposażona kuchnia, często w zabudowie). Takie mieszkanie nie ma żadnych usterek. Nowy właściciel lub lokator nie musi przeprowadzać żadnego remontu. Chyba, że kolory ścian nie pasują do gustu kupującego, to oczywiście może zdecydować się na malowanie. W mieszkaniach w wysokim standardzie częste są takie udogodnienia jak: elektryczne rolety, oświetlenie zdalnie sterowane, klimatyzacja.

 Mieszkanie o średnim standardzie 

Mieszkanie o normalnym standardzie dopuszcza drobne usterki, które nie powodują obniżenia komfortu mieszkania. Wynikają najczęściej z codziennego użytkowania. Nie wymaga przeprowadzenia generalnego remontu, ani dużych nakładów finansowych. Można je dostosować do własnych potrzeb. W takim mieszkaniu sprzedający wymienił stosunkowo niedawno instalację, okna lub podłogi. Wyposażenie nie musi być markowe, ale jest w dobrym stanie i charakteryzuje się funkcjonalnością. Jest estetyczne i zadbane.

 Mieszkanie do kapitalnego remontu 

Na rynku zdarzają się mieszkania o niskiej jakości, często zniszczone, które przed wprowadzeniem się trzeba generalnie wyremontować. Do wymiany może być wszystko – od instalacji do podłogi. Koszty takiego remontu są znaczne, choć z drugiej strony, to nowy właściciel decyduje o ostatecznym wyglądzie mieszkania. Daje ogromne możliwości aranżacyjne – można je dostosować do swojego gustu i potrzeb. Bywa, że poważnego remontu w takim mieszkaniu nie było nigdy. Wyposażenie takiego mieszkania jest najczęściej przestarzałe i uszkodzone. Nadaje się jedynie do wyrzucenia. Dość często brakuje w nich centralnego miejskiego ogrzewania, co jest ich największą wadą. W zamian za to są tanie w zakupie. Drugie tyle środków finansowych trzeba włożyć w remont. Takie mieszkania masowo wykupują inwestorzy, którzy remontują je, podwyższają standard i odsprzedają z zyskiem.

Exit mobile version