Oszczędności energii w aplikacjach pompowo-wentylacyjnych dzięki zmniejszeniu obrotów za pomocą falownika

falowniki

Zanim odpowiem na to pytanie, muszę Ci wyjaśnić samą zasadę działania falownika. Postaram się to zrobić w sposób prosty i zrozumiały dla każdego. Przemienniki częstotliwości, czyli falowniki stają się coraz bardziej popularne i warto mieć chociaż podstawową wiedzę na ich temat.

 Co spowodowało, że falowniki stały się aż tak popularne? 

Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze dlatego, że mają niską cenę, więc są dostępne dla każdego. Drugim powodem jest poszukiwanie oszczędności energii elektrycznej, automatyzowanie procesów technologicznych i dynamiczny rozwój techniki napędowej, w szczególności nowych technologii, które wymagają precyzyjnego sterowania napędami.

 Jak oszczędza się energię za pomocą falownika? 

Urządzenia, które zapewniają przepływ mediów w układach wentylacyjno-klimatyzacyjnych i chłodniczych, na przykład wentylatory, pompy czy sprężarki są często stosowane bez sprzętu, które będzie odpowiedzialny za regulowanie ich prędkości obrotowej. Taka regulacja umożliwiłaby zmianę wydajności, zależnie od rzeczywistego zapotrzebowania instalacji. W urządzeniach grzewczych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych rzadko potrzebna jest maksymalna wydajność. To sprawia, że systemy bez kontroli prędkości przepływu tracą energię przez większość czasu swojego funkcjonowania. Zupełnie niepotrzebnie, co są sposoby dzięki którym można zaoszczędzić nawet do 50% zużywanej energii. Wystarczy zastosować falownik. Jego zadaniem jest regulacja prędkości obrotowej silnika, którym steruje.

 W jakim celu stosuje się falowniki? 

Przemienniki częstotliwości nazywane są falownikami lub przetwornicami częstotliwości. Jest to elektroniczne urządzenie, które zapewnia bezstopniową regulację prędkości obrotowej silników elektrycznych. Ich najważniejszym zadaniem poza poprawieniem parametrów systemu oraz zagwarantowaniem dokładnego sterownia jest oszczędność energii elektrycznej przez działające urządzenia.

 W jaki sposób falowniki zwiększają wydajność wentylatorów i oszczędzają energię? 

Przemienniki częstotliwości, czyli falowniki, obecnie bardzo często wykorzystywane są przy sterowaniu wydajnością wentylacji. Większość falowników można podpiąć do różnego rodzaju czujników, na przykład temperatury, wilgotności, przepływu, oraz urządzeń zewnętrznych. Proces regulowania z użyciem sprężenia zwrotnego jest możliwy dzięki wyposażeniu falownika w PID, który pomaga utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Falowniki mogą również sterować wentylatorem za pomocą ustalonego harmonogramu.

 Jakie są możliwości falowników? 

Umożliwiają płynną regulację jednego albo całej grupy wentylatorów. Możliwe jest programowanie, na przykład ustawienie kilku prędkości lub załączanie i wyłączenie zależnie od zadanych warunków. Można podłączyć różne rodzaje czujników, które umożliwiają sterowanie wydajnością zależnie od potrzeb. Dzięki zewnętrznemu panelowi sterowania lub komputerowi możliwe jest kontrolowanie wszystkiego zdalnie. W odniesieniu do wentylatorów razem ze spadkiem obrotów oraz wydajności zmniejsza się również zużycie energii elektrycznej. Gdy wentylator pracuje ze zbyt dużą wydajnością zmniejszenie jego prędkości obrotowej o 20% może zaoszczędzić nawet 50% zużywanej energii. Falownik umożliwia automatyczne załączenie po awarii w dostawie energii elektrycznej.

 Jak korzystać z kalkulatora oszczędności energii z falownikiem? 

Kalkulator służy do obliczenia oszczędności energii elektrycznej po zastosowaniu falownika do zasilania pomp i wentylatorów. Musimy podać zazwyczaj następujące dane: ilość godzin pracy dziennie, ilość dni pracy w tygodniu, ilość tygodni pracy w roku, koszt energii, moc silnika, obroty zmniejszone o, koszt falownika i instalacji. Dzięki niemu będziesz mógł obliczyć, ile oszczędzasz w ciągu roku i kiedy ta inwestycja Ci się zwróci.

 Podsumowanie 

Dla każdego bardzo ważne są koszty życia i wszyscy pragniemy je zmniejszyć. Odpowiednio dobrany falownik z pewnością pomoże nam je ograniczyć. Oszczędność możesz ��atwo policzyć za pomocą kalkulatora. Falowniki w szczególności sprawdzą się w pomieszczeniach, w których jest większa ilość wentylatorów. Dzięki nim zmniejszysz koszty generowane przez Twoją firmę. Więcej informacji na temat modeli falowników i ich cen, znajdziesz tutaj: sklepfalowniki.pl

Exit mobile version