Piękny żywopłot ozdobą ogrodu

żywopłot

piękny żywopłot

Piękny żywopłot ozdobą ogrodu

Żywopłoty to piękna ozdoba ogrodu, chroni prywatność przed spojrzeniami sąsiadów, zapewnia odpowiednią ilość cienia latem. Żywopłot wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego przecinania. Dzięki strzyżeniu staje się gęstszy i przybiera odpowiedni kształt. Ważne jest także nawożenie, podlewanie i odchwaszczanie, wtedy piękny żywopłot zachwyca.

Piękny żywopłot

Aby mieć odrobinę prywatności na swojej posesji nie trzeba otaczać się wielkim murem. Przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów doskonale chroni gęsty żywopłot. Stanowi też barierę przed hałasem i kurzem z ulicy. Na dużej działce doskonale sprawdzi się żywopłot nieformowany, który będzie bujnie rósł. Do małego ogrodu lepszym wyjściem będzie wąski piękny żywopłot strzyżony.

Przycinanie należy rozpocząć na długo zanim żywopłot osiągnie docelową wysokość. Gdy rośliny są już rozrośnięte, dużo trudniej wpłynąć na ich kształt tak, aby obyło się bez uszczerbku dla ich wyglądu. Trzeba pamiętać, że niektóre z gatunków źle znoszą cięcie starego drewna i z trudem powracają do wcześniejszego wyglądu.

Kształty żywopłotu

Najlepszym kształtem żywopłotu jest trapez (szerszy u nasady, węższy u góry), ponieważ zapewnia bowiem równomierne doprowadzenie promieni słonecznych do wszystkich fragmentów rośliny. Żywopłoty liściaste, które jesienią tracą liście, przycina się co najmniej dwa razy w roku. Na początku lata są skracane o połowę długości, a jesienią, po zakończeniu wzrostu, przyrosty przycina się do 10 cm. Żywopłoty iglaste są strzyżone raz w roku. Nowe pędy skraca się o kilka centymetrów na przełomie lipca i sierpnia. Pęd główny należy pozostawić nienaruszony aż do osiągnięcia docelowej wysokości. Natomiast gdy rośliny osiągną już zakładane rozmiary, należy je przycinać znacznie częściej – nawet raz w miesiącu. Usuwa się wówczas wszystkie gałązki, które przekroczą wyznaczoną linię.

Nawożenie żywopłotów

Systematycznie przycinane żywopłoty wymagają regularnego nawożenia. Ogrodnik ma do wyboru specjalne nawozy do żywopłotów oraz o wiele lepszy naturalny kompost, który odżywia rośliny i poprawia stan gleby. Kompost rozkłada się wczesną wiosną, a nawóz stosuje się trzy razy w roku: na początku wiosny, w czerwcu i na początku lipca. Przy pięknych żywopłotach należy usuwać chwasty i podlewać rośliny.

Zakładanie żywopłotu

Piękny żwopłot liściasty należy zakładać w październiku lub wczesną wiosną. Rośliny uprawiane w pojemnikach można sadzić w dowolnym czasie, o ile ziemia nie będzie zmarznięta. Żywopłoty z krzewów lub drzew liściastych sadzi do dołków wykopanych na głębokość szpadla. Żywopłoty liściaste są tańsze od iglastych. Rosną wolniej od iglastych i potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć zaplanowane przez nas rozmiary. Ślicznie prezentują się w sezonie wegetacyjnym, kiedy są pokryte pięknymi liśćmi i kwiatami lub owocami. Zimą tracą liście i tym samym swój piękny wygląd, ale i tak są pożyteczne, ponieważ stanowią barierę przed silnym wiatrem i wyciszają przestrzeń posesji. Krzewy należy wysadzać w odległości 20–50 cm przy żywopłotach formowanych oraz 30–100 cm przy nieformowanych. Taki żywopłot można sadzić jednorzędowo lub – dwurzędowo – wtedy izolacja przed wiatrem będzie szczelna. Pierwsze cięcie wykonuje się w pierwszym roku od posadzenia żywopłotu. Cięcie pobudza rośliny do wypuszczania nowych pędów i sprzyja lepszemu rozwojowi korzeni.

Zakładanie pięknego żywopłotu iglastego

Gatunki iglaste szybciej osiągają i wysokość. Igły mają przez cały rok i sprawdzają się jako osłony przeciwwietrzne, parawany wizualne, ekrany zatrzymujące kurz i tłumiące hałas. Piękne żywopłoty iglaste tworzy się na przełomie sierpnia i września. Jeżeli iglaki były urpawiane w doniczkach, to można je zadzić przez cały rok.

Żywopłoty z iglaków należy sadzić w jednym rzędzie i nie należy ich przycinać w pierwszych latach po posadzeniu. W późniejszych latach należy wykonać strzyżenie kilka razy w ciągu roku: wiosną, zanim zakwitną pąki i latem.

Exit mobile version