Oczko wodne w ogrodzie

Dziś, pomimo jesieni, zajmiemy się tematyką stricte ogrodową. Tematem artykułu są dosyć popularne na przestrzeni ostatnich kilku lat oczka wodne. Zagłębimy się we wszystkie tajniki z tym związane. Zaczynajmy!

Wkomponowane w bryłę ogrodu i otoczone licznymi roślinami oczko wodne zdecydowanie przyciąga uwagę sąsiadów i gości jakich przyjmujemy wiosną, latem a nawet w ciepłe takie jak dzisiejsze jesienne dni. Jak wiadomo woda sprawia wrażenie rześkości, chłodu – w upalne letnie dni będzie zatem jak znalazł – nasz ogród z oczkiem wodnym nabierze wówczas intymnego charakteru. Samo tworzenie oczka wodnego również nie nalezy do czynności specjalnie trudnych – wszelkie potrzebne do tego materiały znajdziemy w każdym sklepie z artykułami ogrodniczymi. Opiszmy zatem jakie czynności kolejno musimy wykonać.

Na początek warto zastanowić się głębiej nad miejscem w jakim planujemy umieścić nasze oczko wodne. Nie warto lokować go w pobliżu drzew ponieważ ich korzenie po krótkim czasie spowodują przebicie folii wyściełającej dno w konsekwencji czego woda w oczku będzie zanieczyszczona i po pewnym odstępie czasu wsiąknie w glebę. Lokowanie zbiornika oczka wodnego w pobliżu koron drzew dodatkowo przyniesie nam gnijące liście w wodzie jesienią i co za tym idzie również przykry zapach. Miejsce w ktorym planujemy oczko wodne powinno być także częściowo zacienione – jest to szczególnie ważne zwłaszcza kiedy planujemy hodować w nim rybki – woda w nasłonecznionych miejscach szybko się nagrzewa – sprzyja to więc rozwojowi glonów w powierzchni wody które pochłaniają z niej tlen – takie oczko wówczas nie będzie sie kompletnie nadawało do życia rybek gdyż nie będą miały one czym oddychać. Wreszcie ostatni aspekt lokalizacji oczka to fakt umieszczenia go blisko domu z uwagi na koniecznośc doprowadzenia instalacji elektrycznej do pompy i oświetlenia.

Wielkość i głębokość naszego oczka uzależnić musimy od dwóch aspektów. Pierwszy z nich to warunki atmosferyczne. W płytkim oczku woda szybciej sie będzie nagrzewała co również stworzy niekorzystne warunki do rozwoju organizmów w niej żyjących. Najlepiej jesli oczko wodne ma głębokość przynajmniej 40 cm. Jednak im większy jest nasz zbiornik wodny tym większa zachodzi w nim możliwosć samooczyszczania się wody co zapewnia również idealną rownowagę biologiczną. Dochodzi tutaj drugi z aspektów a mianowicie to, że w przypadku gdy planujemy „zarybić” nasze oczko nasze oczko musi mieć minimum 1 m głębokości a w przypadku hodowli karpi koi nawet do 1,5 metra. Ogólnie powierzchnia i głębokość naszego oczka sciśle uzależniona jest od gatunku ryb jakie w nim planujemy umieścić. Dno oczka powinniśmy wyłożyć specjalną folią tudzież wykładziną kauczukową lub matą bentonitową. Dobrze jest stosować folie które z jednej strony pokrywa specjalna warstwa żwiru – wówczas po krótkim okresie czasu porośnie ona naturalną warstwą mikroorganizmów stwarzających w oczku stan równowagi biologicznej. Ważne jest by folia była mozliwie o jak największej powierzchni byśmy nie musieli łączyć części jej elementów każdego z osobna. Nie należy oszczędzać kosztów na dobrej folii gdyż to głównie od niej zależy pomyślność całości naszej inwestycji w ten segment ogrodu – dobre folie objęte nawet 20 letnią gwarancją zapewniają nam solidną ochronę przed działaniem promieni ultrafioletowych, rozerwaniami przez przerastające korzenie roślin czy temperaturą. Pod folię z kolei należy umieścić najlepiej 15 cm warstwę włókniny lub piasku która również będzie pełniła rolę zabezpieczającą przeciw uszkodzeniom. Gdy dysponujemy większa ilością funduszy warto pokusić się o alternatywne rozwiązania typu mat bentonitowych – mamy wówczas praktycznie dożywotnią gwarancję na szczelność naszego zbiornika wodnego – tego typu maty są praktycznie niezniszczalne. Spójrzmy zatem jak powinien wyglądać całkowity przekrój oczka wodnego:

 

