Planujesz remont lub lubisz majsterkować? Możesz potrzebować szlifierki kątowej

szlifierka katowa podczas remontu domu

Obok skrzynki z narzędziami prawdziwy majsterkowicz powinien mieć zestaw niezbędnych urządzeń, które mogą się przydać nie tylko w remoncie mieszkania. Zaraz obok wiertarki powinna znaleźć się szlifierka kątowa, którą z powodzeniem wykorzystasz do cięcia, szlifowania i polerowania.

Ręczne narzędzia i nowoczesny sprzęt ułatwiają prace remontowe, pozwalają też zaoszczędzić sporo czasu. Najważniejsza są oczywiście wiertarki, jednak stopniowo warto wzbogacać domowy warsztat o takie narzędzia jak szlifierki kątowe, które przydadzą się i w prostych pracach remontowych, i w tych bardziej zaawansowanych.

 Do czego możesz wykorzystać szlifierki kątowe? 

To, co wyróżnia szlifierki kątowe od innych szlifierek, to przede wszystkim wszechstronność. Szlifierki używane są do wielu prac, najczęściej jednak jest to cięcie różnych twardych przedmiotów jak metalowe pręty zbrojeniowe, blachy, kamień, ceramika, kostka brukowa czy beton. Kolejnym jej zadaniem jest zgrubne szlifowanie twardych powierzchni oraz polerowanie, które jest możliwe po wymianie tarczy na specjalną końcówkę roboczą.

Szlifierki dobrze się więc nadają do robienia dziur w betonie, oczyszczania metalu z rdzy, usuwania nierówności w kamieniu i zadziorów z metalu, jednak nie nadają się do precyzyjnego wygładzania materiału, ten typ pracy wykonasz z pomocą szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej.

 Co mają nowoczesne szlifierki kątowe? 

Nowoczesne szlifierki kątowe zostały opracowane, aby zapewnić maksymalną wygodę użytkowania. Popularnością cieszą się wersje bezprzewodowe, dzięki czemu zwiększa się możliwość dostępu do ciasnych przestrzeni przy ograniczonym kącie manewru. Ponadto mają wygodny, ergonomiczny uchwyt, a także uchwyt pomocniczy, który można ustawić w trzech pozycjach. Wyposażone są w elektroniczne zabezpieczenia przed odbiciem, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo w przypadku zakleszczenia tarczy tnącej lub szlifierskiej.

W najnowszych szlifierkach kątowych stosuje się silnik bezszczotkowy, który cechuje się dużo wyższą trwałością i niezawodnością, znika problem awarii szczotek węglowych, które prowadziły do częstych problemów związanych z zużyciem się elementów mechanicznych. Silniki w szlifierkach są lekkie, mają doskonałe parametry, można elektronicznie regulować częstotliwość i utrzymywać równomierną prędkość szlifierki nawet przy rosnącym oporze.

Zaawansowane modele wyposażone są w system antywibracyjny, który ogranicza poziom drgań nawet o 80% w porównaniu do urządzeń bez tego typu rozwiązania. Standardowo nawet najtańsze szlifierki kątowe wyposaża się w blokadę wrzeciona umożliwiającą łatwiejsze montowanie tarcz. W podstawowym zestawie można spotkać również niezbędne akcesoria jak szczotki polerskie, kamienie szlifierskie czy tarcze na rzepy, do których można przyczepić krążki papieru ściernego.

 Jaką szlifierkę kątową wybrać? 

Najważniejszym elementem szlifierki kątowej jest tarcza. To ją powinno się dobrać pod kątem wykonywanej pracy. Standardowo dzieli się je na dwie grupy, czyli tarcze do cięcia (grubość między 1 a 3 mm) oraz do szlifowania (grubość około 6 mm). Dzieli się je również ze względu na rodzaj materiału, który poddaje się obróbce, czyli standardowo do kamienia, stali i metalu. Są również tarcze szlifierskie, diamentowe do cięcia twardych materiałów budowlanych i ceramiki.

Wybierając szlifierkę, powinno się zwrócić uwagę na średnicę tarczy, moc, maksymalną prędkość bez obciążenia oraz ciężar. Do drobnych prac domowych i prostych prac warsztatowych wystarczy szlifierka o średnicy 115 mm, której moc waha się od 450 do 900 W w zależności od modelu, ponadto nie powinna być ciężka, standardowo takie urządzenie waży mniej niż 6 kg. Dla bardziej zaangażowanych majsterkowiczów przyda się model z tarczą 125 mm o mocy 600 do 1200 W. Duże szlifierki kątowe przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych jak ciężkie prace budowlane – mowa tu o takich z tarczą o średnicy 180 lub 230 mm, których moc często przekracza 2000 W.

Oczywiście, poszczególne modele mogą pochwalić się różnymi udoskonaleniami, funkcjami i parametrami. Rodzaj modelu i jego możliwości zależą od tego, jak często zamierzasz korzystać ze szlifierki oraz do jakiej pracy jej potrzebujesz. Wygodnie porównasz szlifierki kątowe na stronie: https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/szlifierki-katowe/.

Mamy jeszcze ostatnią, cenną poradę. Przed zakupem warto upewnić się, czy silnik szlifierki jest izolowany przed pyłem, który może dostawać się do wnętrza urządzenia otworami wentylacyjnymi. To on odpowiada za najczęstsze awarie, ponieważ dostaje się do środka i jest przyczyną zwarć. Jeżeli nie umiesz znaleźć takiej informacji w broszurze, zapytaj o to sprzedawcę.

Szlifierki kątowe to świetne narzędzie do różnych prac związanych ze szlifowaniem, szczotkowaniem, polerowaniem i usuwaniem rdzy. Możesz ułatwić sobie pracę poprzez wybór odpowiednich akcesoriów, dzięki którym majsterkowanie lub remont będzie jeszcze bardziej efektywny i mniej czasochłonny.

Exit mobile version