Ogrzewanie z troską o środowisko

energia odnawialna panele fotowoltaniczne

Smog jest od kilku lat bardzo dużym problemem w całym kraju w sezonie jesienno-zimowym. Przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza niekorzystnie wypływają na zdrowie: zwiększają między innymi liczbę zachorowań na choroby układu krążenia i choroby serca. Eksperci uważają, ze jedną z przyczyn smogu jest ogrzewanie piecami węglowymi, spalanie śmieci i opału niskiej jakości. Najbardziej zagrożone smogiem miasta starają się dofinansować zakup ogrzewania ekologicznego, a przynajmniej lepszej jakości pieców.

 Uchwały antysmogowe 

Niektóre miasta w związku ze zagrożeniem, jakim jest smog przyjęły uchwały antysmogowe. Określają w nich rodzaj urządzeń grzewczych dopuszczonych do użytkowania oraz rodzaj paliw, których użycie jest zakazane. Wymaga się, aby nowo instalowane kotły i kominki spełniały unijne normy eko-projektu. W Krakowie od 2019 nie będzie można spalać drewna i węgla w kotłach, piecach i kominkach. Preferowanymi sposobami ogrzewania będą; gaz, lekki olej opałowy oraz pompy ciepła. Kotły na paliwa stałe będą mogły być instalowane po spełnianiu dwóch warunków: muszą spełniać najwyższe standardy, a budynku nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej.

Kotły na paliwa stałe generują większość zanieczyszczeń, które wydychamy jako smog. Największym problemem jest spalanie w nich śmieci, co z kolei spowodowane jest wysokimi kosztami ogrzewania.

 Trudny wybór rodzaju ogrzewania 

Problem ogrzewania jest znaczący w naszym klimacie. W końcu połowa toku to pogoda, która nie rozpieszcza- jest chłodno, wietrznie, mroźno. Rozważając wybór środka grzewczego zazwyczaj koncentrujemy się na trzech kwestiach: dostępnych źródłach energii, kosztach eksploatacji, ilości uzyskanego ciepła i czasu przez który ciepło utrzymuje się w domu. Rzadziej zadajemy sobie pytanie o ekologię, zanieczyszczenie powietrza.

 Ogrzewanie gazowe 

Jest bez wątpienia lepszym wyborem niż kotły na paliwa stałe. Jest ekonomiczne i nie wymaga stałej obsługi- żadnego dokładania co kilkanaście minut. Dozowanie ilości paliwa i poprawność działania są kontrolowane przez elektroniczny sterownik, który sprawia, że kocioł działa w pełni automatycznie. Współczesne kotły gazowe uzyskują bardzo wysoką sprawność sezonową na poziomie 75-98%. Sprawność sezonowa to najkrócej rzecz ujmując: stosunek ilość wytwarzanego ciepła do zużytej energii potrzebnej do jego produkcji. Sprawność ponad 99% mają jedynie urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, np.: pompy ciepła, czy kolektory słoneczne. Na rynku pojawiły się systemy grzewcze hybrydowe, łączące pompę ciepła z kotłem gazowym. Kołtem ogrzewa się dom, a do podgrzania wody używa się pompy ciepła

 Pompy ciepła 

Doskonałym rozwiązaniem dla budynków, które nie mają instalacji gazowej są pompy ciepła. Pompy wykorzystują ciepło z ziemi (pompy gruntowe) lub z powietrza (powietrzne). Z jednej jednostki elektrycznej potrafią wytworzyć nawet 4-5 jednostek energii cieplnej. Wytworzone ciepło może być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzania wody użytkowej . Pompa wykorzystuje energię elektryczną w bardzo ograniczonym zakresie, co przekłada się na niskie rachunki. Jest to więc sposób ogrzewania ekologiczny i ekonomiczny. Warto wiedzieć, że pompy ciepła pracują bardzo wydajnie nawet na mrozie – kilkunastostopniowy mróz w urządzeniu włącza się wbudowana grzałka elektryczna. Nie jest wykorzystywana zbyt często, więc nie generuje dużych rachunków. Minusem tego rozwiązania są znaczne koszty instalacji. Pompa ciepła powietrzna jest odrobinę tańsza. Zdaniem ekspertów ze względu na smog, ceny zwykłych kotłów węglowych będą rosły. Wliczając do tego koszty paliwa może się okazać, że tradycyjne ogrzewanie wcale nie jest takie ekonomiczne. Jednak po dodaniu do rachunku walorów ekologicznych pompy ciepła, to koszty ogrzewania tradycyjnego i ekologicznego zaczynają być porównywalne. Instalując ogrzewanie ekologiczne na pewno chronimy zdrowie swoje, rodziny i sąsiadów. Jest to wartość bezcenna, której nie sposób przeliczyć na pieniądze.

Exit mobile version