Kolejna kwestia istotna przy tworzeniu oczka wodnego to jego fauna i flora. Rośliny sadzić powinniśmy w ilości nie wiekszej niż 2-3 na 1m2 lustra wody – sadzone w większej ilości niekontrolowanie opanować mogą cały zbiornik wodny. Zapobiec temu możemy poprzez sadzenie roślin w specjalnych koszach umieszczonych na wcześniej przygotowanych półkach w wykopie na oczko wodne – rośliny nie będą się rozprzestrzeniały zbyt mocno zatem nasze oczko będzie cały czas odpowiednio zadbane i nie przekształci się w sadzawkę czy bajoro. Sadząc rośliny w oczku pamiętać musimy o odpowiednim dla nich podłożu – najodpowiedniejsze będzie te wykonane z gliny zmieszanej z kompostem i piaskiem – imitowało będzie żyzną glebę rzeczną co będzie sprzyjało rozwojowi naszej flory w oczku. Roślin pływających sadzić nie musimy – wystarczy wrzucić je do wody – same odpowiednio zaadaptują się do nowego środowiska bez naszej ingerencji. Gdy zaś chodzi o kwestię ryb w oczku to należy je wpuścić do niego nie wcześniej niż przed upływem 4 tygodni od jego stworzenia – wówczas będziemy mieli pewnośc że została w nim zachowana równowaga biologiczna. Uprzednio należy też sprawdzić jakość wody. Pamiętajmy również by na 1m3 wody nie przypadało więcej niż 1kg dorosłych osobników ryb – im większa ich ilość tym mniejsze warunki do rozwoju. Należy wiedzieć tez że nie każde gatunki ryb można ze sobą mieszać – niektóre osobniki mogą polować na słabsze gatunki.

Teraz przejdzmy do kwestii samej konstrukcji oczka. Na początek tworzymy wykop odpowiedni pod wymiary naszego zbiornika wodnego. Następnie tworzymy podsypkę z piasku do 15 cm – pokrywamy ją kolejno warstwą włókniny – a następnie na tak przygotowane dno wykładamy folie, wykładzinę kauczukową lub matę bentonitową – wtedy mamy odpowiednio zabezpieczone dno oczka. Możemy zamiast standardowych rozwiązań wykorzystać również specjalne gotowe formy pod budowę oczka wykonane z tworzywa – wówczas wystarczy ze wkopiemy je w ziemię i wyrównując uprzednio podłoże. Aby oczko wodne wyglądało odpowiednio i stwarzało dogodne warunki dla bytu roślin i ryb nie wystarczy ze utworzymy odpowiednią formę i wypełnimy ją wodą – musimy również zainwestować w kilka dodatkowych instalacji i urządzeń. Są to specjalne lampy UVC oczyszczające wodę z bakterii, w małych oczkach filtry i regularne oczyszczanie oczka mechanicznie (w większych oczkach proces ten wykonuje się samoczynnie bez naszej ingerencji dzięki zooplanktonowi i roślinom), oraz napowietrzacze wody – w efektownej postaci fontann czy kaskad. W przypadku zastosowania fontann pamiętać musimy o instalacji odpowiedniej pompy która będzie tłoczyła wodę – wiąże sie to zatem z doprowadzeniem do oczka instalacji elektrycznej. Dodatkowo należy wiedziec również że im większy strumień wody ma zostać generowany przez fontannę to także powierzchnia oczka powinna być jak największa.

Na zakończenie artykułu dodam, że nie wystarczy samo zaaranżowanie oczka by cieszyło ono wzrok okolicznych gapiów. O oczko jak tez o cały ogród musimy należycie dbać. Rośliny wodne należy pielęgnować tak samo jak te na rabatach, musimy pilnować by glony się zbytnio nie rozprzestrzeniły (możemy hodować gatunek rybek glonojadów który całą brudną robotę wykona za nas), podczas upalnych letnich dni musimy napowietrzać i uzupełniać wodę w oczku, z kolei podczas jesiennych warto zainwestować w gęstą siatkę która zabezpieczy oczko przed spadającymi liśćmi które musimy usuwać wiosną. Warto również zainwestować w specjalny odkurzacz oczyszczający wodę z odchodów ryb, resztek ich pokarmu czy liści. Takowy sprzęt jak również inne akcesoria pomocne przy pielęgnacji oczek wodnych i stawów (podbieraki do ryb, nożyce z zabezpieczonymi czubkami itp.) zakupić możemy praktycznie w każdym markecie ogrodniczym (np. Gardena).

Zródła: GrafikaGoogle, wymarzonyogrod.pl

Playlista „Oczko wodne, staw, sadzawka

httpvp://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjkWwGub-qQN8hfVnZgadq1_

Exit mobile version