Pompa ciepła -alternatywa dla gazu

pompa ciepła

pompa ciepła

Ogrzewanie budynku powinno spełniać kilka warunków- powinno być wydajne, jak najmniej szkodzące środowisku i ekonomiczne. Niestety, w Polsce wciąż dominuje ogrzewanie węglowe lub gazowe. Inne sposoby są mniej znane. Brakuje też tradycji łączenia ekologii z ciepłem w domu. Tymczasem, pomimo początkowych kosztów, najbardziej ekonomiczna w utrzymaniu jest pompa ciepła.

Coraz większe koszty ogrzewania

Polacy już nie kryją swoich obaw przed nadchodzącą zimą. Ceny paliw drastycznie rosną, a póki co na wsparcie finansowe od rządu mogą liczyć wyłączenie osoby ogrzewające domy węglem. Pozostali, którzy zmodernizowali system grzewczy, czują się oszukani. Czy będzie dodatkowe wsparcie dla osób ogrzewających domy inaczej niż węglem to pokaże przyszłość. Ceny gazu poszły w górę. Odczuli to wszyscy- posiadacze kuchenek gazowych i osoby ogrzewające dom gazem. Eksperci już prognozują, że w przyszłym roku będą kolejne podwyżki. Ludzie są zainteresowani zmianą ogrzewania na instalację, której koszty utrzymania będą zdecydowanie niższe. Pompa ciepła jest najlepszą alternatywą dla ogrzewania gazowego i węglowego, ponieważ do działania wykorzystuje energię otoczenia i prąd.

Zmiana rynkowych trendów

Pompy ciepła są niemal standardem w ekologicznych, nowoczesnych domach energooszczędnych. Omawiana technologia grzewcza przekonuje inwestorów ekologicznością i wydajnością. Jeszcze do niedawna konkurencją dla pompy ciepła był gaz. Jednak problemy na rynku energetycznym, wojna na Ukrainie, ogromne podwyżki cen gazu, a co za tym idzie niepewna przyszłość tego paliwa, odmieniły trendy. Pompą ciepła zainteresowali się inwestorzy i osoby, które chcą zmienić system grzewczy.

Zalety pompy ciepła

Zawirowania między narodowe, trudności na rynku paliw kopalnych, coraz bardziej widoczny brak surowców i szalejące ceny, zmuszają ludzi do poszukiwania innych źródeł ciepła. Pompa ciepła ma ogromną przewagę nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania – nie potrzebuje paliwa. Jej działanie jest niezależne od sytuacji rynkowej. Pompa i gaz mają kilka cech wspólnych – bezobsługowe działanie (nie trzeba „dokładać do pieca”) i możliwość podgrzania ciepłej wody użytkowej. Kolejnymi zaletami pompy ciepła, są: ekologiczność, ekonomiczność w użytkowaniu, brak wymogu budowy komina, funkcja chłodzenia latem. Pompa ciepła może współdziałać z ogrzewaniem podłogowym oraz działać wspólnie z systemem rekuperacji. Jest to urządzenie uniwersalne i funkcjonalne. Jest w pełni zautomatyzowana i spełnia wszelkie, nawet najbardziej rygorystyczne normy ochrony środowiska.

Polityka unijna i promocja pompy ciepła

Unia Europejska prowadzi bardzo rygorystyczną politykę klimatyczną i domaga się od państw członkowskich redukcji gazów zanieczyszczających powietrze. Promowane są ekologiczne sposoby ogrzewania gospodarstw domowych i firm takie, jak: pompa ciepła. Gaz jest paliwem kopalnym i coraz droższym. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że pompa ciepła może współdziałać z instalacją fotowoltaiczną. Użytkownik zyskuje większą niezależność energetyczną. Koszty ogrzewania domu, w którym zainstalowano pompę ciepła są o wiele niższe niż w przypadku ogrzewania piecami, w którym paliwem grzewczym jest gaz lub węgiel. Wiele gmin ma opracowane i wdrożone w życie atrakcyjne programy dofinansowania na zakup tego urządzenia, co obniża koszt montażu.

Warunki wydajności pompy ciepła

Nie należy obawiać się gwałtownego wzrostu rachunków za prąd po zmianie ogrzewania na ekologiczną pompę ciepła, ponieważ dostarcza ona więcej energii cieplnej niż zużywa prądu. Pracuje na niskim zakresie temperatur. Przed jej zainstalowaniem trzeba przeprowadzić izolację termiczną ścian. Zużycie energii elektrycznej przez pompę jest bardzo niewielkie.

Przyszłość technik grzewczych należy do ogrzewania ekologicznego, które jest też bardziej ekonomiczne. Wygoda użytkowania to kolejny plus pompy ciepła- żadnego wstawania bladym świtem, aby dołożyć do pieca. Brzmi to niezwykle atrakcyjnie.

Exit mobile version