Osłony spawalnicze – obowiązkowa ochrona przy pracach spawalniczych

osłony spawalnicze

 Obowiązkowa ochrona spawacza 

Spawanie wymaga odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy i wyposażenia ochronnego spawacza. Różnorodność urazów, które mogą wystąpić w trakcie spawania jest ogromna. Od urazów mechanicznych, przez oparzenia aż po uszkodzenie wzroku przez nieodpowiednią ochronę oczu. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedni sprzęt osłaniający ciało i twarz spawacza, jednocześnie zapewniający wygodę i komfort pracy, wymagającej zręczności, precyzji i zbliżenia do źródła ciepła oraz szkodliwego promieniowania.

 Osłony spawalnicze – jak chronić twarz? 

Urazy, którym może ulec spawacz nieodpowiednio zabezpieczony sprzętem ochronnym mogą być bardzo dotkliwe i nieodwracalne. Szczególnie twarz, która jest dość mocno zbliżona do źródła wysokiej temperatury, narażona na niespodziewane odpryski a także intensywne światło, musi mieć zapewnioną wysokiej jakości osłonę. Dodatkowo łuk emituje promieniowanie rentgenowskie i ultrafioletowe, a więc oczy są narażone na ich szkodliwy wpływ przez cały czas pracy spawacza. W celu ułatwienia wyboru odpowiedniego wyposażenia spawacza, które ma chronić twarz, warto poznać normy i wymogi wobec tego rodzaju sprzętu ochronnego.

Symbol normy EN 175 określa stopień ochrony przed zagrożeniami takimi jak promieniowanie, łatwopalność, czynniki mechaniczne i czynniki elektryczne. Kolejna norma oznaczona symbolem EN169 dotyczy poziomów i specyfikacji dotyczących stopnia przepuszczania światła dla filtrów przeznaczonych do zapewnienia ochrony operatorów wykonujących prace z zakresu spawania, lutospawania, żłobienia łukowego i cięcia plazmowego. Jeszcze inna norma istotna w spawalnictwie to EN166 dotycząca wymogów związanych z ochroną oczu. Wszystkie te oznaczenia powinny znajdować się w opisie sprzętu sporządzonym przez producentów.

 Przeciwodpryskowa osłona twarzy 

Ochronę twarzy przeciw uderzeniom lub odpryskom mogą zapewnić zarówno osłony spawalnicze jak i przyłbice wyposażone dodatkowo w filtry z możliwością regulacji przyciemnienia. Osłony spawalnicze można dopasowywać do obwodu głowy za pomocą pokręteł i paska. Chronią twarz i głowę spawacza przed niewielkimi odpryskami ciał stałych o energii uderzeń do 45m/s (F). Przyłbice są bardziej zaawansowanym sprzętem ochronnym. Stanowią barierę dla promieniowania IR oraz UV. Można je, podobnie jak osłony dopasować do rozmiaru głowy. Największą zaletą przyłbic są automatyczne filtry gwarantujące zaoszczędzenie czasu, mniejsze zmęczenie spawacza i lepsze efekty pracy. Przyłbice mają lekką konstrukcję i wyższą od osłon spawalniczych ochronę przed uderzeniami.

Innym rodzajem osłon są osłony na twarz przystosowane do pracy z użyciem kosy spalinowej. Mają postać siatek ochronnych i mogą posłużyć podczas prac stolarzom, cieślom i drwalom. Chronią przed małymi odpryskami ciał stałych. Chronią twarz i oczy nie tylko z przodu, ale także z boku. Dobrej jakości osłona powinna spełniać wymagania normy oznaczonej symbolem EN 1731.

Osłony spawalnicze to obowiązkowy element wyposażenia pracowników. Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju akcesoria wspierające warsztat pracy spawaczy. Ponadto wszelki sprzęt potrzebny do rozpoczęcia pracy można w wygodny sposób zakupić przez Internet. W sklepie https://eprotect.pl/pol_m_OCHRONA-OCZU-I-TWARZY_Oslony-twarzy-2154.html znajduje się doskonały wybór osłon, wraz z wyczerpującym opisem i oznaczeniem norm, które spełniają. To gwarancja jakości, certyfikacji i bezpieczeństwa, które jest najważniejsze w każdej pracy fizycznej.

Exit mobile version