Ogrzewanie nadmuchowe – wady i zalety

 D zisiejszy wpis poświęcony jest dosyć niekonwencjonalnej metodzie ogrzewania budynków mieszkalnych, a mianowicie ogrzewaniu nadmuchowemu. Do zalet wynikających z jego zastosowania, jako głównego źródła ciepła w domu, zaliczyć można znacznie większą wydajność i sprawność energetyczną w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Czy cechuje się ono również negatywnymi czynnikami? Przyjrzyjmy się głębiej owemu rozwiązaniu. Zapraszam do lektury artykułu!

 P o pierwsze – ogrzewanie nadmuchowe stosować możemy w każdym budynku niezależnie od jego technologii budowy. Wystarczy, że na etapie planowania budynku umiejscowimy w odpowiednich miejscach kanały nadmuchowe. Tego typu rozwiązanie nadaje się nie tylko do ogrzewania domu – z łatwością sprosta ono ogrzewaniu garażu czy zabudowanej altany. Różnica będzie tkwiła tu jedynie w zastosowaniu odmiennych technologii – do garażu wystarczać będzie prosty (ale ekonomiczny) system, podczas gdy do domu zastosować powinniśmy system oferujący najwyższą jakość powietrza. Nie ma jednak w tym wypadku jednolitych rozwiązań – każdy z systemów ogrzewania powietrznego cechuje się innymi funkcjami i najlepiej jest skorzystać z usług specjalizującej się w tym firmy, która oprócz wykonania dla nas indywidualnego projektu zapewni także gwarancję i serwisowanie całego układu. Odnosząc się właśnie do serwisowania należy wspomnieć, iż urządzenia znajdujące się w systemie ogrzewania nadmuchowego (zwłaszcza piec) przez cały okres gwarancji objęte są obowiązkowym wykonywaniem przeglądów technicznych raz do roku, których koszt oscyluje w granicach 350 złotych. Przeglądy są o tyle ważne, gdyż pozwalają na bezawaryjne działanie systemu przez długie lata nawet po okresie gwarancyjnym.

 D rugą kwestią jaką chciałbym poruszyć jest wentylacja i aspekty techniczne systemu. Składa się on z kanałów nadmuchowych i kratek nawiewowych – spełniają one rolę tradycyjnych grzejników – reszta układu wygląda podobnie do standardowych systemów grzewczych. Ponadto do ogrzewania nadmuchowego wykorzystać możemy kominek z salonu – pod warunkiem, że posiada on zamkniętą komorę spalania – w tym wypadku system ustawiony na tryb wentylacji rozprowadzi ciepło z kominka po całym obrębie budynku. Kratki nawiewowe umieszczać zaś można w suficie (pod warunkiem że kanały ulokowane są na poddaszu) – co przy odpowiedniej izolacji termicznej całego systemu sprawia, że praktycznie niemożliwa jest strata jakiejkolwiek energii cieplnej z układu. Dodatkowo systemy ogrzewania nadmuchowego mogą oprócz swojej standardowej funkcji grzewczej (wykorzystywanej w okresie zimowym), po dołączeniu odpowiedniego sprzętu (klimatyzacji) również chłodzić pomieszczenia podczas letnich upałów. Co więcej, rozbudowa całego układu możliwa jest praktycznie w każdym momencie bez większych problemów. Jeśli zaś chodzi o możliwości wentylacyjne pomieszczeń to należy tu wspomnieć, że z wentylacji grawitacyjnej możemy zrezygnować tylko wówczas kiedy będziemy stosowali zamiast niej mechaniczną wentylację wywiewną z użyciem rekuperatora powietrza. Do zalet takowego rozwiązania zaliczyć można fakt, iż przy systemie powietrznym i współpracującej z nim bezpośrednio wentylacji mechanicznej nie ma potrzeby budowania kominów co pozwala na znaczne oszczędności w zakresie kosztów budowy.

 K ończąc już zastanówmy się nad aspektami ekonomicznymi i estetycznymi takowego rozwiązania. Najważniejszym elementem jest w tym wypadku sprawność urządzenia grzewczego – firmy zajmujące się tym segmentem rynku oferują jednak na tyle zaawansowane technologicznie urządzenia, że przy bezpośrednim porównaniu ich z urządzeniami wykorzystującymi wodę zamiast powietrza do rozprowadzania ciepła otrzymujemy wynik przemawiający na korzyść systemów nadmuchowych – są one tańsze w eksploatacji nawet o 40 procent. Dodając do tego istotne fakty, a mianowicie brak strat energii (wynikających z zastosowania wody), i korzyści wynikające z niższego zapotrzebowania układu na energię oraz szybszego nagrzewania pomieszczeń mamy do czynienia z praktycznie całkowitą deklasacją. Nawet w kwestiach estetycznych wynik przemawia na korzyść ogrzewania nadmuchowego względem ogrzewania wodnego – nie ma tu konieczności stosowania grzejników-  po pierwsze zajmujących powierzchnię ścian, a po drugie szpecących charakter wnętrza. Instalacja ogrzewania nadmuchowego jest praktycznie niewidoczna w mieszkaniu.

Podsumowując całe przedsięwzięcie można łatwo dojść do wniosku, że ogrzewanie nadmuchowe jest rozwiązaniem wręcz pozbawionym negatywnych czynników. Pomieszczenia wykorzystujące tego typu system nagrzewają się szybciej, energia cieplna nie jest wytracana, a dodatkowo cały układ można wykorzystywać latem jako klimatyzację. Dodając do tego kwestie oszczędnościowe można jedynie potwierdzić opinię wielu użytkowników – systemy ogrzewania nadmuchowego są jednymi z najlepszych systemów wykorzystywanych do c.o.

Źródła: Murator, Grafika Google

Playlista „Ogrzewanie nadmuchowe

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjlR0wbNVofChrvePZD7faje”]

Exit mobile version