Prawo budowlane – praktyczne porady dla początkujących

Jeśli zamierzasz wybudować dom samemu lub za pomocą metody gospodarczej, znajomość pewnych aspektów prawa budowlanego będzie dla Ciebie obowiązkowa. Jeśli w czasie budowy nie będziesz przestrzegał się do wytycznych zawartych w tym akcie prawnym, możesz nigdy nie otrzymać pozwolenia na zamieszkanie we własnych czterech kątach. Czytaj dalej i poznaj interesujące informacje na temat prawa budowlanego.

Prawo budowlane to niezbędny akt prawny dla każdego inwestora budowlanego w Polsce, niezależnie od tego, czy planujesz rozbiórkę domu, czy stworzenie nowego osiedla. To właśnie na kanwie prawa budowlane, skonstruowane są niezliczone porady budowlane, które możesz znaleźć w internecie.

Czym jest prawo budowlane?

Na wstępie warto wspomnieć, że prawo budowlane zostało po raz pierwszy wprowadzone dopiero w 1 stycznia 1995 roku. Mowa tu oczywiście o obowiązującej ustawie, a nie o rozporządzeniach prawnych, obowiązujących w poprzednim ustroju politycznym. I choć ustawa o prawie budowlanym liczy już ponad dwie dekady, to za sprawą licznych i bardzo częstych nowelizacji jest stale ulepszana. Zadaniem Sejmu jest dopasowywanie założeń prawnych w niej zawartych do aktualnych realiów, przez co każdego roku, kształt co najmniej kilku rozdziałów przechodzi spore zmiany.

Prawo budowlane, jako ustawa, to najważniejszy dokument dotyczący wszelkich pozostałych spraw związanych z budownictwem w Polsce. Ustawa o prawie budowlanym kształtuje zasady projektowania, budowania, nadzorowania, utrzymania, a także rozbiórek wszelkich obiektów budowlanych, niezależnie od ich rodzaju. Co więcej, w ustawie o prawie budowlanym należy także upatrywać wszelkich rozwiązań spraw dotyczących działania organów administracji publicznej.

Czego dotyczy prawo budowlane?

W ustawie o prawie budowlanym możemy znaleźć regulacje spraw związanych z miejscem realizacji inwestycji, jak również sposobem uzyskiwania pozwolenia na budowę, a także rozbiórkę. W ustawie można znaleźć także regulacje związane z różnymi rodzajami robót budowlanych, a także budów, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

W ustawie znajdują się również zapisy dotyczące tego, w jaki sposób uprawnione organy mogą oddawać obiekty budowlane do użytkowania. W tej ustawie znajdują się również istotne informacje dla pracowników i przedsiębiorstw z sektora budowlanego. W tym akcie prawnym mamy do czynienia z regulacją zasad prowadzenia działalności zawodowej, w tym ustalaniem zasad ubiegania się i otrzymywania pozwoleń do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie. Jak widać, ustawa o prawie budowlanym to nie tylko zbiór zakazów i nakazów, ale także istotne informacje dotyczące np. uprawnień budowlanych.

Co znajduje się w ustawie o prawie budowlanym?

Ustawa o prawie budowlanym składa się z 11 rozdziałów, które są podzielone na poszczególne etapy. Jeśli jesteś prywatnym inwestorem i decydujesz się na budowanie domu metodą gospodarczą, sprawdź koniecznie rozdział 3, 4, 5, a także 6 ustawy o prawie budowlanym.

Exit mobile version