Ogrzewanie podłogowe – podstawowe informacje

Komfort cieplny to podstawa do funkcjonowania człowieka. Zimno, czy zbyt duża temperatura nie sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Na rynku dostępne są różne rodzaje ogrzewania. Konieczność ochrony środowiska i znaczne koszty ogrzewania paliwami kopalnymi (węgiel, ropa naftowa), sprawiają, że właściciele domów i mieszkań poszukują alternatywnych źródeł ciepła. Bardzo ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe.

Estetyka i zdrowie

Ogrzewanie podłogowe ma coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ to bardziej estetyczny sposób ogrzewania. Nie do przecenienia jest także brak spalin i ryzyka zaczadzenia, co chroni ludzkie zdrowie. Aby ogrzewanie podłogowe działało jak należy, trzeba zadbać o doskonałą izolację podłogi i wykonać projekt całej instalacji.

Ogrzewanie podłogowe – decyzja przed budową domu

Samo ogrzewanie podłogowe to betonowa płyta grzewcza, w której zatopione są elementy grzejne. Wykonuje się je w technologii mokrej (pokrywając rury lub kable cementową lub anhydrytową wylewką) lub suchej (w przypadku podłóg drewnianych). Decyzję o ogrzewaniu podłogowym trzeba podjąć przed budową domu. Jej wykonanie w warunkach zamieszkania wiąże się z wyrównywaniem poziomu podłóg we wszystkich pomieszczeniach. A to bardzo podnosi koszty.

Zalety powyższego ogrzewania

Do zalet ogrzewania podłogowego można zaliczyć: równomierne rozłożenie temperatury w całym pomieszczeniu. Oznacza to, że nie ma chłodniejszych i cieplejszych miejsc oraz wrażenia zimnej podłogi. Ciepło oddaje cała podłoga. Uzyskuje się pionowy rozkład temperatury – najcieplej jest w pobliżu stóp, minimalnie chłodniej w okolicach głowy. To sposób ogrzewania uznawany za bardzo komfortowy i dobry dla zdrowia. Prawidłowo wykonania instalacja nie powinna być nawet ledwo ciepła w dotyku. Ma być neutralna, tyle że nie zimna, nawet jeżeli jest pokryta posadzką, która chłodną w dotyku. Do zalet tego systemu zalicza się widocznych elementów grzejnych.

Optymalna temperatura podłogi

Do ogrzewania podłogowego konieczna jest dobrze wykonana instalacja. Jako materiał na podłogę, instalatorzy polecają płytki podłogowe, które znakomicie oddają ciepło. Omawiany rodzaj ogrzewania odbierany jest jako neutralny – nieodczuwalny przy dotyku. Powierzchnia podłogi nie jest gorąca, jak np.: w przypadku kaloryfera. Jeżeli ogrzewana podłoga wydaje nam się ciepła w dotyku to znak, że jej temperatura jest zbyt wysoka. Wyniki badań pokazują, że temperatura powierzchni podłogi, która przekracza 25 stopni Celsjusza odbierana jest jako dyskomfort – jest za ciepło w pomieszczeniu. W przypadku mrozów temperatura podłogi nie może być wyższa niż 29 stopni w pokojach i 33 stopnie w łazience.

Ogólne informacje o montażu

Ogrzewana podłoga musi być zabezpieczona przed utratą ciepła. Podłoże powinno być wyrównane. Na równym podłożu układa się płyty izolacji termicznej ze sztywnych płyt styropianowych lub z wełny mineralnej usztywnionej żywicami. Dla szybszego wykonania podłogi wykorzystuje się płyty izolacyjne przyklejone do folii, czyli rozwijane z rolki. Na takiej folii nadrukowano siatkę ułatwiającą precyzyjne ułożenie i zamocowanie rur.

Podział ogrzewania podłogowego

Podstawowy podział tego rodzaju ogrzewania wynika ze źródeł ciepła. Mamy do wyboru wersję wodną i elektryczną. Instalacja wodna to rurki przez które przepływa woda podgrzewana przez kocioł lub pompę ciepła w najbardziej ekologicznej wersji. Rodzaj elektryczny to przewody, maty lub folie oporowe, które wydzielają ciepło pod wpływem przepływu prądu. Części do ogrzewania podłogowego wodnego mają wyższą ceną niż do elektrycznego, a poza tym sprawiają kłopot w montażu. Ogrzewanie wodne mniej kosztuje w eksploatacji. Instalacja elektryczna oznacza wyższe rachunki za energię.

Podłogowy system grzewczy najlepiej wykonać w nowo budowanych budynkach. Można zamontować takie systemu grzewczego w starszych budynkach, ale wiąże się to z bardzo dużymi kosztami remontu. Niewątpliwą zaletą jest jednolita temperatura w pomieszczeniach i niewidoczność elementów grzewczych.

Exit mobile version