Postarzane meble wykonane samodzielnie

postarzane meble

meble z dawną duszą

W uniwersalnym , globalnym świecie, gdzie wszystkie produkty są na wyciągnięcie ręki. Dominuje produkcja masowa i coraz trudniej wydobyć z niej indywidualizm. Dlatego do łask konsumentów zaczyna powracać samodzielnie wykonywanie różnego rodzaju przedmiotów, np.: przerabianie wyglądu mebli. Dzięki temu każdy uzyskuje przedmiot, jakiego oczekuje. Postarzenie mebli pozwala zmienić ich wygląd, nadać im drugiego życia i dopasować do obecnych potrzeb użytkowników.

Postarzane meble -ratunek dla wiekowego umeblowania

Gust domowników zmienia się do pewien czas. Potrzeba poprawienia otoczenia wokół siebie jest zupełnie naturalna. Mamy zakodowaną w psychice chęć zmian, posiadania czegoś nowego, najlepiej stworzonego przez nas. Kiedy znudzą się nam stare meble nie musimy ich koniecznie wyrzucać. Inną możliwością jest naprawa i zmiana ich wyglądu.

Najprostsze rozwiązanie- farba kredowa

Najprostsze są metody wymagają mniejszych nakładów czasu. Postarzanie mebli farbami kredowymi daje oczekiwany efekt starego drewna, a jednocześnie jest szybkie w wykonaniu. Po wyschnięciu farba kredowa pokrywa mebel matową powłoką. Dokonując wyboru sposobu nakładania farby (wałek, pędzelek, pędzel z włosiem) można uzyskać różny efekt – także postarzanego mebla. Dzięki niej można stworzyć na meblach także przecierki i cieniowania. Wspomniane zabiegi przeprowadza się przed nałożeniem farby bazowej. Tworzenie postarzanego mebla zaczynamy od przygotowania mebla: musimy go umyć, odtłuścić, a wystające elementy warto posmarować bezbarwną świeczką. Przetarcia warto wzmocnić woskiem, aby były trwalsze i lepiej widoczne.

Postarzenie mebli farbą akrylową

Zabieg zaczynamy od przemycia mebla ciepłą wodą z płynem do naczyń, a po wyschnięciu matowimy papierem ściernym. Później można pomalować szafkę akrylem do drewna – w zależności od potrzeby jedną lub dwie warstwy. Po wyschnięciu farby rozpoczynamy przecieranie.

Czym jest patynowanie mebli?

Patynowanie mebli to uszlachetnianie i przywracanie mu cech „starości”. Proces patynowania rozpoczynamy od przygotowania mebla – najlepszy efekt patynowania uzyskuje się na surowym drewnie. Zanim zmienimy nasz mebel w dzieło sztuki, trzeba usunąć wszelkie warstwy lakieru, wosku, farby itd. Pomocny będzie preparat do usuwania powłok lakierniczych. Pozostałości szlifujemy papierem ściernym. Mebel należy odpylić, oczyścić z drobinek kurzu i tłustych plam. Na końcu przetrzeć benzyną ekstrakcyjną, a dla podkreślenia usłojenia dodatkowo watą szklaną lub nawet drucianą szczotką. Można też wykonać za pomocą szlifierki szczotkowanie drewna, które usuwa miękkie warstwy z drewna i uwydatnia jego usłojenie. Najłatwiej wyszczotkować miękkie drewno jak sosna czy świerk. Szczotkowanie drewna przeprowadza się w wzdłuż usłojenia, a nie w poprzek. Na koniec wygładzamy drewno papierem ściernym, by zniwelować ostre krawędzie. Tak postarzany mebel można wykończyć w dowolny sposób.

Na czym polega przecieranie mebli?

Postarzanie mebli metodą przecierania polega na nałożeniu jednej warstwy farby w jasnym kolorze na istniejącą ciemniejszą powłokę. Przecierek dokonuje się ręcznie za pomocą papieru ściernego, szczotki do postarzania lub za pomocą szlifierki. Uzyskany efekt kolorystyczny jest fenomenalny. Można też nałożyć dwie powłoki malarskie w różnych kolorach – ciemniejszym na spód i jaśniejszym na wierzch. Oczywiście każda warstwa farby musi dobrze wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Następnie w wybranych miejscach przecieramy mebel. Ciemniejsza warstwa pod spodem powinna prześwitywać delikatnie przez warstwę jaśniejszą.

Jeżeli nie mamy czasu na przecieranie mebli, to można wykonać postarzane meble za pomocą specjalnego lakieru z „efektem spękania”. Taki lakier po wyschnięciu pęka i tworzy efekt „nadgryzienia przez ząb czasu.”Postarzane meble to trend, który dzięki swojej ponadczasowości i łatwości uzyskania kandyduje do miana uniwersalnego.

Exit mobile version