Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie -musi być dokładnie zaplanowana. Sprawdź, co powinien zawierać projekt domu?
Decyzja o budowie domu bez wątpienia zmienia życie człowieka. To inwestycja wymagająca starannego zaplanowania wszystkich prac i rozsądnego podejścia do finansów. Średnio budowa domu zajmuje kilka miesięcy. Do postawiania domu potrzebne są: działka z przyłączami i projekt domu. Do końca nie wiesz, co powinno się znajdować w projekcie budynku? Nic straconego. Zobacz nasze porady, a dokonasz właściwego wyboru projektu/
Projekt domu- konieczność, czy dobrowolność?
Zgodnie z przepisami prawa projekt domu jest konieczny. Aby inwestor mógł postawić swój wymarzony dom, najpierw potrzebuje idealnego projektu domu. Stanowi on dopełnienie formalności , a inwestorowi daje pewność, że
- wymarzony projekt umożliwia budowę domu spełniającego wszystkie potrzeby domowników
- stanowi część projektu budowlanego, bez którego nie można przeprowadzić żadnych prac budowlanych niezależnie, czy inwestor buduje dom na zgłoszenie, czy też musi najpierw uzyskać pozwolenie na budowę
Domy mieszkalne buduje się na lata. Projekt domu musi być przemyślany i przedyskutowany. Tutaj nie ma miejsca na przypadek, radosną twórczość, czy budowanie według chwilowego pomysłu. Warto wiedzieć, że projekt architektoniczno- budowlany to podstawa w wydawaniu pozwolenia na budowę.
Elementy projektu budowy domu
Projekt architektoniczno-budowlany domu określa przede wszystkim układ przestrzenny budynku. Muszą się tam znaleźć następujące dane:
- wielkość,
- kubaturę,
- rozmiar powierzchni użytkowej,
- przeznaczenie budynku oraz informację o tym, w jaki sposób będą użytkowane poszczególne pomieszczenia (jaką funkcję mają spełniać).
Projekt domu jednorodzinnego musi zawierać informację parametrach budowlanych, materiałach, które mają zostać wykorzystane przy budowie, a także o planowanych rozwiązaniach technicznych, np.:
- o sposobie ogrzewania domu
- przygotowywania ciepłej wody.
- charakterystykę energetyczno-ekologiczną
- opinię geotechniczną wraz z informacją o posadowieniu budynku.
Dokumentacja będąca częścią projektu domu
Projekt domu jest dość skomplikowanym dokumentem. Ustawodawca wymaga dołączenia do niego dodatkowej dokumentacji w postaci rysunkowej obejmującej takie elementy, jak:
- rzuty kondygnacji
- , rzuty dachu
- , fundamentów
- oraz przekroje budynku
- rodzaj elewacji i instalacje (wodno-kanalizacyjną, elektryczną czy grzewczą).
- Ekspozycje okien
- podpiwniczenie budynku
- ewentualny garaż
Projekt indywidualny, czy gotowy?
Inwestor planujący budowę domu ma do wyboru dwa rozwiązania z zakresu uzyskania projektu domu: indywidualny projekt domu lub gotowy projekt, który kupuje od projektanta. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Indywidualny projekt domu
Jego największą zaletą jest możliwość dostosowania przyszłego domu do potrzeb właścicieli. Taki projekt uwzględnia usytuowanie domu względem sąsiedniej działki oraz zawiera opis zagospodarowania terenu. Indywidualne projekty domu cechują się unikalność, więc inwestor ma pewność, że nikt nie zrealizował jeszcze tego projektu, a jego dom będzie wyróżniał się na tle innych zabudowań. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena, co jest dość istotnym czynnikiem w szacowaniu kosztów budowy.
Gotowy projekt domu
Biura projektowe mają swoje katalogi projektów domów. Były one już realizowane, co akurat może być zaletą- ponieważ są to projekty sprawdzone. Niestety, trzeba je dostosować do wymogów działki i zagospodarowania terenu. Budujący może dokładnie przejrzeć ofertę, porównać projekty i wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada. Koszt przygotowania takiego projektu jest zdecydowanie niższy niż projektu indywidualnego. Adaptacji projektu musi dokonać osoba mająca odpowiednie uprawnienia budowlane w danej branży – pomieszczenia mają być funkcjonalne.
Ostateczna cena projektu domu jest uzależniona od renomy biura projektowego, lokalizacji nieruchomości gruntowej i zastosowania niestandardowych rozwiązań.