Ochrona przeciwpożarowa w halach stalowych

hala stalowa

Dla zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa w halach stalowych, na etapie wykonywania projektu, konieczny jest dobór materiału izolacyjnego o właściwych parametrach ogniowych oraz grubości. Dodatkową ochronę można zapewnić instalując odpowiednie środki ochrony czynnej.

 Rodzaje ochrony pożarowej 

Celem stosowania zabezpieczeń ogniowych w halach stalowych jest ochrona przed działaniem wysokich temperatur oraz bezpośrednim kontaktem z ogniem. Kwestia ochrony przeciwpożarowej konstrukcji jest uregulowana za pomocą wymagań dotyczących czasu odporności ogniowej, na który składają się parametry dotyczące zdolności przenoszenia obciążeń (nośności), szczelności ogniowej oraz izolacyjności ogniowej. Kombinacje parametrów wraz z wymaganiami czasowymi w minutach tworzą odpowiednie rodzaje klas konstrukcyjnych.

Zastosowanie właściwego zabezpieczenia czynnego lub biernego konstrukcji stalowych chroni je przed utratą nośności w sytuacji wystąpienia ognia. Czynną ochronę ogniową stanowią urządzenia monitorujące i alarmowe, a także instalacje gaśnicze uruchamiające się w warunkach pożaru. Z kolei na bierną ochronę przeciwpożarową składają się systemy, które nie podlegają kontroli i możliwości sterowania w razie wystąpienia ognia. Elementy te stanowią część konstrukcji (są w nią wbudowane na stałe).

 Czynna ochrona ogniowa konstrukcji 

Na czynną ochronę konstrukcji przed pożarem składają się przede wszystkim:

 

 

 Bierna ochrona ogniowa konstrukcji 

Pasywna ochrona konstrukcji stalowych przed pożarem może zostać zapewniona poprzez:

Artykuł powstał przy współpracy z CoBouw Polska

Exit mobile version