Ochrona mebli przed zwierzętami domowymi, cz.II

Na szkody wyrządzane przez zwierzęcych przyjaciół najbardziej narażone są meble i podłoga. Ochrona mebli przed zwierzętami domowymi opiera się na kilku filarach.

Uroczy szkodnicy

Zaproszenie do domu zwierzaka to ogromna radość, ale też odpowiedzialność. Ulubieniec rodziny wprowadza daje wiele szczęścia domownikom. Ma także swoje nawyki, często trudną historią, która ukształtowała jego psychikę oraz naturalne zachowanie właściwe dla rodzaju zwierzęcia i rasy. Adoptując zwierzę trzeba mieć świadomość, że będzie wyrządzało szkody w mieszkaniu, a proces adaptacyjny trwa zwykle kilka miesięcy. Nasz pupil nabiera wtedy zaufania do opiekunów i miejsca. Na szkody wyrządzane przez zwierzęcych przyjaciół najbardziej narażone są meble i podłoga. Ochrona mebli przed zwierzętami domowymi opiera się na kilku filarach.

Ochrona mebli przed zwierzętami domowymi- pies sam w domu

Czworonożni przyjaciele gryzą wszystko co się da ze złości i smutku –np. gdy domownicy wychodzą do szkoły, pracy, a psiak zostaje sam. Nasi uroczy pupile to zwierzęta stadne i potrzebują towarzystwa. Oczywiście pies może zostawać sam w domu: szczeniaczek nie dłużej niż 2h, a dorosłe psy nawet 8h. Psiaka należy stopniowo przyzwyczajać do pozostawania samemu w domu. Przed wyjściem opiekuna do pracy, pies powinien być wyprowadzony na spacer i nakarmiony. Musi mieć w misce wodę. Zwierzę szybko nauczy się, że jego pan/pani wraca i będzie oczekiwał na ten moment. A po powrocie opiekuna będzie cieszył się z jego przyjścia do domu, radośnie merdał ogonem i skakał. Można zostawić pupilowi rzecz przesiąkniętą naszym zapachem, np.: bluzę, czy koc- chętnie się na tym położy. Dzięki tak prostemu sposobowi ochrona mebli przed zwierzętami domowymi stanie się faktem. Pozostawienie włączonego radia jako towarzysza to też dobry pomysł

Problemy ze zdrowiem

Gryzienie to psi sposób na higienę zębów. Aby zapewnić ochronę mebli przed zwierzętami domowymi, warto kupić psu gryzaki, zabawki i specjalne przysmaki do ścierania kamienia nazębnego. Jeżeli gryzieniu towarzyszy brak apetytu, należy udać się do weterynarza, który sprawdzi stan zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela.

Uwaga na kable

Zwierzaki drapią i gryzą bezrefleksyjnie. Nie mają świadomości tego, że pewne przedmioty w domu, np.: kable, mogą stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie. Dlatego wszyscy domownicy muszą zadbać o zabezpieczenie kabli w swoich pokojach. Dom musi być bezpiecznym miejscem dla ludzi i zwierząt. Dobrze byłoby, aby każdy domownik miał pod ręką zabawki dla psa. Wtedy psiak nie będzie się nudził. Uchroni to kable i meble przed pogryzieniem. Tylko realizowanie psich instynktów, ale przy odwróceniu uwagi od tego, co zwierzę gryźć nie powinno, chroni nasz dom przed psią demolką.

Legowisko dla psa

Jeżeli nie chcemy, żeby pies wchodził na kanapę, to musimy mu zapewnić legowisko. Powinno być ono wygodne, dostosowane do wielkości pupila. Legowiska mogą być otwarte i zamknięte. Psy lubią towarzystwo właścicieli, więc najlepiej, aby legowisko było blisko opiekuna. Bardziej bojaźliwe psy będą szczęśliwe gdy będą schowane i otulone, inne natomiast wolą mieć wszystko na oku. Na tynku są dostępne legowiska wykonane z tkaniny identycznej jak kanapa.

Czyszczenie mebli z sierści zwierząt

Psiaki wszędzie zostawiają sierść, którą trudno jest usunąć z mebli tapicerowanych i dywanów. Ochrona mebli przed zwierzętami domowymi, wymaga regularnego usuwania sierści z kanapy i foteli. Warto zacząć od systematycznego wyczesywania psa, zanim podszerstek zdąży wypaść. Zwierzęta najczęściej lubią taką pielęgnację. Im więcej sierści psiak zostawi na meblach, tym trudniej ją usunąć. Można to zrobić za pomocą specjalnych rolek z taśmą, szczotek, gąbek lub zebrać sierść zwilżoną rękawicą gumową.

Nie ma lepszego sposobu na rozładowanie energii psa niż spacer i zabawa. Pies, który ma zapewnioną właściwą dla swoich rozmiaru, charakteru i rasy dawkę ruchu jest dużo spokojniejszy i rzadziej demoluje nasze meble. Poza tym jest szczęśliwszy i zdrowszy. Pies i jego opiekun najlepiej bawią się na spacerze- aportowanie, rzucanie piłki, bieganie, poznawanie innych psów, świetnie działają na psychikę psa.

Exit mobile version