Fotowoltaika zyskuje zainteresowanie społeczne. Ekologiczne, odnawialne źródła energii to czyste środowisko i mniejsze rachunki za energię. Dlatego jest chętnie stosowana w nowych, a również i w starszych budynkach. Trzeba przyznać, że fotowoltaika na dobre wpisała się w krajobraz polskich miast i wsi. To znakomity trend, którego ideą jest ochrona klimatu i ludzkiego zdrowia. Coraz popularniejsza jest wiedza na temat działania paneli fotowoltaicznych. Ogromne znaczenie w kontekście efektywności i opłacalności inwestycji ma ich rodzaj. Proekologicznym działaniem jest także poszerzanie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, co chętnie czynimy na portalu https://123budujemy.pl/.
Panele fotowoltaiczne -starsze i nowsze
Montaż instalacji ekologicznych wszelkiego typu ma sens tylko wtedy, jeżeli sprzęt dobrany jest do potrzeb użytkownika. Wyróżnia się trzy generacje paneli fotowoltaicznych. Każda kolejna generacja starała się uzyskać większą efektywność, przy mniejszym zużyciu krzemu. Nieprawdziwy jest wniosek, że pierwsza generacja jest przestarzała i mało wydajna. Okazuje się, że najstarsi przedstawiciele tego sprzętu mogą na równych zasadach konkurować z młodszymi modelami. Zanim inwestor wybierze panele fotowoltaiczne, które spełnią jego oczekiwania, powinien poznać ich rodzaje.
Trzy generacje
Pierwszą generację paneli fotowoltaicznych reprezentują modele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Pomimo upływu lat nadal są chętnie montowane. Druga generacja to tzw. panele cienkowarstwowe, cechujące się wysoką efektywność przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia krzemu, co przekłada się na niższe koszty, np.; panele amorficzne, CIGS oraz CdTe). Trzecia generacja paneli fotowoltaicznych to produkt do zadań specjalnych- do stosowania w miejscach niewyeksponowanych na promieniowanie słoneczne. W ich skład wchodzą panele barwnikowe oraz polimerowe. Są one bardzo drogie i niezwykle rzadkie w Polsce. Zdaniem ekspertów nie odznaczają się jednak wyższą sprawnością w porównaniu z starszymi rodzajami. Czy wzbudzą zainteresowanie Polaków, to pokażą najbliższe lata.
Podstawowa wiedza o panelach pierwszej generacji
Panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne cechują się wysoką sprawnością i uniwersalnością. Zyskały przez to spore zaufanie klientów, którzy wcale nie mają ochoty wymieniać ich na nowsze modele. Ogniwa monokrystaliczne odznaczają się jednolitą strukturą o ciemnym kolorze. Grubość ogniwa wynosi ok. 2 mm, natomiast sprawność oscyluje w granicach 17 – 20%. Panele polikrystaliczne mają prostokątny kształt i ciemnoniebieski kolor. Ich efektywność oscyluje w granicach 15 – 19%. Ich cena jest nieco niższa niż paneli monokrystalicznych. Oba rodzaje doskonale sprawdzają się w domowej instalacji. Cena tych paneli spada, co zachęca ludzi do inwestowania w fotowoltaikę.
Kompaktowe panele drugiej generacji
Do drugiej generacji paneli fotowoltaicznych zalicza się panele cienkowarstwowe, czyli ogniwa amorficzne, CdTe oraz CIGS. Ogniwa z krzemu amorficznego są najtańsze, mają niewielkie rozmiary i znacznie mniej krzemu niż starsze modele. Cechują się bordowym kolorem i nie iskrzą się na słońcu. Warstwa krzemu została naniesiona na szkło lub stal. Niestety, ich efektywność jest niższa niż w przypadku pierwszej generacji i nie przekracza 10 %. W przypadku ogniw CdTe wykorzystano tellurek kadmu. Moduły zazwyczaj składają się z jednego dużego ogniwa w kolorze czerwonym. Ich sprawność waha się w granicach 10%. W ogniwach CIGS wykorzystuje się krzem w połączeniu z innymi pierwiastkami, takimi jak: miedź, selen czy gal. Składają się z ciemnych ogniw o jednolitej strukturze, ale nie dorównują mocy modeli z pierwszej generacji.
Naśladowanie natury
Trzecia generacja paneli fotowoltaicznych ma naśladować naturę. Zachodzą tu zjawiska bardzo zbliżone do fotosyntezy. W ich skład wchodzą ogniwa barwnikowe oraz polimerowe, które są wytrzymałe na uszkodzenia i tanie w produkcji. Ma sprawność w okolicach 12%, ale miejscach, które nie są bezpośrednio wyeksponowane na słońce. To technologia przyszłości, która z pewnością będzie udoskonalana.