Piękny i funkcjonalny salon królem mieszkania

Piękny i funkcjonalny salon

Salon to w domu miejsce szczególne – pokój dzienny, gdzie toczy się życie domowników, przyjmowani są goście. Można się w nim relaksować, uczyć, rozmawiać, oglądać filmy, słuchać muzyki i robić wszystko, na co mamy ochotę To pokój dzienny, który powinien być wielofunkcyjny. Dlatego tak ważną kwestią jest jak urządzić salon, jak piękny i funkcjonalny salon? Dekoratorzy wnętrz mają kilka dobrych rad w tym zakresie.

Piękny i funkcjonalny salon bez wydawania majątku

Asortyment mebli salonowych jest olbrzymi -od systemów, poprzez kupowanie osobno mebli do gotowych zestawów w postaci meblościanek i mebli tapicerowanych. Urządzanie pięknego i funkcjonalnego salonu trzeba dobrze zaplanować: wymierzyć pomieszczenie, zastanowić się nad tym, jakie meble będą potrzebne, przemyśleć funkcję jaką będzie pełnił salon oraz wybrać styl urządzenia tego wnętrza. Najważniejsza zasada w aranżacji salonu brzmi: przestrzeń salonowa powinna odpowiadać gustom domowników i ich potrzebom. Nie ma sensu kupowanie bogato zdobionych lub połyskujących mebli, kiedy ktoś lubi minimalizm. Nie jest dobrym pomysłem malowanie salonu na biało, jeżeli ktoś lubi pastelowe kolory, tylko dlatego, że większość aranżacji opiera się na białym kolorze ścian. Pokój urządzony pod wpływem modowych trendów, a wbrew opinii domowników nie będzie pięknym i funkcjonalnym salonem, ponieważ domownicy nie będą czuli ciepłej atmosfery salonu. Skrupulatne określenie funkcji salonu przekłada się na zredukowanie wydatków podczas urządzania tego pokoju.

Urządzanie pięknego i funkcjonalnego salonu niewielkim nakładem pracy

Przy remoncie salonu i planowaniu zmiany aranżacji nie trzeba od razu wymieniać mebli. Piękny i funkcjonalny salon można stworzyć dokonując kosmetycznych poprawek: wymieniając uchwyty na meblach, czy przemalowując meble na inny kolor – w sprzedaży są specjalne farby do mebli lub okleiny meblowe. Można wymienić nóżki stołu, wytapetować jedną ścianę lub położyć płytki/panele ścienne. Możliwości szybkiej i taniej zmiany aranżacji salonu są nieograniczone. Ciekawą formą odmiany salonu są plakaty florystyczne (z motywami kwiatów, liści lub drzew).

Ponadczasowa klasyka

Projektanci wnętrz radzą, aby urządzając piękny, funkcjonalny salon, trzymać się żelaznych zasad klasyki. Pozwala to na uniknięcie błędów w aranżacji. Baza, np.: podłoga i stół lub komoda/szafa powinny być w miarę neutralnych kolorach, najlepiej imitującym barwę jaśniejszych gatunków drzew. Wnętrze można wtedy uzupełniać różnymi ciekawymi, stylowymi dodatkami. Przy stosowaniu tej zasady aranżacji, bardzo łatwo można zmienić wystrój i dostosować do pory roku lub aktualnego gustu użytkowników. W przypadku mebli tapicerowanych (sofa/wersalka i fotele) najlepiej sprawdzają się meble ze ściąganymi przykryciami. Ułatwia to utrzymanie czystości w przypadku posiadania dzieci lub zwierząt.

Dodatki do pięknego i funkcjonalnego salonu

Piękny i funkcjonalny salon to także dodatki, zarówno o charakterze osobistym (zdjęcia, pamiątki), jak i typowo dekoracyjnym. W końcu w salonie najważniejsza jest atmosfera, a ona jest uzyskiwana głównie przez drobiazgi, czyli przedmioty, które kojarzą się z jakimiś wspomnieniami, mają swoją domową historię i pięknie wyglądają. Dodatki można eksponować na komodzie, regałach, półkach, na meblościance. Ciekawymi i dającymi duże możliwości aranżacyjne dodatkami są takie przedmioty jak: poduszki dekoracyjne, firany, rolety. Są to elementy, które mogą ożywiać kolorystykę wnętrza, a nawet całkowicie zmienić styl aranżacji.

Naturalny dodatek – kwiaty

Kwiaty sprawdzają się w każdym wnętrzu. Piękny i funkcjonalny salon nie może się bez nich obejść. Ożywiają wnętrze, ślicznie wyglądają i pachną. Wprowadzają do wnętrza element wyciszenia.

Piękny i funkcjonalny salon nie może istnieć bez zestawu wypoczynkowego i stołu lub ławy. Najczęściej przydaje się regał i komoda. Wracają unowocześnione meblościanki, również w wersji podświetlonej i z możliwością montażu na ścianie. Urządzenie salonu musi łączyć dwie funkcje tego pomieszczenia: reprezentatywność i funkcjonalność.

Exit mobile version