Ogrodzenie posesji– bezpieczeństwo i estetyka

ogrodzenie

Ogrodzenie domu ma zapewnić bezpieczeństwo i wytyczyć granicę działki. Coraz większą uwagę zwraca się na estetykę i trwałość ogrodzenia. Wybierając ogrodzenie posesji trzeba brać pod uwagę kilka czynników, jak choćby najbliższe otoczenie i stylistykę posesji. Ogrodzenie może być murowane, metalowe, betonowe, drewniane, a także wykonane z gabionów czy materiału PVC. Jest też pierwszym elementem otoczenia domu, który widzą goście.

Ogrodzenie posesji – ogólne zasady doboru

Ogrodzenie może oddzielać jedną posesję od drugiej lub od drogi publicznej, zapewnia prywatność domownikom, chroni przed złodziejami i jest wizytówką posesji. Powinno współgrać z bryłą budynku. W przypadku tradycyjnej stylistyki posesji optymalnym wyborem będzie ogrodzenie z drewna czy pustaków imitujących naturalny kamień. Z nowoczesnymi aranżacjami znakomicie wyglądają bloczki architektoniczne czy metal. Materiały ogrodzeniowe można ze sobą zestawiać, tworząc nietuzinkowe, ślicznie wyglądające kompozycje. Z wybranych materiałów można tworzyć zarówno jednolite, jak i ażurowe ogrodzenia posesji. Coraz popularniejsze są ogrodzenia posesji łączące różne typy materiałów, np. równo ciosane bloczki betonowe i metalowe przęsła ułożone horyzontalnie. Geometryczne wzory fantastycznie komponują się z nowoczesną stylistyką. Odradza się przesadzanie z surowością lub wymyślną formą. Ogrodzenie powinno dopełniać całość posesji.

Uniwersalne ogrodzenie klinkierowe

Ogrodzenie z klinkieru to rozwiązanie niezwykle estetyczne, które wygląda ozdobnie. Klinkier świetnie współgra z metalowymi przęsłami , w zestawieniu z aluminium czy drewnianymi przęsłami. Jest to dość kosztowne rozwiązanie, ale imitacjaa klinkieru jest znacznie tańsza. Jakość i wygląd imitacji nie odbiegają zbytnio od oryginału.

Ogrodzenia łupane i z betonu architektonicznego

Wybierając ogrodzenie posesji kierujemy się swoim gustem i estetyką posesji oraz ceną. Kamienne mury wyglądają fantastycznie, ale ich koszt jest dość wysoki. Na szczęście, istnieje tańszy zamiennik naturalnego kamienia w postaci obrobionych prefabrykatów betonowych, które łączą elegancką estetykę z rozsądną ceną. Wykonuje się z nich podmurówkę i słupki. Pustaki łupane mogą przyjmować różne kształty oraz rozmiary. Ważną informacją jest to, że są wybarwione na rozmaite kolory – idealnie imitujące zarówno piaskowiec, jak i marmur czy granit w różnorodnych odcieniach. Hitem są ogrodzenia posesji z betonu architektonicznego, który jest wykorzystywany w urządzaniu wnętrz oraz w tworzeniu murów ogrodzeniowych. Rewelacyjnie łączy się z metalowymi , minimalistycznymi przęsłami.

Niertuzinkowe ogrodzenia gabionwe

Gabiony- to specjalne metalowe kosze wypełnione wypełnione kruszywem świetnie sprawdzają się do tłumienia hałasu z otoczenia i nadają posesji swoistego uroku. Łączy się je z przęsłami z innych materiałów, z metalowymi lub drewnianymi panelami w minimalistycznym stylu. Pasują do nowoczesnych i minimalistycznych brył budynku. Nie są polecane jako polecane jako ogrodzenie domu rustykalnego lub w stylu pałacowym czy dworkowym.

Elementy, których nie mogą zawierać ogrodzenia posesji

Zgodnie z prawem ogrodzenie nie może stanowić niebezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt. Do wysokości 180cm zakazane są następujące elementy: ostre zakończenia, drut kolczasty, tłuczone szkło. Płot o wysokości ponad 2,2 metrów wymaga zgłoszenia w urzędzie. Furtka musi otwierać się do wewnątrz działki. Ogrodzenie nie może negatywnie wypływać na warunki na posesji sąsiada. Jeżeli płot byłby uciążliwy dla sąsiada, to bez problemu uzyska on nakaz rozbiórki w postępowaniu cywilnym. Z sąsiadem warto też ustalić wysokość ogrodzenia. Jeżeli płot ma stać na granicy dwóch działek, to ich właściciele mogą wspólnie ponieść koszty inwestycji.

Ogrodzenia bywają powodem sąsiedzkich sporów. Dlatego należy zadbać o estetykę ogrodzenia i dopasować je do okolicy. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych konfliktów z sąsiadami.

Exit mobile version