Pomysły na aranżację pokoju kinowego – cz.1

Temat dzisiejszego artykułu przebijał się we wcześniejszych wpisach. Mowa tu o pokojach kinowych.

 P rofesjonalne pomieszczenie tego typu powinno być wyposażone przede wszystkim w odpowiednich rozmiarów ekran – w zależności od metrażu od 47-55 cali na pokój niewiele ponad 20 m2 do 70-84 cali na 40-50 m2. Oczywiście te dane mogą służyć jedynie za przykład, gdyż przy dzisiejszym zaawansowaniu technologii wielki ekran (chociażby najnowszy, 90 calowy telewizor marki SHARP) z powodzeniem możemy umieścić w niewielkim pomieszczeniu i również świetnie zda on swój egzamin, a i komfort oglądania będzie nieporównywalnie lepszy na prawie podwójnej powierzchni ekranu w stosunku do telewizora 50 calowego. Nowoczesne telewizory oferują nam również szereg dodatkowych funkcji urozmaicających rozrywkę, typu SmartTV po podłączeniu tv do internetu  lub telewizję 3D (trójwymiarową). Można także pokusić się o instalację projektora – wówczas zaoszczędzimy część pieniędzy – nie tracąc tym samym na długości przekątnej wyświetlanego obrazu – którą możemy zainwestować chociażby o dobrej klasy sprzęt audio.

 G dy zaś chodzi o dźwięk tutaj wydatki będą zdecydowanie większe jeśli zależy nam na naprawdę profesjonalnym efekcie. Po pierwsze musimy zainwestować w dobrej klasy amplituner posiadający szereg złącz umożliwiających podłączenie go do kolumn (tu musimy patrzeć na moc na kanałach i na takiej podstawie dobierać odpowiedni zestaw kolumn) czy złącz HDMI (pozwalających obsłużyć kilka peryferii naraz – typu telewizor, projektor, konsola czy nawet komputer). Oprócz tego należy zwrócić uwagę na system w jakim możemy rozstawić nasze kolumny. Standardowe amplitunery oferują systemy dźwięku 5:1, a także 7:1. Coraz częściej jednak możemy spotkać nietypowe systemy takie jak chociażby 9:2 lub 11:2. O co więc chodzi w tych oznaczeniach? Otóż przykładowo system 9:2 pozwala na podłączenie 9 kolumn – dwie kolumny przednie, dwie tylne, kolumnę centralną oraz cztery kolumny boczne, a także dwóch kolumn niskotonowych – powszechnie nazywanych basowymi, subami, itp. Bardzo ważny jest tutaj odpowiedni rozstaw samych kolumn – bo to od niego właśnie zależy jakość oferowanego dźwięku.

Można zakupić najdroższy zestaw kolumn, a przy ich złym rozstawieniu tańszy zestaw będzie grał po prostu lepiej.

Oczywiście nie tylko kolumny są ważne jeśli chodzi o dźwięk. Duże znaczenie ma tu również odpowiedni dobór okablowania – odpowiada ono za przesył dźwięku z amplitunera do kolumn. Kluczową zasadą przy doborze sprzętu do własnej sali kinowej jest stawianie na jakość oferowanego sprzętu, a nie na oszczędność. Dlatego też nawet kable połączeniowe powinny być jak najwyższej jakości bez względu na cenę.

 D o wyposażenia pokoju kinowego należą również sprzęty dostarczające nam emocjonującej rozrywki takie jak: telewizja, odtwarzacze filmów, muzyki czy zdjęć czy urządzenia do grania typu konsole bądź nawet komputery. Zacznijmy od telewizji. Mamy tu do wyboru możliwość korzystania z ofert telewizji satelitarnej, naziemnej, kablowej lub poprzez łącze światłowodowe (oferty operatorów oferujących internet). Najbogatszą ofertę serwują nam operatorzy satelitarni i kablowi, jednak w niewielkich miejscowościach nie ma szans na korzystanie z tego drugiego dobrodziejstwa techniki. Dla mieszkańców wsi i niewielkich miasteczek pozostaje więc wybór pomiędzy ofertą satelitarną (platformy CyfrowyPolsat i nowa nc+ będąca połączeniem istniejących Cyfry+ i telewizji n oferujące programy na zasadzie comiesięcznego abonamentu lub oferty pre-paid – np. Telewizja Na Kartę oferująca dostęp do programów na zasadzie opłaty na okres co kwartał, pół roku bądź rok), a ofertą naziemną (która jest bezpłatna ale oferuje tylko podstawową ofertę programową – 18 kanałów w cyfrowej jakości obrazu). Ofertę satelitarną, jak też naziemną możemy sobie wzbogacić wyposażając się w silniejsze anteny, które zapewnią nam odbiór masy niekodowanych kanałów zagranicznych. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj montaż dużej (110cm i większej) anteny satelitarnej obrotowej na siłowniku – pozwoli ona na odbiór programów nawet z tak odległych pozycji orbitalnych (4,8E, 28,2E – podczas gdy standardem polskim jest 13E), które w niekodowanej formie zaoferują nam kanały za które przyszłoby nam zapłacić posiadając ofertę w którejś z naszych rodzimych platform cyfrowych. Oczywiście nie zawsze mamy wówczas dostęp do polskiej ścieżki dźwiękowej, ale język angielski jest obecnie tak powszechnie używany że z jego odbiorem nie będziemy mieli większego problemu.

 J eśli chodzi o odtwarzacze to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odtwarzacza Blu-Ray – najlepiej tej samej firmy co amplituner (nie będzie się on wówczas odróżniać designem od reszty sprzętu – a w przypadku pokojów kinowych odpowiedni design to podstawa). Tak dobrany odtwarzacz pozwoli nam na odczyt plików z płyt (a także danych z pamięci przenośnych, bądź strumieniowych przez internet i sieć domową) praktycznie w każdym formacie w wysokiej jakości Full HD, a nawet 3D w przypadku droższych rozwiązań.

Nie należy również zapominać o odpowiednim sprzęcie dla gracza!

Do wyboru mamy w tym wypadku 3 konsole stacjonarne (Playstation, XBox oraz Wii) oferujące nam granie w nawet najbardziej wymagające tytuły z komputerów – wzbogacone dodatkowo o możliwość grania całym sobą (wykorzystywanie ruchu gracza zamiast kontrolera). Można również podłączyć oddzielnie komputer – wówczas oprócz możliwości grania będziemy mogli serfować w sieci i robić dosłownie wszystko to co na zwykłym komputerze z tą jedną różnicą – że na ogromnym ekranie.

Kolejny artykuł pokaże Wam kilka pomysłów na wystrój prywatnej sali kinowej w postaci galerii.

Źródła: Grafika Google

Galeria zdjęć „Kino domowe”
Dodaj własne zdjęcia na FotoBudowa.pl

[shashin type=”albumphotos” id=”23″ size=”small” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]

Zapraszam do dalszej części artykułu…(część 2)

Exit mobile version