Pod prysznicem

Wanna, czy prysznic? To dylemat każdego kto urządza łazienkę. Łazienki w budynkach wielorodzinnych, np.: w blokach, czy kamienicach niespecjalnie imponują rozmiarami. Ustawienie tam podstawowego wyposażenia, np.: toalety, pralki, kosza na bieliznę, wanny lub kabiny prysznicowej to nie lada wezwanie logistyczne. Zaletą wanny jest to, że można się długo kąpać, relaksować, pomyśleć w spokoju o swoich sprawach. Z kolei plusem kabiny prysznicowej jest to, że można ją zamontować nawet w małej łazience i mogą z niej korzystać osoby z niepełnosprawnością.

 Kącik kąpielowy 

Kabina prysznicowa jest coraz częściej spostrzegana jako rozwiązanie korzystniejsze od wanny. Użytkownicy i eksperci wymieniają wiele zalet kabiny prysznicowej: oszczędność wody, możliwość korzystania przez osoby mające problemy z poruszaniem się, montaż nawet w niewielkiej łazience, większa higiena. Bez wątpienia kąpiel w kabinie prysznicowej oznacza mniejsze zużycie wody. Jest więc proekologiczna i ekonomiczna. Właściciel kabiny płaci mniejsze rachunki za wodę niż użytkownik wanny. Zużyta woda nie brudzi brodzika, choć zostawia nalot na ściankach.

 Jak dobrać kabinę prysznicową? 

Przy wyborze kabiny prysznicowej najważniejsze są dwa czynniki: wielkość łazienki i osoby, które będą z niej korzystały. Jeżeli użytkownikiem kabiny będzie osoba o pokaźniej posturze, starsza lub mniej sprawna, to lepszym wyborem będzie większa kabina. Ważny jest też kształt brodzika i miejsce zamontowania. W małej łazience idealnie sprawdzają się kabiny narożne, które montowane w narożniku łazienki zajmują niewiele miejsce i nie sprawiają wrażenia rzeczy dominującej w tym niewielkim pomieszczeniu. Na kabiny narożne decydują się ze względów oszczędnościowych osoby, które wcześniej miały w łazience wannę. Kabiny przyścienne mogą mieć różne kształty: kwadratu, , ćwiartki koła (półokrągłe), pięciokąta , prostokąta, sześciokąta albo innej nieregularnej figury. Do większych łazienek z wnęką polecane są kabiny wnękowe. Ścianki kabiny mogą być wykonane ze szkła hartowanego lub tworzywa (z akrylu lub polistyrenu). Ścianki mogą być przezroczyste, matowe, z nadrukiem lub barwione. Ścianki matowe dają większe poczucie intymności. Niektórzy producenci stosują na drzwiach kabiny specjalną powłokę, która zapobiega tworzeniu się kamienia. Jednak cena za taką kabinę jest wyższa niż za standardową wersję. Kabiny wykonane z tworzywa są tańsze niż modele ze szkła, ale też mniej trwałe- częściej psują się, pękają, wypadają z aluminiowych ramek.

 Kilka informacji technicznych 

Konstrukcję kabin tworzą profile wykonane z aluminium i polakierowane lub chromowane. Mogą być płaskie lub zaokrąglone, zależnie od rodzaju kabiny. Zawiasy drzwiczek występują także w wersji lakierowanej lub chromowanej. W modelach kabin z górnej półki stosuje się nowoczesne zawiasy unoszące drzwi podczas otwierania. Dzięki nim drzwi samoczynnie się domykają i uszczelniają. Miejsce usytuowania kabiny prysznicowej zależy od rozmieszczenia instalacji kanalizacyjnej. Za optymalne uważa się kabiny prysznicowe o wymiarach w podstawie 90×90 cm. Swoich zwolenników mają również kabiny o wymiarze 80×80 cm. Są też dostępne kabiny 70×70 cm, przeznaczone o bardzo małych łazienek. Część klientów uważa je za wystarczające, zdaniem innych nie są one zbyt wygodne, ponieważ kąpiący się może obić się o ścianki. Producenci mają w swojej ofercie także kabiny znacznie większych rozmiarów, przeznaczone o dużych, komfortowych łazienek. Są kabiny z prostokątnym brodzikiem o wymiarach 100, 120,140 cm. Między kabiną a innymi elementami łazienkowego wyposażenia musi być zachowany odstęp, który między kabiną a umywalką powinien wynosić minimum 30cm. Standardowa wysokość wysokość brodzika 10-15 cm, choć dostępne są brodziki o wysokości 3cm, przeznaczone dla osób mających problemy z poruszaniem się. Wybór brodzików jest bardzo bogaty: akrylowe, ceramiczne, stalowe, kamienne. Średnia wysokość ścianek kabiny to 170-220 cm. Doprowadzenie wody do brodzika w nowych budynkach najlepiej zlecić hydraulikowi.

Exit mobile version