Wybór okien do nowo budowanego albo gruntownie remontowanego domu to zadanie, które z pewnością wymaga wcześniejszego przygotowania.
Zanim zdecydujemy się na wybór któregoś z modeli dostępnych na rynku, warto przemyśleć, czego oczekujemy od nowych okien i jakie funkcje miałyby one spełniać. Pomoże w tym zapoznanie się z parametrami użytkowymi okien i konsultacja z profesjonalistami, którzy z pewnością doradzą wszystkim wahającym się klientom.
Rynek stolarki okiennej jest jednym z najprężniej rozwijających się w branży budowlanej, czego przykładem są m.in. liczne warianty okuć okiennych, liczba szyb zastosowanych w poszczególnych rozwiązaniach, a także coraz bardziej nowoczesne systemy otwierania i zamykania, spośród których mogą wybierać kupujący. Na jakie wartości zapisane w specyfikacji okien do domu warto szczególnie zwrócić uwagę? Co oznaczają poszczególne symbole? Oto najważniejsze informacje, które pomogą wybrać najlepsze okna do naszego domu.
Szczelność – gwarancja braku wilgoci
Zastanawiając się, na co zwrócić uwagę przy wymianie okien lub budowie domu, wiele osób jako pierwsze wymienia ich szczelność. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie idealnie przylegające do siebie poszczególne elementy konstrukcji ramy okiennej i skrzydła są gwarancją braku przeciągów i wilgotności.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że konieczna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Bez niej zwiększa się ryzyko problemów, takich jak np. pleśń.
Kupując nowe okna, dobrze jest zatem upewnić się, że zostały one poprawnie wykonane i zamontowane. Bardzo ważna jest również odpowiednia konserwacja i regulacja okien, którą powinno się wykonywać co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. Podczas użytkowania elementy mechaniczne stolarki okiennej zużywają się i stopniowo obluzowują, przez co skrzydło może ulec obniżeniu, zawiasy – zatarciu, a całe okno – uszkodzeniu, które w istotny sposób wpłynie na komfort jego użytkowania.
Wietrzenie pomieszczenia
Szczelność jest istotna, ale nie należy nigdy zapominać o wietrzeniu pomieszczeń. Odpowiednia wymiana powietrza w domu nie tylko wpłynie na samopoczucie domowników, ale zabezpieczy przed rozwojem pleśni. Jej pojawienie się nie jest problemem jedynie nowego budownictwa: wpływ na nią może mieć suszenie prania w mieszkaniu czy gotowanie bez użycia okapu. Szczelne i nieotwierane okna będą w takiej sytuacji mogły powodować problemy. Należy zatem pamiętać o wentylacji pomieszczeń.
Najlepiej jest otwierać okno na oścież na około 6 minut, co pozwoli szybko i bez nadmiernej utraty ciepła (zimą) lub chłodu (latem) wymienić powietrze w pomieszczeniu. Szczególną uwagę trzeba poświecić sypialni, która powinna być wietrzona po każdej nocy. W łazience warto wycierać podłogi i płytki po kąpieli, a w kuchni włączać okap lub otwierać okno w czasie gotowania.
Zabezpieczenie przed włamaniem – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Poza przepuszczalnością światła i ciepła ważnym zadaniem okien jest też ochrona mieszkańców domu przed ewentualnym włamaniem i rabunkiem. Obawiając się o przechowywany dobytek, a także mając na uwadze bezpieczeństwo własne i najbliższych, warto zainwestować w okna wyposażone w specjalne systemy antywłamaniowe. Okna dwu i trzyszybowe oraz tzw. szyby antywłamaniowe w połączeniu z okuciami o podwyższonej klasie bezpieczeństwa stanowią doskonałą barierę, dzięki której niepożądane otwarcie okna będzie wymagało dużego nakładu siły, czasu i zastosowania specjalistycznych narzędzi.
Współczynnik przenikania ciepła, czyli ekonomicznie i ekologicznie
Ten parametr ma znaczenie przede wszystkim w przypadku budowy domów energooszczędnych. Napotykając w specyfikacji okien symbol Uw, otrzymujemy informację o stopniu, w jakim docierające do pomieszczeń ciepło zostaje zatrzymane w ich wnętrzu. Im niższa jest jego wartość, tym mniejsze straty energii cieplnej zanotują właściciele domów.
Montaż takich okien to zatem doskonała recepta na oszczędność podczas płacenia rachunków za ogrzewanie. Wykonany z PVC model Schüco Living, a także aluminiowe okna (https://www.kapica.pl/produkty/konstrukcje-aluminiowe/) z systemem Aluprof MB-86 oferowane przez firmę Kapica nie tylko pomogą obniżyć rachunki, ale również, dzięki nowoczesnemu designowi i dużej palecie barw, będą stanowiły doskonałe uzupełnienie charakteru każdego budynku mieszkalnego.
Profile – szczegóły techniczne
Profil okienny jest konstrukcją, która w znaczniej mierze decyduje o trwałości okna i jego termoizolacji. Właściwie dobrany rodzaj profilu ma wpływ na komfort użytkowania okna oraz na jego trwałość. To szczególnie istotne w przypadku okien trzyszybowych, które bardzo często są wykorzystywane przy budowie budynków pasywnych. Montaż szyb zespolonych wymaga wyjątkowo dokładnego doboru profilu ramy okiennej, ponieważ tylko wówczas użytkownik może mieć pewność, że wykonane w ten sposób okno rzeczywiście spełni swoje zadanie. Firma Kapica oferuje swoim klientom modele marki Schüco Living, stworzone z siedmiu komór. To właśnie one pozwalają na zatrzymanie ciepłego powietrza wewnątrz budynku i są dodatkowo wyposażone w wąskie czołowe szerokości profili. Takie parametry sprawiają, że zwiększa się ilość światła słonecznego i ciepła docierającego do pomieszczeń, a pasywny dom rzeczywiście staje się energooszczędny.
Podsumowanie
Planując remont lub budowę domu, warto zarezerwować sobie czas na wybór okien. Poznając ich parametry użytkowe, można porównać pomiędzy sobą poszczególne modele i zdecydować się na ten, który spełni nasze oczekiwania w możliwie najwyższym stopniu. Bardzo duże znaczenie ma nie tylko szczelność montowanego w domu okna i jego odporność na wiatr czy deszcz, ale również obecność rozwiązań antywłamaniowych, dobór odpowiedniego profilu i podjęcie decyzji dotyczącej ilości szyb. Różnorodne okna o wysokich parametrach dostępne są w ofercie firmy Kapica, której doświadczeni pracownicy z pewnością doradzą i pomogą w wyborze najbardziej funkcjonalnego rozwiązania.