Porady dotyczące kupowania mebli wypoczynkowych

drewno w aranżacji wnętrz salon w drewnie

Meble wypoczynkowe to esencja pokoju. Muszą być stylowe, wygodne i właściwie dobrane do stylu urządzania wnętrza. To meble, które są wizytówką pokoju, zajmują w nim centralne miejsce, przyciągają wzrok domowników i gości. Wybór kompletu wypoczynkowego to inwestycja na kilka lat. Ceny kompletów wypoczynkowych zaczynają się od 800 zł i mogą sięgać kilku tysięcy.

 Wymiary mebli 

Przeglądając katalogi producentów, oferty sklepów stacjonarnych i internetowych trzeba zwracać uwagę na wymiary mebli. Sofa złożona zajmuje mniej miejsca niż rozłożona. Jej szerokość i długość mają znaczenie dla ustawienia w pokoju oraz komfortu spania. Dobór mebli wypoczynkowych dobrze jest zacząć od wymierzenia salonu i zdecydowania, jaką część przestrzeni mają zajmować meble i gdzie będą ustawione. Wymiary są bardzo istotnym kryterium wyboru. Zbyt krótka sofa będzie niekomfortowa dla osoby wysokiej. Za dużej kanapy możemy nie zmieścić do salonu.

 Kolor i gatunek materiału 

Przeglądając katalogi trzeba pamiętać o tym, że kolor na zdjęciu może różnić się odcieniem do rzeczywistego. Zakup mebli przez internet ma jedną wadę – nie możemy sprawdzić faktury i jakości materiału. Kupując w sklepie stacjonarnym możemy dotykać mebli, widzimy ich kształt i kolor. W większości modeli istnieje możliwość wyboru koloru obicia. Wystawione modele są egzemplarzami przykładowymi, których celem jest zaprezentowanie faktury materiału, kształtu mebla i stelażu. Na tej podstawie klient ocenia, czy sofa lub komplet pasują do jego mieszkania i stylu, w jakim chce urządzić pokój. W salonie powinno się przetestować mebel – można usiąść na sofie, rozłożyć ją i zobaczyć, ile miejsca zajmuje po rozłożeniu i jak duży ma pojemnik na pościel.

 Czynniki decydujące o jakości sofy 

Oglądając oferty mebli wypoczynkowych zazwyczaj skupiamy się na kolorze i kształcie, ale zapominamy o czynnikach, które decydują o jakości tego przedmiotu. Kupując meble powinno się zwracać uwagę na jakość, ponieważ to ona decyduje o trwałości i wyglądzie mebla, a także o wygodzie użytkowania. O jakości kanapy decydują następujące czynniki: stelaż, rodzaj wypełnienia i system wspierający siedzisko i oparcie. Meble wizualnie podobne do siebie mogą mieć inną konstrukcję, a przez to różnić się ceną. Stelaż powinien być z twardego drewna i zapewniać stabilność ramy. Siedzisko powinno być wygodne i nie może zapadać się. Oparcie musi zapewniać wygodne ułożenie pleców i karku oraz zapobiegać bólom kręgosłupa. W tańszych meblach siedzisko wykonane jest z płyty pilśniowej lub wiórowej. W droższych modelach standardem są pasy tapicerskie i sprężyny faliste, które gwarantują użytkownikowi elastyczność, lepsze ułożenie ciała i długoletnie korzystanie z mebla. Przy mniejszych pokojach ważny jest także sposób rozkładania sofy.

 Wypełnienie sofy 

Dla komfortowego wypoczynku niezwykle istotne jest wypełnienie sofy. Zbyt miękka lub za twarda spowoduje dyskomfort i znacznie utrudni wypoczynek. Mogą pojawić się tak niekorzystne dolegliwości jak: uczucie niewyspania, trudności z zasypianiem, bóle karku, kończyn i kręgosłupa. W produkcji mebli wypoczynkowych stosuje się jako wypełniacze: pianki poliuretanowe lub wysoko elastyczne. Charakterystyczną cechą wymienionych materiałów jest: szybkie odzyskiwanie pierwotnego kształtu. Oznacza to szybką reakcje na zmianę pozycji ciała i zapewnia wysoki komfort podczas snu lub popołudniowego odpoczynku. Dobrej jakości wypełniacze to także większa odporność kanapy na dziecięce zabawy. Najlepszej jakości wypełniaczem jest gęsie pierze. Jest uznawane za materiał luksusowy. Ze względów cenowych i etycznych jest rzadko używany.

 Kanapa jako element wystroju. 

Sofa uważana jest za królową salonu. Zajmuje centralne miejsce. Może być kolorystycznie dopasowana do całości wnętrza lub stanowić przełamanie koloru. Elementem dekoracyjnym sofy są poduszki. Aby odmienić wgląd sofy, wystarczy zmienić poszewkę na poduszce. Sofy zazwyczaj sprzedawane z poduszkami dekoracyjnymi.

Exit mobile version