Piece rakietowe – prostota i ekologia w ogrzewaniu

Coraz niższe temperatury w dzień i przymrozki w nocy zwiastują zimę – czas śniegu, mrozu i silnego wiatru. Od kilku lat zima w Polsce kojarzy się również ze smogiem – bardzo zanieczyszczonym powietrzem. W wyniku smogu zwiększa się śmiertelność na choroby układu krążenia i choroby serca. Trudno jest przekonać Polaków do ekologicznego ogrzewania, ponieważ jest ono drogie. Ludzie palą w piecach czym popadnie- nawet miałem węglowym i plastikowymi butelkami. Tymczasem ekologiczne ogrzewanie nie musi być drogie. Tanim rodzajem ogrzewania ekologicznego są piece rakietowe, które powstają z materiałów pochodzących z odzysku. Można je wykonać samodzielnie. Koszty materiałów zamykają się w kwocie 600 złotych.

Wykorzystanie pierwotnej techniki

Piece rakietowe są jedną z najstarszych form ogrzewania znanych ludzkości. Wykopaliska archeologiczne udowadniają, że podobne piece budowano wiele tysięcy lat temu i w różnych kulturach. Gotowanie na takich piecach wymagało użycia mniejszej ilości opału porównaniu do płaskiego, osłoniętego z trzech stron paleniska. Kolejną ich zaletą było bezdymne spalanie. Przez wiele wieków były zapomniane.

Piece rakietowe zostały obiektem zainteresowań naukowców i technologów pod koniec XX wieku. Współczesna technologia umożliwiła unowocześnienie pieców. Zainteresowanie dawnym sposobem ogrzewania było spowodowane potrzebami mieszkańców ubogich krajów, którzy przygotowywali posiłki na odsłoniętych z trzech stron palenisku, co powodowało zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Powszechne były zadymienia pomieszczeń, a nawet pożary, choroby oczu i dróg oddechowych.

W 1982 roku powstała pierwsza dokumentacja techniczna pieca rakietowego przeznaczonego do gotowania posiłków. Unowocześniony piec posiadał następujące części: izolacja termiczna całego paleniska, pionowy dopalacz gazów (po nałożeniu klosza lampa zdecydowanie mniej dymi). Powietrze wtórne jest doprowadzone do wnętrza paleniska przy pomocy kanału usytuowanego pod miejscem na wsad paliwowy. Oferta pieców rakietowych bardzo powiększyła się w ostatnich latach i dostępne są już na rynku piece rakietowe do podgrzewania wody i pomieszczeń.

Ogrzewanie budynków piecem rakietowym

Piec rakietowy może być znakomitym źródłem ciepła dla budynku. Taki piec posiada zaizolowane palenisko oraz podajnik grawitacyjny na drewno. Na wierzch zaizolowanego podnośnika ciepła nakłada beczkę służącą jako wymiennik. Spaliny prowadzi się rurami zabudowanymi gliną i tworzącymi coś w rodzaju zapiecka. Gorące spaliny ogrzewają masę termiczną, która stopniowo oddaje ciepło i nagrzewa pomieszczenia. Wielką zaletą pieca rakietowego jest rodzaj paliwa, którym są niewielkie kawałki drewna albo chrust. W piecu nie można spalać węgla, ani śmieci.

Spalanie bezpieczne dla środowiska

Cechą pieca rakietowego jest zaizolowana, pionowa komora spalania. Izolacja utrzymuje wysoką temperaturę, co umożliwia proces czystego spalania. Spalanie bezdymne ma miejsce dzięki dostarczeniu powietrza wtórnego. Dla właściciela oznacza to brak brudu i kurzu. Piece rakietowe charakteryzują się dużą wydajnością, jeżeli chodzi o wydzielanie ciepła oraz niskim zużyciem opału. Kolejną cechą świadczącą o ekologiczności pieca rakietowego jest możliwość samodzielnej budowy urządzenia przy użyciu odpadów, takich jak: glina, czy cegły. Nie trzeba ich przywozić ze sklepu. Charakterystyczny dla nich jest intensywny ciąg kominowy i wydawanie odgłosów podobnych do rakiety.

Materiały, które można wykorzystać do samodzielnego zbudowania pieca rakietowego

Piece rakietowe mogą wytwarzane w warunkach domowych z materiałów pochodzących z recyklingu, np.: cegły, kamienia, grubej stali, popiołu drzewnego, szkła, gliny. Rolę masy termicznej pełnią cegła, glina i kamień.

Piece rakietowe są często spotykane w uboższych regionach świata, gdzie ich stosowanie przywraca ludziom godne życie, ponieważ mają dostęp do ciepła. Montażem takich pieców zainteresowane są także osoby prowadzące ekologiczny tryb życia.

Exit mobile version