Płytki cegłopodobne, godne zastępstwo dla cegły

Moda na loftowe wnętrza sprawia, że wielu z nas pragnie mieć w swoich domach ceglane ściany. W realizacji tego wnętrzarskiego marzenia nie przeszkadza nawet fakt, iż nie dane nam było odziedziczyć loftu w starej łódzkiej fabryce czerwoną cegłą do dziś stojącej. Postindustrialny charakter wnętrza można jednak uzyskać stosując imitację cegły w postaci płytek klinkierowych lub licowych, które dają efekt bardzo podobny do prawdziwej cegły.

Jak rozpoznać płytki licowe i klinkierowe? Jak je od siebie odróżnić? Gdzie je wykorzystać i jaki efekt można dzięki nim uzyskać?

Garść informacji poniżej.

 Płytki klinkierowe 

Słowo klinkier najprawdopodobniej wywodzi się do holenderskiego słowa klingen, które tłumaczymy jako „dzwonić” lub „dźwięczeć”. Ma to swoje uzasadnienie – uderzając jedną płytką o drugą, usłyszymy specyficzny metaliczny dźwięk. Wysokość dźwięku świadczy o większej sprężystości płytki i lepszych parametrach jakościowych.

Płytki klinkierowe powstają z gliny wypalanej w temperaturze 1000-1300 °C. Ich kolor podyktowany jest rodzajem użytego materiału, temperaturą oraz warunkami, w jakich zostały wypalone. Odcień może też różnić się w zależności od użytej partii, dlatego przy montażu klinkieru na dużych powierzchniach, warto przy zakupie sprawdzić numer partii. Kolorystyczną bazę stanowi typowy ceglasty kolor, jednak w zależności od upodobań, w marketach budowlanych można też kupić klinkier w odcieniach pomarańczowym, żółtym, szarym czy ochry. Płytki klinkierowe są twarde i trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na osadzanie kurzu. Ze względu na niską nasiąkliwość utrzymującą się na poziomie ok 6% oraz mrozoodporność można je również stosować na zewnątrz budynków, np. do zrobienia elewacji.

 Płytki licowe 

Podczas gdy płytki klinkierowe są gładkie, licówki mają zróżnicowaną fakturę. Wyglądają jakby były ręcznie wyrabiane. Wrażenie to potęgują przede wszystkim liczne bruzdy i nierówności na powierzchni. Dzięki walorom estetycznym, płytkę licową coraz częściej wykorzystuje się do licowania ścian wewnątrz budynków.

Licówki mają większą nasiąkliwość niż płytki klinkierowe dlatego np. w łazience należy je stosować ostrożnie. Najlepiej zabezpieczyć je przed wnikaniem wody stosując preparat impregnujący. Dzięki temu zabiegowi płytki nabiorą właściwości hydrofobowych i woda nie zniszczy ich struktury. Ze względu na swoją porowatość, płytki licowe są też narażone na wnikanie brudu i kurzu. Impregnat zabezpieczy ściany również i przed tego rodzaju zanieczyszczeniami.

 Do czego wykorzystać płytki cegłopodobne i jaki efekt można uzyskać 

Po płytki cegłopodobne sięgamy zwykle wtedy, gdy nie mamy możliwości zastosowania pełnowymiarowej cegły np. ze względu na jej wagę czy rozmiary, albo wtedy, gdy nie mieszkamy w kamienicy, które zazwyczaj wznoszono właśnie z cegieł. Płytki cegłopodobne są lekkie i nie obciążają konstrukcji tak, jak cegła. Możemy je wówczas wykorzystać jako okładzinę ścienną, która do złudzenia przypomina ceglany mur, możemy nimi wyłożyć płaskie powierzchnie, tak jak wspomniana ściana, ale również elementy architektury wnętrza takie, jak np. kolumny, słupki czy kominki. Bogactwo kolorów i faktur pozwala nam wybrać płytki adekwatnie do naszych upodobań i stylu wnętrza. W przestrzeniach nowoczesnych i minimalistycznych doskonale wyglądać będą równo przycięte płytki klinkierowe o gładkiej powierzchni, natomiast we wnętrzach stylizowanych – loftowych, skandynawskich czy rustykalnych, świetną bazę dla dodatków uzyskamy dzięki ceglanej ścianie wyłożonej licówkami. Płytki licowe zastosowane w starszym budownictwie wydobędą z wnętrza jego historię i podkreślą charakter, użyte w nowszych budynkach, pozwolą natomiast uzyskać klimat vintage. Cegła, jaką rewelacyjnie udają licówki i klinkier bardzo dobrze komponuje się z innymi naturalnymi materiałami, jak np. drewno. Połączenie cegły i drewna daje we wnętrzu rewelacyjny efekt ciepła i naturalności. Kompozycja jest niewymuszona i bardzo w aktualnych trendach.

Prócz walorów estetycznych i parametrów technicznych (wspomniany wcześniej ciężar) płytki cegłopodobne fuguje się podobnie, jak kafelki. Można nimi wyłożyć niezbyt równą ścianę maskując w ten sposób wszelkie rysy czy zabrudzenia. Ważne tylko, by powierzchnia, na której je wyłożymy była sucha. Tak „wymurowana” ściana ma jeszcze jedną ważną zaletę – jako bariera akustyczna dobrze wygłusza wnętrze.

Czasem waga czy kształt cegieł dyskwalifikują je w aranżacji wnętrza. Alternatywą, która pozwoli uzyskać równie satysfakcjonujący efekt są płytki klinkierowe lub licówki. Różnorodność kolorów i faktur daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Wystarczy odrobina fantazji, by stworzyć klimatyczne wnętrze w loftowym klimacie.

źródło zdjęć: mintyinspirations.pl, regiodom.pl, homebook.pl, domzpomyslem.pl, designiwnetrze.pl

 

Exit mobile version