Pająki zazwyczaj kojarzą się ze starymi zniszczonymi domami lub strychami, gdzie jest pełno pudeł i innych niepotrzebnych rzeczy. Jesteśmy w stanie je zaakceptować w piwnicy lub garażu. Nawet nie dopuszczamy do siebie myśli, że w pokojach, łazience, czy kuchni mogłyby pojawić się pająki. A one, jak na złość, pojawiają się w miejscach, w których dbamy o czystość. I stanowią mentalny problem.
Różnorodny świat pająków
Gromada pajęczaków jest bardzo liczna. Obejmuje kilkaset gatunków żyjących na wszystkich kontynentach i prawie w każdym środowisku. Przystosowują się rewelacyjnie do warunków panujących w danym miejscu. W naszym klimacie, pająki nie stanowią śmiertelnego zagrożenia. Na świecie są gatunki jadowite, których ukąszenie może doprowadzić do śmierci człowieka. Niektóre osoby odczuwają silny lęk przed pająkami, boją się nawet do nich zbliżyć, a pojawienie się pajęczaków na ścianie jest dla nich źródłem stresu. Wiele osób brzydzi się pająkami i chce się ich pozbyć. Okazuje się, że mogą być nawet pożyteczne.
Mity o pająkach
Panuje przekonanie, że pająki pojawiają się w miejscach brudnych. Nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością, ponieważ pajęczaki pojawiają się zarówno w czystych, jak i brudnych pomieszczeniach. Nie ma dla nich żadnego znaczenia, czy jest to miejsce suche, czy wilgotne. Preferują miejsca spokojne i ciche Zazwyczaj pojawiają się w domach, by schronić się przed zimnem. Najczęściej przedostają się przez okna lub kratki wentylacyjne.
Ochrona przed insektami
Pająki zazwyczaj nie są mile widzianymi gośćmi. Lęk przed nimi wynika z ich specyficznego wyglądu i ludowych przekonań. Większość gatunków na szczęście nie jest groźna dla człowieka, a może być pożyteczna. Pająki są owadożerne i żywią się komarami, muchami, molami, pchłami, mszycami i mrówki – zapewniając ludziom ochronę przed insektami.
Jak odstraszyć pająki?
Pająki chętnie przedostają się do domów przez okna, warto założyć moskitiery. Miłośnicy roślin na parapecie, którzy chcą się pozbyć pająków, powinni postawić an miętę i lawendę, które skutecznie odstraszają niechcianych gości. Poza tym miejsca, w których pająki plotą swoje sieci, czyli kąty, parapety, kratki wentylacyjne, framugi okien, progi można spryskać wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego lub przetrzeć plasterkami cytryny. Płyn nie uśmierca pająków, ale działa na nie drażniąco i sprawia, że trzymają się z daleka od mieszkania. Poodkurzanie wszystkich kątów nie zaszkodzi. Najtańszym i szybkim sposobem na pozbycie się pająków jest przetarcie mebli i zakamarków wodą z octem. Równie ważne jest to, aby zapobiegać pojawieniu się pająków. Należy unikać przetrzymywania domowych skarbów w kartonach- są one pożywką dla owadów, a pająki, które żywią się owadami, chętnie budują w takich miejscach swoje sieci.
Olejek eteryczny – skuteczny odstraszacz pająków
Kolejnym produktem, który odstrasza pająki, jest miętowy lub lawendowy olejek eteryczny. Należy zmieszać go z wodą i nim skroplić wszystkie kąty. Efekt działania jest natychmiastowy. Mamy spokój z pająkami na jakiś czas. W ten sposób dodatkowo odświeżamy zapach w swoich wnętrzach, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Skuteczny jest także olejek z drzewa herbacianego.
Z pomocą technologii
Kiedy kupujemy dom lub mieszkanie, w którym przez dłuższy czas nikt nie mieszkał, musimy się liczyć, że będą tam pająki. Problem może być na tyle duży, że naturalne środki okażą się za słabe, aby pozbyć się pajęczaków. Wtedy skuteczne może okazać się użycie specjalnego elektrycznego urządzenia emitujące ultradźwięki. Warto dodać, że jest ono w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt, nie powoduje hałasu. Tego typu sprzęt kosztuje od 80 do 200 zł, ale można go stosować przez wiele lat.
Jesienią w pozbyciu się pająków mogą pomóc żołędzie i kasztany, ponieważ wytwarzają drażniący dla pajęczaków zapach. Wystarczy umieścić je w koszyku lub luzem w miejscach, gdzie powstają pajęczyny.