Odbiór techniczny mieszkania – jak zrobić to dobrze?

Odbiór techniczny mieszkania to bardzo ważny etap podczas całego procesu związanego z zakupem nieruchomości oraz procedurą, która następuje bezpośrednio po zakupie mieszkania. Dokładne sprawdzenie mieszkania na obecność wad i usterek to jedyny moment w którym możemy zobowiązać dewelopera do naprawy usterek na jego koszt. Co w sytuacji jeśli chcemy sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego? Jak zrobić to dobrze? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

 Sprawdzę usterki i podpiszę papierki – czy to takie proste? 

Może się wydawać, że odbiór mieszkania to czysta formalność. Deweloper przekazuje klucze do naszego nowego, lśniącego mieszkania, a my możemy już myśleć o pracach wykończeniowych. Wiele osób jeszcze ciągle uważa, że będą w stanie sami odebrać swoje mieszkanie. To duży błąd, jeśli nie dysponujemy fachową wiedzą, a także nie jesteśmy zaznajomieni z normami budowlanymi nie będziemy w stanie kompleksowo wychwycić wszystkich wad. Niestety zderzenie z rzeczywistością bywa bardzo brutalne. Zapytaliśmy fachowców z firmy PewnyLokal.pl czy istnieją mieszkania pozbawione usterek? Niestety okazuje się, że tego typu mieszkania nie istnieją. Oczywiście liczba usterek oraz ich „waga” bywają różne w zależności od mieszkania, ale warto zdawać sobie sprawę, że nasze nowe M2 nie będzie pozbawione usterek.

 Fachowiec potrzebny od zaraz! 

Skoro nie jesteśmy w stanie sami odebrać mieszkania to czy jesteśmy skazani na mieszkanie z usterkami? Oczywiście nie! Pomocą służą firmy takie jak np. PewnyLokal.pl . Warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy specjalizują się w odbiorach mieszkań. Inżynier wie na co zwrócić szczególną uwagę, posługuje się przepisowym sprzętem, a także wykazuje się asertywnością w kontaktach z deweloperem. Specjalista zwraca uwagę na takie rzeczy jak np. zgodność mieszkania z projektem architektonicznym oraz standardem wykończenia, a także jest w stanie sprawdzić zgodność mieszkania z normami budowlanymi.

Każdy szanujący się inżynier wyposażony jest w szereg specjalistycznego sprzętu jak np. wilgotnościomierz, pirometr, łaty, poziomice, dalmierz, szczelinomierz oraz wiele innych urządzeń. Dokładnego sprawdzenia nieruchomości można dokonać przy pomocy kamery termowizyjnej. Gdybyśmy sami chcieli zakupić taki sprzęt, aby samodzielnie odebrać mieszkanie to okaże się, że jest to nieopłacalne. Osobną kwestią pozostaje umiejętność posługiwania się tego typu urządzeniami.

Często zdarza się, że deweloper stara się bagatelizować ujawnione usterki mieszkania czy domu. Nigdy się na to nie zgadzajmy! Odbiór techniczny domu czy mieszkania to jedyny moment w którym możemy zobowiązać dewelopera do usunięcia usterek na jego koszt. Deweloper nie ma prawa negowania tego co chcemy wpisać do protokołu. Po zapisaniu do protokołu listy wad i usterek deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do nich, a następnie 30 dni na ich usunięcie.

 Mieszkanie z rynku wtórnego – jak nie kupić kota w worku? 

Odbiór mieszkania z rynku pierwotnego reguluje ustawa deweloperska. Jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym? Jak zabezpieczyć się przed kupnem mieszkania, które jest pełne wad technicznych i będzie wymagało ogromnego wkładu finansowego po zakupie? Tutaj także warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy kompleksowo sprawdzą dla nas mieszkanie. Dobrą analogią jest tutaj sytuacja z lekarzem. Kiedy jesteśmy chorzy potrzebujemy specjalisty, których zdiagnozuje nasz problem i nam pomoże. Dokładnie taka sama sytuacja dotyczy rynku nieruchomości.

Jak podkreślają specjaliści z PewnyLokal.pl ważne, aby raport z przeglądu nieruchomości na rynku wtórnym był przejrzysty dla klienta. Dlatego też po wizycie inżyniera klient otrzymuje raport, który punktuje usterki które są szczególnie niepokojące oraz mogą wpływać na końcową cenę nieruchomości. Dzięki raportowi otrzymujemy poważną kartę przetargową z właścicielem nieruchomości. Wielokrotnie zdarzało się, że wykryte usterki wpływały na znaczące obniżenie ceny domu czy też mieszkania.

 Połączenie usług technicznych z pomocą prawną 

Co w przypadku jeśli deweloper nie chce usunąć usterek wskazanych przez fachowca? Dzięki połączeniu usług odbioru technicznego z usługami prawników specjalizujących się w prawie nieruchomości możemy liczyć na kompleksowe podejście do tematu odbioru mieszkania oraz całej procedury następującej po odbiorze mieszkania. Pamiętajmy, że zakup mieszkania to zazwyczaj jedna z największych inwestycji w życiu. Warto, aby cała ta procedura nie była dla nas koszmarem.

 Sprawdzę sam vs. sprawdzę z fachowcem 

Podsumowując, jakie korzyści wynikają z odbioru mieszkania z fachowcem? Po pierwsze oszczędzamy pieniądze, które byśmy musieli wydać na naprawę usterek które nie zostały zauważone podczas samodzielnego odbioru mieszkania. Po drugie fachowiec wie na co zwrócić szczególną uwagę ponieważ ma doświadczenie w setkach odebranych mieszkań. Po trzecie oszczędzamy to co jest chyba najważniejsze, czyli… nasz święty spokój.

Exit mobile version