Pomysł na… centralny odkurzacz

W ostatnim czasie pojawiło się na naszym portalu kilka artykułów o tematyce ogrodu, spotkaliśmy się także z recenzjami wielu elektronarzędzi i akcesorii. Dzisiejszy wpis (a nie recenzja) poświęcony został domowym pracom porządkowym, a konkretnie sprzętowi używanego w tym celu. Urządzenia do sprzątania stale ewoluują wraz z postępem techniki – nasze babcie „zamiatały” wiklinowymi miotłami, później pojawiły się normalne szczotki i pierwsze odkurzacze, obecnie możemy zainwestować nawet w robota sprzątającego czy odkurzacz z filtrem wodnym. A gdyby tak, zamiast dźwigać po schodach odkurzacz z pełnym osprzętem i okablowaniem, zastąpić go alternatywnym, dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem? Ciekawą alternatywę dla tradycyjnego odkurzacza stanowi dość często spotykany w nowoczesnym budownictwie system centralnego odkurzania. Centralny odkurzacz jest urządzeniem, które pomoże nam wysprzątać cały dom bez uporczywego hałasu odkurzacza i konieczności dźwigania go po schodach. Do niewątpliwie największych zalet całego systemu zaliczyć należy fakt, że wciągnięty dzięki niemu kurz, w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń, nie trafia z powrotem do budynku. Czym jeszcze charakteryzuje się takowa instalacja? Czy trudno jest ją stworzyć i czy każdy dom spełnia odpowiednie dla niej wymogi? 

Jak system centralnego odkurzania wygląda od strony technicznej? Złożony jest on w głównej mierze z instalacji znajdującej się wewnątrz ścian, prowadzącej z jednej strony do znajdującej się w piwnicy (bądź w innym pomieszczeniu gospodarczym na najniższej kondygnacji) jednostki centralnej, z drugiej zaś do zamontowanych na ścianach wewnątrz budynku gniazd ssących, które wyglądają i działają na podobnej zasadzie jak zwykłe gniazdko elektryczne. Gdy nachodzi nas ochota na porządki wystarczy, że podłączymy lekki wąż ssący (wykonany z tego samego tworzywa co węże w zwykłym odkurzaczu) do gniazda ssącego. Kurz i zanieczyszczenia zassane z powietrzem przez ciśnienie trafiają do jednostki centralnej, gdzie wszelkie nieczystości są odfiltrowywane, a następnie poprzez gniazdo wyrzutowe wypuszczane jest oczyszczone powietrze na zewnątrz budynku.

Najtrudniejszym z etapów instalacji odkurzacza centralnego jest jego montaż. Kiedy mamy do czynienia z nowotworzonym budynkiem problem istnieje, lecz na małą skalę. Gorzej będzie w przypadku pomysłu na odkurzacz centralny w już istniejącym domu. Wiązało się to będzie z dużymi kosztami, między innymi z remontem na większą skalę – instalacja przechodzi przez wszystkie kondygnacje. Co do montażu lepiej jest zlecić go wykwalifikowanej firmie niż próbować wykonać to na własną rękę. Nie mówię, że jest to niewykonalne, lecz nasz zapał i ambicje nie zawsze będzie dobrym doradcą podczas wykonywania tak złożonych czynności.

Najlepiej jest podzielić sobie harmonogram prac na poszczególne etapy. Na początek odkurzacz centralny w „świeżym” budynku. Jedyne co musimy to odpowiednio wcześnie, na etapie powstawania ścian zaplanować miejsca przez które zostanie poprowadzona instalacja odkurzacza z rur PVC. Resztę – czyli instalację samego odkurzacza, oraz gniazd ssących możemy zrobić tuż po przeprowadzce. Inaczej proces ten przebiega w przypadku już istniejących budynków. Wtedy zmuszeni jesteśmy do kucia otworów przez poszczególne kondygnacje i prowadzenie przez nie instalacji i montowanie gniazd ssących. Sam odkurzacz dobrze jest wówczas zainstalować w kotłowni, piwnicy lub innym specjalnie wydzielonym w tym celu pomieszczeniu.

Nadeszła pora na opisanie korzyści jakie niesie za sobą sama instalacja centralnego odkurzacza. Po pierwsze nie jesteśmy skazani na słuchanie ciągłego szumu odkurzacza standardowego. Proces sprzątania przebiega całkowicie bezgłośnie. Co prawda jednostka centralnego odkurzania generuje dosyć spory hałas, jednak z racji tego, że znajduje się ona w odosobnionym pomieszczeniu na najniższej kondygnacji nie jest to w żaden sposób uciążliwe. Po drugie pyły zasysane poprzez naszą instalację są w całości wydalane na zewnątrz budynku – a nie jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy uwalniane częściowo w pomieszczeniach. Ponadto odkurzacze centralne są bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików, całą instalację łatwo się czyści i konserwuje, a co najważniejsze gwarantuje to wygodę użytkowania – nie musimy wlec za sobą po schodach z pokoju do pokoju ciężkiego sprzętu czy plątaniny kabli.

I ostatni punkt programu – wady i koszty wiążące się z eksploatacją całości instalacji. Najpoważniejszą wadą całego przedsięwzięcia jest jego cena wynosząca bagatela kilka tysięcy złotych. Bardzo kosztowne i kłopotliwe są także naprawy instalacji, w przypadku niewłaściwego stosowania (wciąganie dużych elementów). Sama robocizna to kolejny tysiąc złotych mniej z naszego domowego budżetu. Jeżeli jednak zdecydujemy, że stać nas na taką inwestycję i będziemy użytkowali ją z głową, wówczas komfort porządków w całości zrekompensuje nam poniesiony wkład finansowy.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Źródła: Grafika Google, Murator, Ładny Dom.

Exit mobile version