Pompa ciepła – wydajny i nowoczesny system grzewczy

Pompa ciepła

Pompa ciepła- rodzaje

Ekologiczne ogrzewanie domu staje się znakiem czasu i koniecznością ekonomiczną. Ceny ogrzewania pozyskiwanego z klasycznych źródeł rosną i dają się we znaki przedsiębiorcom oraz gospodarstwom domowym. Poszukiwanie ofert taniego ogrzewania warto zacząć od pompy ciepła. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych i oszczędnych systemów grzewczych. Jest to alternatywa dla kotłów węglowych, peletowych i gazowych.

Pompa ciepła- czterokrotne obniżenie kosztów eksploatacji budynków

Ogrzewanie domu nie musi kojarzyć się z zimnymi porankami, dźwiganiem węgla lub drewna, rozpalaniem w piecu, brudem i kurzem. Może być czyste i nie obciążać kręgosłupa. Fenomenalnym urządzeniem, które zmienia myślenie Polaków o ogrzewaniu domu jest pompa ciepła, służąca nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia budynków i podgrzewania wody użytkowej. Jej stosowanie nawet czterokrotnie obniża koszty eksploatacji domu. Można ją założyć w nowych domach, ale także w wiekowych budynkach, które mają przestarzałe i nieefektywne instalacje grzewcze. Ceny pomp ciepła w stosunku do innych rozwiązań stają się coraz bardziej korzystne. Warto wspomnieć, że korzystając z pompy ciepła nie potrzebujemy miejsca do przechowywania opału, co pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń w domu.

Kategorie pomp ciepła

W kategorii pomp ciepła można wyróżnić kilka rodzajów rozwiązań. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze urządzenia jest dolne źródło ciepła, czyli skąd pompa ciepła pozyskuje darmową energię, którą wykorzysta do ogrzania budynku. Rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła: gruntów (energia pozyskiwana jest z glikolu krążącego w rurach zakopanych w ziemi), czyli glikol-woda, pompy ciepła woda-woda, oraz powietrze-woda (pozyskują energię z powietrza zewnętrznego). Takie rozwiązanie nie wymaga drogich prac ziemnych. Koszt zainstalowania pompy powietrze-wody jest niższy w przypadku pozostałych urządzeń.

Bez dymu i popiołu

Systemy grzewcze oparte na pompie ciepła wykorzystują naturalną energię pochodzącą ze środowiska. W procesie pozyskiwania energii nie powstaje dym, popiół, czy inne niekorzystne substancje stwarzające zagrożenie dla środowiska i ludzkiego zdrowia.

Zasada działania pompy ciepła

Kluczem innowacyjności rozwiązania jest system działania właściwe termodynamiki. System składa się z trzech najważniejszych części: dolnego i górnego źródła, a także kompresora, w którym najważniejszą funkcję spełnia czynnik roboczy. Cały obieg wykorzystuje energię naturalną pozyskanej z dolnego źródła ciepła (powietrza, gruntu czy wody), a następnie „przepompowuje ją do górnego źródła i rozprowadzania przy pomocy wybranych odbiorników, takich jak grzejniki czy tzw. podłogówka. To proces odwrotny do pracy… lodówki!

Nawet przy mrozach

Bardzo wiele osób zastanawia się, jak możliwe jest grzanie pompą ciepła, kiedy za oknem mamy mróz? Większość dostępnych modeli jest w stanie wypełniać swoje funkcje, nawet przy temperaturze -20°C! Nowoczesne powietrzne pompy ciepła poza podstawowymi funkcjami, jakimi są grzanie, chłodzenie czy produkcja ciepłej wody użytkowej, mają dodatkowe funkcje, np.: kalendarza, które pozwalają na dokładne programowanie temperatury zarówno w budynku, jak i w zbiorniku c.w.u., czy funkcję wakacyjną pozwalająca na obniżenie temperatury w czasie dłuższej nieobecności domowników

Zalety pompy ciepła

Największym plusem tego urządzenia jest pozyskiwanie nawet do 80% energii z zasobów naturalnych, np. powietrza. Koszt eksploatacji takiego systemu można znacznie obniżyć poprzez wykorzystanie domowej fotowoltaiki. Nic więc dziwnego, że pompy ciepła zdobywają popularność i powoli zastępują przestarzałe, szkodliwe dla środowiska systemy grzewcze. Jest to znacznie bezpieczniejsze urządzenie niż kocioł, ponieważ nie ma ryzyka zaczadzenia, czy zatrucia. System nie wymaga stałego nadzoru i nie stwarza zagrożenia pożarowego, nie oddaje do otoczenia żadnych szkodliwych pyłów.



Exit mobile version