Polska nie tylko murowana. Kilka słów o budownictwie w technologii drewnianej. cz. II

Strony internetowe skoncentrowane wokół tematyki nieruchomości poświęcają coraz więcej miejsca na ogłoszenia dotyczące budownictwa w systemie kanadyjskim. Choć metoda wznoszenia drewnianych obiektów mieszkalnych nadal na rodzimym rynku raczkuje, coraz więcej osób wykazuje zainteresowanie tego typu budownictwem.

 Jakie właściwości mają domy drewniane? 

Jeszcze dużo czasu minie i wiele domów murowanych powstanie zanim będzie można powiedzieć, że drewniane domy „depczą po piętach” murowanym budynkom. Aby nieco zmienić obraz drewniaków w świadomości przyszłych inwestorów warto poznać niektóre ich zalety i wady.

  

 Powierzchnia użytkowa 

Cienkie ściany domów szkieletowych często postrzegane są w kategorii wad tego typu konstrukcji. Okazuje się jednak, że medal ma dwie strony. Dobrze zaizolowane zapewniają pomieszczeniom optymalną ochronę cieplną, a samo wnętrze staje się bardziej przestronne. Dzięki cieńszym ścianom, w porównaniu z domem murowanym o takich samych gabarytach zewnętrznych, ale grubszych ścianach, dom drewniany zyskuje kilka m2 dodatkowej powierzchni użytkowej wnętrza.

 Ekologia 

Dom pachnący lasem to propozycja dla wielbicieli przyrody i eko klimatów. Drewno jako naturalny budulec gwarantuje niepowtarzalny mikroklimat we wnętrzu, oddycha i posiada zdolność samoregulacji wilgoci. Co więcej, obróbka drewnianych elementów konstrukcyjnych powoduje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla niż drzewo przyjmuje w trakcie swojego wzrostu.

Przeciwwagą dla licznych zalet budynków drewnianych są również wady, o których też warto wspomnieć.

 Energooszczędność 

Domy szkieletowe wykazują niską akumulacyjność cieplną. Po uruchomieniu instalacji grzewczej bardzo szybko się nagrzewają, jednak po jej wyłączeniu temperatura we wnętrzu szybko spada. Właściwość tę można nazwać zarówno wadą , jak i zaletą. To zależy od oczekiwań inwestora. Aby rachunki za ogrzewanie nie przyprawiały o zawrót głowy, już na samym etapie projektowania domu należy pomyśleć o zapewnieniu odpowiednich parametrów cieplnych, m. in. dobrze zaizolować ściany, zainwestować w dobrej jakości okna.

 Nieproszeni lokatorzy 

Konstrukcje drewniane muszą być wykonane z najwyższą starannością. Nawet niewielkie szczeliny mogą stanowić zaproszenie dla niechcianych gości, którzy postanowią zostać z nami na dłużej, np. taka kuna domowa może skutecznie uprzykrzyć życie nie tylko swoją obecnością i hałasem, jaki potrafi wokół siebie wytworzyć, ale też przykrym dla nosa zapachem.

 Akustyka 

Nieproszony lokator przypomina o kolejnym aspekcie, który warto wziąć pod uwagę przy budowie drewnianego domu. To parametry akustyczne. Ściany i stropy powinny być wypełnione materiałem wygłuszającym, który pochłonie dźwięki wynikające z użytkowania domu (np. wełną mineralną i styropianem), w przeciwnym razie za każdym razem, gdy jeden z domowników wstanie o świcie, cała reszta mimo dużej chęci spania, będzie musiała również rozpocząć dzień. W przypadku kiepskiej dźwiękoszczelności każdą aktywność jednego domownika będą słyszeć inni mieszkańcy.

Domy drewniane i murowane różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim sposobem budowania oraz (mimo iż każdy z nich służy celom mieszkaniowym), sposobem użytkowania. Zatem, decyzję o budowie według jednej z określonych technologii watro podjąć w oparciu o wnikliwą analizę nie tylko możliwości finansowych, ale także potrzeb inwestorów i przyszłych mieszkańców. Kilka powyższych argumentów dotyczących budownictwa w systemie kanadyjskim niech będzie zalążkiem budowlanych rozważań, które podpowiedzą czy dom drewniany to dom dla nas i doprowadzą do podjęcia najlepszej decyzji.

źródło zdjęć: budujesz.info, dom-drewniany.pl, najciekawszeprojekty.pl, drewiks.pl

 

Zobacz pierwszą część tego cyklu tematycznego

Exit mobile version