W pięknych pomieszczeniach czujemy się komfortowo. Lubimy też piękne, czyste i udekorowane ściany. Kiedy dostrzegamy pleśń na ścianie od razu zarzucamy sobie, że może zbyt mało wietrzyliśmy pomieszczenie lub niezbyt dbaliśmy o czystość w domu. Obwinianie się o pleśń na ścianie jest bezsensowne, ponieważ przyczyn jej pojawienia się jest naprawdę wiele. Najważniejsze jest skuteczne zwalczanie tego zagrożenia.
Pleśń na ścianie – jak najszybsze działanie
Statystycznie odrobinę częściej grzyby pleśniowe spotyka się w starszym budownictwie. Nie oznacza to, że nowe budynki są wolne od tego zjawiska. Statystyki pokazują, że aż w 20% budynków pojawia się pleśń na ścianie i nie ma specjalnego znaczenia wiek obiektu budowlanego. Warunki sprzyjające pojawieniu się pleśni to: zbyt duża wilgotność i nieodpowiednia cyrkulacja powietrza. Dlatego grzyb atakuje miejsca, gdzie dochodzi do zalania parkietu lub ścian — łazienki i kuchni. Woda może przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz na skutek wad konstrukcyjnych budynku np. pękniętej rynny czy nieszczelnego dachu. Zalana piwnica może być przyczyną zagrzybienia ścian w domu. W przypadku zauważania pleśni na ścianie, zaleca się jak najszybsze podjęcie walki z grzybem, ponieważ jest on niebezpieczny dla zdrowia.
Toksyczna pleśń
Według badań Światowej Organizacji Zdrowia pleśń zawiera mytotoksyny, które są substancjami potencjalnie powodującymi raka, alergie oraz częste problemy z oddychaniem. Są poważnym zagrożeniem dla układu oddechowego i odpornościowego. Dlatego nie wolno zwlekać z działaniem mającym na celu usunięcie pleśni.
Olejek herbaciany – naturalna dezynfekcja
W pierwszej fazie walki z pleśnią na ścianie warto stosować środki naturalne – są skuteczne i nie mają skutków ubocznych. Chemia to zawsze ostateczność. Do skutecznych środków eliminujących pleśń na ścianie zalicza się olejek herbaciany. Dwie łyżki olejku herbacianego należy
zmieszać z dwoma szklankami wody. Uzyskanym roztworem spryskujemy zapleśniałe miejsca. Olejek herbaciany ma mocny zapach, ale po kilku godzinach ulatnia się całkowicie. ,
Biały ocet – tani środek na pleśń
Kwasowego odczyn octu ułatwia wyeliminowanie grzybów i pozostałych po nich czarnych plam. Ocet należy przelać do butelki z funkcją spryskiwacza i nanieść go na zapleśniałe miejsce. Po kwadransie przecieramy spryskane miejsce wodą z mydłem. Czynność trzeba powtarzać dwa razy w tygodniu.
Grejpfrut-pomocny i pachnący
Dwadzieścia kropli ekstraktu z pestek grejpfruta należy wymieszać z dwoma szklankami wody, przelać do buteleczki z dozownikiem, potrząsnąć i spryskać zagrzybioną ścianę. Czynność trzeba wielokrotnie powtarzać. Plus metody – pozostaje ładny zapach.
Soda oczyszczona – numer 1 wśród środków sprzątających
Ten uniwersalny środek czyszczący z powodzeniem usuwa pleśń ze ściany i nieprzyjemne zapachy po pleśni. Dodatkową zaletą sody jest zatrzymanie rozwoju pleśni, co oznacza, że pozbywamy się jej na dłuższy czas. Sodę oczyszczoną należy wymieszać z niewielką ilością wody, by powstała maź o konsystencji pasty. Nakładamy środek na odpowiednie miejsce i czekamy kilkanaście minut. Następnie dokładnie wycieramy ścianę za pomocą wilgotnej szmatki.
Sól morska – skuteczna na pleśń
Sól morska wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne, dlatego wykorzystuje się do walki z uporczywym i niechcianym lokatorem, jakim niewątpliwie jest pleśń na ścianie. Ponadto dezynfekuje powierzchnie, pochłaniając jednocześnie wilgoć w zamkniętych pomieszczeniach. W miejscach, gdzie pojawił się grzyb wysypuje się dużą ilość soli morskiej i pozostawia ją na około 30 minut, aby „zniszczyła pleśń”. Następnie należy dokładnie wyszorować powierzchnię i umyć wszystko ciepłą wodą.
Walka z pleśnią na ścianie jest długotrwała, wymaga powtarzania zabiegów, co może spowodować frustrację. Chemii używamy w ostateczności. Środki naturalne są tańsze i zdecydowanie zdrowsze dla domowników.