Płytki heksagonalne – modna dekoracja wnętrza

heksagonalne płytki na ścianie w salonie

Płytki inspirowane wzorami zaczerpniętymi z natury, przypominające plastry miodu wpisują się w stylistykę wielu aranżacji. Do wyboru mamy monochromatyczne kafle, bogato zdobione dekory, mozaiki heksagonalne, płytki wiernie odwzorowujące naturalne materiały. Podpowiadamy, jak prawidłowo ułożyć heksagony, jak połączyć je z panelami i parkietem.

Sześciokątne płytki to prosty pomysł na ciekawą aranżację wnętrza. Ten dekoracyjny motyw będzie dopełnieniem wnętrz w każdej stylistyce. Płytki heksagonalne doskonale sprawdzą się w kuchni. Ułożone między blatem a szafkami górnymi zabezpieczą ścianę przed zabrudzeniami, tworząc efektowną dekorację. Dobrze prezentują się w połączeniu z gładkimi, jednolitymi frontami szafek kuchennych. Heksagony będą również ciekawą alternatywą, dla tradycyjnych, kwadratowych płytek podłogowych. Wiele wymiarów, wzorów i kolorów sprawia, że mamy nieskończone możliwości kreacji.

Jeżeli interesuje Cię bogatszy zbiór ciekawych inspiracji z heksagonami, to znajdziesz je na: https://domni.pl/tematy/plytka-heksagonalna. Fot. Ceramika Paradyż

 Jak układać płytki heksagonalne? 

Przed ułożeniem płytek, zwłaszcza w przypadku heksagonów z różnymi wzorami czy kolorami, warto rozrysować wzór, który docelowo chcemy umieścić na ścianie, zwłaszcza jeśli zamierzamy łączyć kilka kolorów płytek. Jeśli w jednej kolekcji mamy dwa lub trzy kolory, warto zaplanować użycie trzech odcieni, co znacznie zdynamizuje kompozycję. W ofercie producentów znajdziemy coraz więcej płytek inspirowanych naturalnymi materiałami: kamieniem, drewnem, betonem. Połączenie geometrycznego motywu z pięknem naturalnych materiałów jest chętnie stosowanym rozwiązaniem.

Heksagonalne płytki z kolekcji Sfumato. Neutralne odcienie doskonale współgrają z naturalnymi materiałami, tworząc ponadczasową propozycję do naszych wnętrz. Fot. Tubądzin

Heksagonalny kształt płytek i widoczny, geometryczny podział w ciekawy sposób będzie kontrastował z gładką powierzchnią kamienia (przeczytaj więcej o wyborze kamienia w artykule „Kamień dekoracyjny – wybór, układ i montaż”). Zestawienie dwóch, różnych kształtów i faktur może stać się mocnym akcentem we wnętrzu, który nada ton całej aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach, płytki heksagonalne ciekawie prezentują się również w zestawieniu z płytami betonowymi. Na rynku dostępne są również trójwymiarowe heksagony wykonane w całości z betonu architektonicznego, które możemy wykorzystać do dekoracji naszych ścian.

 Jak połączyć płytki heksagonalne z panelami? 

Panel jest tzw. podłogą pływającą, dlatego przy każdej, zewnętrznej krawędzi ułożonej podłogi powinna pozostać szczelina dylatacja. W praktyce oznacza to, że przy każdym styku panela podłogowego z płytką powinniśmy zastosować listwę łączeniową. Takie rozwiązanie z estetycznego i technicznego punktu widzenia jest wykluczone. Przycięta pod kątem listwa będzie wystawać ponad powierzchnię podłogi, tworząc niewielki próg. Wyjściem z tej sytuacji, jest przycięcie heksagonów w linii prostej, tworząc prostą linię połączenia obu materiałów.

Połączenie dwóch materiałów na podłodze pozwala nam na widoczny podział pomieszczenia, wydzielenie konkretnych stref. Fot.Ragno

 Jak połączyć płytki heksagonalne z deską podłogową? 

Znacznie prostszą sytuacją jest połączenie deski podłogowej z płytką heksagonalną. Po precyzyjnym docięciu deski podłogowej, następnie starannie wykańczamy połączenie obu materiałów np. klejem uszczelniającym. Bardzo istotna jest kwestia równej wysokoÅ��ci powierzchni z płytkami i deską, dlatego wysokość obu materiałów, po uwzględnieniu odpowiedniej warstwy kleju, powinna być równa. Linia łączenia może mieć dowolny kształt, w otwartych przestrzeniach ciekawie prezentują się płytki heksagonalne ułożone nierównomiernie.

Exit mobile version