Piły linowe: fenomenalne czy popularne?

piła linowa

Piły linowe są obecnie najczęściej używanym narzędziem do cięcia materiałów twardych takich jak kamień czy beton. Zaledwie w ciągu kilku lat wyparły z rynku inne narzędzia tnące. Co stoi za tym fenomenem? Czy piły linowe swoją popularność rzeczywiście zawdzięczają bezkonkurencyjnemu działaniu? Odkrywamy prawdę!

 Zalety i wady pił linowych 

Wśród najczęściej wymienianych zalet pił linowych na pierwszym miejscu pojawiają się względy ekonomiczne. Linie diamentowej przypisuje się wzrost wydajności cięcia, zmniejszenie związanych z tym kosztów: oszczędność wody i energii, a także samego materiału. Niezawodność pił linowych to również mniejszy koszt inwestowania w maszyny. Operatorzy podkreślają wyższy komfort pracy związany z cichszym działaniem urządzenia oraz prostotą jego użytkowania.

Mimo wielu walorów wciąż zdarzają się jednak pewne problemy. Lina diamentowa posiada delikatną konstrukcję. Nieumiejętność obsługi bądź problemy podczas cięcia mogą skutkować zmniejszeniem wydajności cięcia oraz szybkim zużyciem materiału. Jak tego uniknąć?

 Jak wyeliminować problemy z maszynami linowymi 

  1. Po pierwsze warto zainwestować w sprzęt najwyższej jakości. Do takich należą na przykład systemy pił linowych oraz liny diamentowe marki Husqvarna. Są one bardzo wydajne, łatwe i intuicyjne w obsłudze. Dodatkowo specjalna konstrukcja, zwiększająca silę tarcia między liną i kołem, modułowy system bębnowy sprawiają, że piła poradzi sobie nawet z najtwardszym i najbardziej skomplikowanym materiałem.
  2. Należy regularnie kontrolować, jak lina obraca się wokół własnej osi oraz jakie jest zużycie koralików. Dobrą praktyką jest wymiana złączki w momencie, kiedy zauważalne jest zużycie bądź profilaktycznie po określonym czasie pracy, około 60 – 80 godzin.
  3. Maszyna przed cięciem powinna być ustawiona według określonych, zalecanych parametrów. Jedynie w uzasadnionych przypadkach i tylko według sprawdzonej wiedzy można je niekiedy modyfikować, np. w zależności od specyfiki ciętego materiału.
  4. Konieczna jest bieżąca kontrola wody chłodzącej doprowadzanej do narzędzia. Największa ilość wody doprowadzana powinna być w miejscu wchodzenia liny w materiał. Najmniejsza zaś w miejscu jej wychodzenia.
  5. Wodę można kontrolować także po jej kolorze. Jeśli jest ona zbyt brudna, oznacza to, że chłodzenie jest niewystraczające. Zbyt czysta może oznaczać z kolei nadmiar wody lub nieprawidłową pracę urządzenia.

Pamiętajmy o prawidłowym i zgodnym z zaleceniami użytkowaniem narzędzi. Nawet sprzęt najwyższej jakości może nie spełnić naszych oczekiwań, jeśli będziemy używać go niewłaściwie lub bez przestrzegania podstawowych zasad kontroli i trzymania się wskazanych ustawień.

Dowiedz się więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/pily-linowe/

Exit mobile version