Powrót weluru w aranżacji wnętrz

Welur kojarzony jest z elegancją i luksusem. Powraca w wielkim stylu. Styliści wnętrz obserwują, że jego wykorzystanie staje się coraz popularniejsze. Nadaje wnętrzom przytulności i wydobywa , a aranżacje z jego wykorzystaniem stają się coraz popularniejsze. Nie tylko nadają pomieszczeniom przytulności, ale też wydobywają ich nietuzinkowy charakter. Stanowi nieodłączny element oryginalnych i wytwornych wnętrz. Powrót weluru w aranżacji wnętrz to trend godny odnotowania.

Cechy weluru

Welur to tkanina wytwarzana z przędzy runowej, miękka i puszysta, należąca do grupy pluszów. Uważana za ekskluzywną, cieszy się sporą popularnością wśród architektów, dekoratorów czy osób urządzających swoje mieszkanie. Welur to tkanina przyjemna w dotyku, wykorzystywana jako obicie mebli. Powrót weluru w aranżacji wnętrz wynika z wytrzymałości tego materiału. Jest to możliwe dzięki większej ilości tradycyjnych splotów. Cechą weluru nieregularne cieniowanie, które powstaje w procesie produkcji i wydobywa piękno materiału.

Rodzaje tkanin pluszowych

Nazwa welur, w potocznym nazewnictwie stosowna jest także jako synonim aksamitu i welwetu. Wspominane tkaniny pochodzą z rodziny pluszów, to jednak różnią się grubością materiału, rodzajem użytych włókien, elastycznością i długością. Choć pochodzą one z jednej rodziny pluszów, różnią się wzajemnie grubością materiału, rodzajem użytych włókien, elastycznością oraz długością.Aksamit to dosyć sztywna tkanina bawełniana, pokryta z jednej strony meszkiem,
nieprzekraczającym 3 mm. Welur jest nieco cieńszy, ma krótkie włosie. Welwet z kolei różni technika wykonania i nieco dłuższa okrywa (powyżej 3 mm). Powrót weluru w aranżacji wnętrz daje wielkie możliwości wykorzystania tego materiału.

Powrót weluru w aranżacji wnętrz nie tylko na kanapie

W tradycji wnętrzarskiej welur kojarzony jest z wnętrzami urządzonymi w stylu glamour lub retro. To jednak nie jedyne możliwości aranżacyjne.Powrót weluru do aranżacji wnętrz obserwuje się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym i nowoczesnym. Welur jest uniwersalny- elegancki i ponadczasowy. Welur to nie tylko obicia mebli tapcierowanych.: kanapa, sofa, fotele, krzesła. Wtedy welur jest głównym elementem aranżacyjnym. Kolorystka powinna być stonowana i dobrze komponująca się pozostałym wyposażeniem wnętrza. Welur sprawia, że wszystkie pomieszczenia nabierają szlachetności i elegancji.

Przytulny klimat

Wytworny wygląd i ponadczasowość to nie jedyne atuty weluru. Tworzy on przytulny klimat. Najmodniejsze kolory weluru do aranżacji wnętrz to: szmaragd, granat, butelkowa zieleń, bordo czy turkus. Welurowe meble nie powinny przytłaczać innych przedmiotów w pomieszczeniu. Powrót weluru do aranżacji wnętrz powinien opierać się na zasadzie wyeksponowania jednego przedmiotu np.: sofy.

Powrót weluru do aranżacji wnętrz w dodatkach

Powrót weluru nie musi oznaczać dużych kosztów – nie trzeba wymieniać mebli tapicerowanych. Można postawić na dodatki, które podkreślą charakter wnętrza, np.: welurowe zasłony, podszewki, zagłówki. Nowością są welurowe tapety, które pięknie wyglądają, urzekają formą, pasują do wszystkich wnętrz oraz znakomicie izolują przed hałasem. Na uwagę zasługuje bogate wzornictwo i różnorodność motywów: roślinnych ornamentów, geometrycznych wzorów, kwiatowych. Najlepiej ozdobić tapetą welurową jedną ścianę.

Pielęgnacja welurowych mebli i dodatków

Welurowych mebli o intensywnych kolorach nie powinno się ustawiać w silnie nasłonecznionych miejscach, ponieważ długotrwały kontakt ze światłem słonecznym powoduje wybarwianie materiału. Zabrudzenia usuwa się wodą z niewielką ilością detergentu.Należy również pamiętać o regularnym odkurzaniu mebli tapicerowanych.

Na powrocie weluru zyskał klimat pomieszczeń – welurowa kanapa lub chociaż poduszka sprawia, że pomieszczenie jest przytulniejsze i wygląda bardziej dekoracyjnie. Welur jest także stosunkowo prosty w utrzymaniu czystości.

Exit mobile version