Pale prefabrykowane – niezbędne na budowie

pale-prefabrykowane

Pale prefabrykowane to jeden z najstarszych ludzkich wynalazków w dziedzinie budownictwa – są stosowane od co najmniej 6000 lat i to nieprzerwanie do dzisiaj. Można zaryzykować stwierdzenie, że pale prefabrykowane wbijane i fundamenty bezpośrednie stanowią podstawę ludzkiej cywilizacji. Najczęściej stosowane są pale pełne o wymiarze poprzecznym od 25×25 do 40×40 cm i długości maksymalnej do 18 metrów. Rzadziej wykorzystywane są pale mające postać rurek z dnem otwartym lub zamkniętym.

Zalety stosowania pali prefabrykowanych

Na bardzo konkurencyjnych rynku, jakim jest budownictwo, szybkość wykonania inwestycji to jeden z najważniejszych warunków przetargowych. Dlatego też każdy element konstrukcyjny, który pozwala przyśpieszyć i usprawnić budowę jak bardzo mile widziany. Niewątpliwie jedną z największych zalet pali prefabrykowanych jest szybkość ich wykonania. W ciągu doby zaledwie na jednej palownicy można wykonać konstrukcję, której łączna długość będzie wynosiła nawet 350 metrów. Przy zastosowaniu pali fundamenty mogą mieć głębokość nawet 40 metrów. Następną zaletą pali prefabrykowanych jest możliwość ich zastosowania do tworzenia fundamentów pośrednich oraz łatwość dopasowania długości do warunków gruntowych. Do produkcji pali prefabrykowanych stosowany jest beton najwyższej klasy, który jest gwarancją sprężystości pala, trwałości i odporności na zarysowania. W przypadku znacznych nierówności terenu stosuje się pale wykonane pod dużym kątem. Płaskie obustronne zakończenie pala, wyposażone w symetryczne zbrojenie ułatwia manewrowanie podczas ustawiania pala. Stosowanie pali nie wymaga wydobywania ziemi i jest niezależne od warunków pogodowych.

 Wzmocnienie gruntów 

Pale prefabrykowane stosuje się do wzmocnienia gruntu na budowach takich obiektów jak: obiekty mieszkalne jedno i wielorodzinne,, obiektów kubaturowych (przemysłowych, handlowych, sakralnych, sportowych), stacji benzynowych, stacji transformatorowych, zbiorników, słupów oświetleniowych i reklamowych, słupów trakcji kolejowej, słupów energetycznych i wież telefonii komórkowej, kominów i wież przemysłowych, obiektów mostowych, pomostów cumowniczych, Pale prefabrykowane nadają się do wykonania fundamentów palowych w wodzie oraz w gruntach o bardzo niskiej wytrzymałości i dłużej odkształcalności. Można je wbijać nawet podczas mrozu. Słaby, grząski grunt, dzięki palom zostaje wzmocniony i nadaje się do użytku budowlanego.

 Bez gruzu i innych budowlanych odpadów 

Wzmocnienie fundamentów nie musi oznaczać bałaganu na placu budowy. Obrazki, jakie znamy z filmowych scen budowy: sterta gruzu, błota, śmieci to już przeszłość. Podczas wbijania pali prefabrykowanych nie dochodzi do zanieczyszczania wód gruntowych, nie powstaje urobek, z którym nie wiadomo co zrobić. Grunt jest przemieszczany na boki, a jedynym odpadem jest wysokiej jakości gruz betonowy z rozkutej głowicy, który po skruszeniu jest pełnowartościowym materiałem budowlanym. Brak konieczności wywożenia urobku oznacza czystą okolicę placu budowy i mniej hałasu, a więc większy komfort dla okolicznych mieszkańców. Stosowanie pali prefabrykowanych oznacza mniej pracy na budowie – wybudowanie fundamentów jest zdecydowanie szybsze i minimalizuje się ryzyko powstania jakiś nieprzewidzianych problemów, które mogą skutkować opóźnieniem budowy. Brak urobku zmniejsza koszty budowy, ponieważ nie trzeba wywozić żadnego gruzu i prace nie są przerywane. Stosowanie pali prefabrykowanych wbijanych wspomaga bezpieczeństwo maszyn i ludzi. W zabałaganionym placu budowy łatwiej o nieuwagę i wypadek. Stosowanie pali wbijanych zwiększa poziom estetyki na budowie, co ma duże znaczenie dla zagranicznych inwestorów, dla których czystość oznacza wysoką jakość wykonania.

 Sąsiedztwo budynków 

Plac budowy w mieście często wypada w sąsiedztwie innych budynków: osiedli, parków przemysłowych, ośrodków sportowych, itp. Jest to duży problem logistyczny, bo mniejszy jest plac budowy, a mieszkańcy notorycznie narzekają na hałas i utrudnienia. Zastosowanie pali prefabrykowanych do stabilizacji gruntu, jest na takich placach budowy świetnym rozwiązaniem, ponieważ skraca czas budowy, zmniejsza hałas, nie zaśmieca terenu.

Exit mobile version