Podstawowe metody czyszczenia przemysłowego, wykorzystywane na terenie Polski.

czyszczenie przemysłowe

Czyszczenie przemysłowe jest bardzo złożonym procesem i zależy najczęściej od specyfikacji i zastosowania czyszczonej powierzchni. Użyte w nim materiały, będą dobierane nie tylko ze względu na kształt i zastosowanie czyszczonych powierzchni i przedmiotów, ale przede wszystkim – ze względu na sposób reagowania czynnika czyszczącego z otoczeniem.

 Czyszczenie hydrodynamiczne 

Czyszczenie za pomocą wody o dużym ciśnieniu (ok. 3 000 bar) wiąże się z wieloma zaletami. W ten sposób można usuwać zróżnicowane odpady, zwykle o bardzo kleistej i twardej strukturze. Duża energia kinetyczna wody sprawia, że przemysłowe czyszczenie zbiorników i osadników jest o wiele łatwiejsze. 

 Czyszczenie piaskiem 

Piaskowanie to proces czyszczący, przypominający polerowanie. Za jego pomocą, można oczyszczać zabrudzenia o bardzo twardej strukturze a także wygładzać nieciągłości danych powierzchni. Wadą tej metody, jest konieczność stosowania jej wyłącznie podczas czyszczenia bardzo twardych powierzchni. 

 Czyszczenie kryształkami sodu 

Proces oczyszczania powierzchni za pomocą kryształków sodu ma dużo zalet. Po pierwsze – jest on praktycznie obojętny dla środowiska zewnętrznego (poza niektórymi wyjątkami). Po drugie – kryształki sodu bardzo łatwo radzą sobie z każdym zabrudzeniem. Emitowane pod dużym ciśnieniem, bardzo szybko wybuchają, nie generując jednocześnie niebezpiecznych związków chemicznych.

 Czyszczenie za pomocą suchego lodu 

Suchy lód to inaczej zestalony dwutlenek węgla (temperatura sublimacji około – 70 stopni Celsjusza). Uzyskiwany za pomocą wysokowydajnych sprężarek, doskonale sprawdza się w czyszczeniu powierzchni (analogicznie do piaskowania). Zalety tej metody to przede wszystkim brak wpływu na urządzenia elektryczne i elektroniczne (dwutlenek węgla nie jest przewodnikiem elektryczności). 

 Niebezpieczeństwa związane z czyszczeniem urządzeń przemysłowych 

 

1. Brak dostępu do czystego powietrza – oczyszczanie zbiorników, w których wcześniej umiejscowiono różne substancje chemiczne, wiąże się z ryzykiem powstania parów i niebezpiecznych tlenków. Przykładowo, serwis elektrociepłowni wymaga zastosowania szeregu zabezpieczeń, chroniących pracowników przed działaniem tlenku węgla, który często pozostaje w zbiornikach po węglu.

2. Bliskość urządzeń elektrycznych – instalacje elektryczne (nawet niskiego napięcia) są bardzo dużym wyzwaniem dla osób, zajmujących się usuwaniem zabrudzeń przemysłowych. Dużo problemów generuje tu zwłaszcza serwis elektrowni (a konkretnie – bloków energetycznych).

3. Ryzyko powstawania niebezpiecznych substancji chemicznych – wykorzystywane w niektórych metodach związki chemiczne (zwłaszcza suchy lód i sód) mogą w niektórych sytuacjach reagować z otoczeniem, doprowadzając do powstania niebezpiecznych gazów a nawet – do reakcji egzogenicznych. 

 

Niezależnie od zagrożeń, charakterystykę wykorzystanych materiałów czyszczących zawsze można powiązać ze specyfikacją obszaru, w jakim będzie się pracować. W efekcie, profesjonalne czyszczenie obiektów przemysłowych jest z reguły bezpieczne.

Artykuł powstał przy wspólpracy z firmą Buhen.pl

Exit mobile version