Okiennice ocalone od zapomnienia

Niegdyś stanowiły charakterystyczny element architektury tak szlacheckich dworków, jak i wiejskich chat. Z powodzeniem wykorzystywane były do osłony okien jeszcze w XIX-wiecznej Polsce, by wraz z nadejściem kolejnego stulecia odejść do lamusa. Okiennice – pierwsze okienne zasłony, na  południu Europy – w Hiszpanii i Włoszech, jak również w Niemczech do dziś nie straciły powodzenia. W ostatnich latach znów zaczęto je doceniać również i u nas.

 Zalety okiennic 

Ochrona przed złodziejami – Okiennice stanowią atrakcyjną alternatywę dla krat i choć nie mają właściwości rolet antywłamaniowych można je wykorzystać w celu ochrony przed włamywaczami. Lepiej sprawdzą się modele pełne niż lamelowe, jednak każde z nich stanowią dla potencjalnego włamywacza dodatkową przeszkodę do sforsowania. W celu wzmocnienia bariery, okiennicę można od wewnątrz dodatkowo zaryglować.

Ochrona przed słońcem – Latem, kiedy nasłonecznienie jest największe i najbardziej intensywne obecność okiennic może okazać się zbawienna. Dzięki okiennicom wyposażonym w ruchome lamele można regulować kąt padania promieni słonecznych chroniąc wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem i tym samym zapewniając mieszkańcom komfort termiczny. Dodatkową zaletą okiennic jest możliwość regulowania zacienienia wnętrza oraz możliwość wietrzenia go nawet w nocy (przy otwartych oknach i zamkniętych okiennicach lamele przepuszczają świeże powietrze broniąc jednocześnie dostępu niepożądanym gościom np. zwierzętom).

Ochrona przed zimnem – Okiennice zabezpieczają stolarkę okienną przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. W sezonie jesienno zimowym, kiedy mamy do czynienia z wiatrem, przymrozkami i znacznym spadkiem temperatury mogą w znaczący sposób zapobiegać stracie ciepła. Profile ocieplone styropianem lub wełną mineralną dodatkowo chronią przed zimnem zwiększając izolacyjność nawet o 50%.

 Z czego współcześnie wykonuje się okiennice 

Najbardziej popularne były i nadal są okiennice drewniane, które można pomalować na dowolny kolor. Do ich produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju gatunki drzewa. Najczęściej można jednak kupić okiennice z drewna sosnowego, dębowego, olchowego czy gatunków egzotycznych, które uplasują się jednocześnie na najwyższej półce cenowej. Do wyboru mamy również okiennice z aluminium i PCV, które z kolei wypadają najtaniej. Wybierając okiennice drewniane trzeba przygotować się na okresową konserwację ich powierzchni specjalnymi środkami, czego nie trzeba będzie wykonywać w przypadku innego rodzaju okiennic.

Okiennice mogą być jednoskrzydłowe lub wieloskrzydłowe – składające się w harmonijkę, mogą być wykończone półokrągło lub prosto, mieć pełne lub ażurowe wykończenie. Mówiąc o profilach ażurowych, mówimy o lamelach – poprzecznych listewkach, które mogą być nieruchome lub ruchome, co umożliwia regulację nasłonecznienia wnętrza.

Montaż okiennic

Dostępne na rynku okiennice najczęściej montuje się bezpośrednio w murze uwzględniając przy doborze wsporników grubość izolacji np. jeżeli budynek został ocieplony. Montowane w ten sposób okiennice mogą licować się z elewacją, czyli tworzyć jedną linię ze ścianami budynku lub nachodzić na mur. Innym sposobem montażu okiennic jest montaż bezpośredni do ramy okna lub ościeżnicy okiennicy. Ten ostatni sposób montażu polega na obudowaniu okna ramą, do której następnie mocuje się skrzydła okiennic.

Obsługa okiennic

Tradycyjny sposób zamykania okiennic specjalnymi ryglami wymaga wyjścia na zewnątrz, co może być uciążliwe. Alternatywę stanowi mechanizm korbowy montowany wewnątrz budynku lub coraz bardziej popularne systemy zdalnego sterowania. Wystarczy włączyć przycisk na pilocie, by okiennice się zamknęły lub otworzyły. Dzięki nowoczesnym technologiom, zamiast obsługiwać każdą okiennicę z osobna można zgrupować kilka okiennic i sterować nimi z jednego miejsca w domu. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie.

Okiennice mają wiele zalet. Stanowią dodatkową ochronę antywłamaniową, chronią wnętrze przed nadmiernym ogrzaniem latem i utratą ciepła w chłodniejsze dni. Poza tym mają niezaprzeczalne walory estetyczne. Uzupełniając elewację podkreślają urodę budynku dodając mu niepowtarzalnego charakteru. Warto rozważyć ich montaż i zacząć je doceniać tak, jak to robią mieszkańcy południa Europy.

źródło zdjęć: pinteresto.com, lovingit.pl, theshutterstore.com, artsymphony.blogspot.com, lucywilliamsinteriordesign.blogspot.com, shadesofblueinteriors.com

Exit mobile version