Plaga muszek owocówek

Muszki owocówki to wyjątkowo nieznośne insekty. Pojawiają się zwykle w większych ilościach latem i jesienią. Przyciąga je zapach fermentacji – mogą to być nadpsute lub nadgryzione owoce czy nieumyty kieliszek po winie. Na takich powierzchniach muszki składają swoje jaja. Insekty te niezwykle szybko się rozmnażają. W dzisiejszym wpisie dowiecie się jak z nimi walczyć. 

Muszki owocówki to bardzo małe owady latające, o długości 2-3 mm. Najchętniej odżywiają się drożdżami ze sfermentowanych owoców i soków. Ulubiony posiłek dzięki budowie swoich czułków potrafią wyczuć nawet z odległości kilkunastu metrów. Aby ich nie wabić należy dobrze zabezpieczyć żywność trzymaną w lodówkach i szafkach, utrzymywać czystość w kuchni oraz często opróżniać kosz na śmieci. Czasem to jednak może nie wystarczyć.

Muszki owocówki nie cierpią intensywnego aromatu listków mięty. Woń mięty jest bardzo przyjemna dla człowieka, więc nie odczujemy dyskomfortu. Chcąc wygonić owady, postawmy na parapecie miętę w doniczce. Mięta pomaga jednak tylko w przypadku małej ilości owadów. Mniej przyjemnym dla nosa człowieka, jednak skuteczniejszym od mięty jest zapach octu. Muszki owocówki go nie lubią i unikają zbliżania się do miejsca, w którym go wyczują.

Drugi ze sposobów to chemiczny oprysk. Bezpieczną metodą dla alergików jest spryskanie latających owadów roztworem z szarego mydła. Wówczas muszki z pozlepianymi skrzydełkami spadną na posadzkę skąd z łatwością będzie można je sprzątnąć. Środki chemiczne, dostępne w sklepach z chemią ogrodniczą należy stosować uważnie, zaś po ich użyciu dokładnie zmyć powierzchnie wodą. Nie polecam tego rozwiązania w domach gdzie przebywają małe dzieci. Wówczas bezpieczniej ustawić w mieszkaniu owadobójcze pułapki i odstraszacze. Najlepsze są te zasilane prądem elektrycznym.

Trzecia z metod nie będzie odstraszać muszek, zaś będzie je wabić. Możemy pokusić się o stworzenie owocowej pułapki. W tym celu należy włożyć do miski skórki od jabłka, a następnie przykryć ją sztywno folią spożywczą, tak by nie było żadnych szczelin wokół miski. Później wystarczy jedynie nakłuć folię w kilku punktach wykałaczką. Dzięki temu muszki wlecą do pułapki, ale już się z niej nie wydostaną.

 

Exit mobile version