Odrobina gór i magia koloru w ogrodzie

skalniak

Góry (szczególnie latem) to bardzo urokliwe miejsce. Dzięki bogatemu asortymentowi dzisiejszych sklepów budowlanych możemy przemycić namiastkę tego regionu do naszego ogrodu nawet, jeśli mieszkamy nad morzem. Wystarczy wykorzystać naturalne wzniesienia na naszym terenie lub jeśli takowych nie posiadamy, samemu je stworzyć. Potrzebne nam będą kamienie różnego rozmiaru i koloru.

Użyć można wszystkich dostępnych kamieni, jeśli tylko zaciekawią nas swoim wyglądem, ale warto dowiedzieć się jakimi właściwościami się odznaczają, gdyż będzie to rzutować na wybór odpowiednich roślin. Sprawdzają się tutaj wapienie o jasnej barwie, które co prawda szybko się wypłukują, ale dają niesamowity efekt i dobrze współgrają z roślinnością górską.

Stanowią one obok marmurów doskonałe środowisko życia dla roślin lubiących zasadowe pH gleby takich, jak ciemiernik. Mniej reprezentatywny okazuje się bazalt, ale zrekompensują nam to wrzosy, które bardzo lubią towarzystwo tego kwaśnego kamienia. Wrzosy, jako nieliczne rośliny pięknie prezentują się jesienią tworząc fioletowo – białe połacie. Większość kwiatów preferuje glebę obojętną w odczynie i dlatego warto znaleźć miejsce na piaskowca, który takie warunki zapewni.

Nad jakością gleby na skalniak nie musimy się długo głowić, gdyż rośliny skalne nie są wybredne w tej kwestii. Ważne jednak, aby pamiętać o podsypaniu naszego wzniesienia żwirem, czy odpadami budowlanymi, które będą formą drenażu i pozwolą na dobre ukorzenienie się roślin, a także przeciwdziałać będą zrównaniu się z naturalnym terenem.  Kamienie ozdobne koniecznie trzeba wkopać w ziemię do ok. jednej trzeciej głębokości, aby nie wymyły się podczas ulew.

Kiedy podstawę skalniaka mamy już przygotowaną możemy przejść do wyboru roślinności, jaka będzie zamieszkiwać nasz ogród. Tu warto wyznaczyć części terenu, które są dobrze nasłonecznione i te zacienione, aby dobrać odpowiednie kwiaty. Stawiamy raczej na rośliny niskopienne o zróżnicowanej palecie barw, niż na wysokie krzewy. Wczesną wiosną cieszyć nas będą fioletowo- czerwono- białe ciemierniki, które należy posadzić w miejscu zacienionym. W półcieniu lub słońcu posadźmy wrzośca, który tworzy zwarte kolorowe kępy i pięknie prezentuje się przez długi okres. Aksamitki wąskolistne są intensywnie żółte, aż do późnych przymrozków. Powszechnie uznawana za kwiat balkonowy begonia bardzo dobrze prezentuje się również w ogrodzie i kwitnie nieprzerwanie, aż do zimy. Dodajmy do tego jeszcze kilka niskich, płożących się iglaków oraz rojniki o skórzastych liściach i nasz skalniak przy odpowiedniej pielęgnacji wybuchnie paletą barw.

Duży wybór roślin ogrodowych oraz środków do ich pielęgnacji znajdziemy w sklepie Leroy Merlin. Jeśli dobrze poszukamy z pewnością natrafimy także na ciekawą promocję, która pomoże stworzyć naprawdę okazały skalniak na niewielkie pieniądze.

Galeria zdjęć – skalniak

[shashin type=”album” id=”32″ size=”large” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]

Exit mobile version