Patchworkowe meble i dodatki – dla znudzonych tradycją

patchworkowe meble i dodatki

patchworkowa kanapa

Poglądów na temat urządzania wnętrz jest pewnie tyle, co ludzi. W końcu aranżacja ma się podobać właścicielom, a ciekawych mebli i dodatków nie brakuje. Osoby, które lubią kolory i oryginalne, nietuzinkowe wzory mają do wyboru jeszcze jeden trend – patchworkowe meble i dodatki. Technika ma swoje korzenie w Anglii i wyrosła z potrzeby zapewnienia w domu mebli i tekstyliów niezbędnych do codziennego życia, pomimo niewielkich środków finansowych rodziny.

Patchworkowe meble i dodatki – dla odważnych?

Czy jest patchwork? Często słyszymy w mediach o patchworkowych rodzinach, czyli sytuacji, kiedy osoby po rozwodzie wchodzą w nowe związki, mają dzieci w nowych związkach, a jednocześnie utrzymują pozytywne relacje z byłym małżonkiem/małżonką i ich dzieci z nowych związków mają ze sobą dobry kontakt. Patchworkowe meble i dodatki to kolorowe kawałki materiałów o podobnych geometrycznych kształtach, zszyte w jedną całość. Tworzą oryginalny, przykuwający uwagę efekt. Najchętniej wybierane są przez osoby odważne, mające nietypowe podejście do wyglądu wnętrza. Patchworkowe meble i dodatki powracają do wnętrz, najczęściej w postaci foteli lub krzeseł.

Patchwork – babcina aranżacja w nowym wydaniu

Patchwork kojarzy się z domem babci, z mnóstwem kolorowych kap, tkanin, dywanów, poduszek, z stylem ludowym, ewentualnie ciężkimi czasami PRL-u, gdzie dekoracją było wszystko, co udało się kupić. Tworząc nowoczesne aranżacje większość sceptycznie podchodzi kupowania wszystkiego, co nas zauroczy w sklepie i eksponowania tego na regałach i komodzie. Zdecydowanie preferujemy wnętrzarski umiar. Bajecznie kolorowy fotel lub krzesło musi wpasować się we wnętrze. Patchwork to aranżacja wyjątkowa, inspirująca i zachwycająca zdobieniami.

Połączenie różnych materiałów

Patchwork łączy różne materiały, kolory i faktury o podobnej wielkości. Technika wywodzi się z XIX-wiecznej Anglii, gdzie najuboższa warstwa społeczna samodzielnie musiała ze szyć ze skrawków dostępnych materiałów tekstylia niezbędne do codziennego życia. Patchwork cechuje swoboda, pstrokata kolorystyk, różnorodne materiały o podobnej wielkości. Mile widziane są kwadraty, prostokąty, kropki, prążki oraz kwiaty. W pierwszym momencie wydaje się, że kwiatów i kropek/kwadratów, to totalna porażka. A jednak okazuje się, że nawet najbardziej nietypowe połączenia mogą pozytywnie zaskoczyć.

Patchworkowe meble i dodatki do domu

Coraz popularniejsze stają się patchworkowe meble i dodatki. Mamy do wyboru nie tylko meble tapicerowane typu: sofy, fotele, krzesła, czy puffy, ale także meble skrzyniowe, np.: komody i regały. We wnętrzu lepiej ograniczyć patchworkowe inspiracje – jeżeli decydujemy się na regał i komodę w tym stylu, to komplet wypoczynkowy musi być stonowany. Jeżeli wybór pada na patchworkowe fotele lub krzesła, to pozostałe elementy stylizacji wnętrza powinny być jednolite, aby uniknąć przesytu i ciężkości pomieszczenia. Zaleca się malowanie ścian na jaśniejsze barwy, ponieważ wtedy królem wnętrza będzie patchworkowy mebel.

Popularność patchworkowych mebli i foteli

Patchworkowe meble i dodatki sprawdzą się one na neutralnym tle, w prostych, jednobarwnych wnętrzach. Dzięki temu ich patchworkowe zdobienie przekuwa uwagę i być głównym akcentem dekoracyjnym. Patchworkowy fotel czy krzesła budują klimatyczną i przytulną aranżację o to niepowtarzalnym charakterze. Patchwork idealnie wpisuje się we wszelkie ekologiczne trendy, np.: zero waste. Przedmioty uszyte w tym stylu wyglądają, jakby powstały z pozostałości tkanin, które wykorzystano do zrobienia czegoś wyjątkowego. Założeniem tej metody jest niemarnowanie materiału.

Patchworkowe meble i dodatki to propozycja dla ludzi, który cenią indywidualizm w urządzaniu wnętrza i różnorodność. Takie meble dominują w pomieszczeniu i dodają energii dzięki mocy kolorów. Dodanie jednego łaciatego akcentu zupełnie zmienia wystrój wnętrza. Patchworkowy charakter ma również kombinacja kilku kolorów drewna w zbliżonej tonacji na jednym meblu.

Exit mobile version