Projekt domu na wąską działkę

Wielu z nas marzy o własnym domu na przestronnej działce. Rzeczywistość często jednak bywa inna, uzależniona od względów finansowych czy dostępnych gruntów w obrębie, w którym chcielibyśmy zamieszkać. Zabudowa większości miast jest zwarta, a działki budowlane przestrzennie ograniczone i drogie.

Zwykle długie i wąskie parcele są mało atrakcyjne i sprawiają trudności w zabudowie. Wynika to z historycznego ukształtowania terenu, dziedziczenia majątków ziemskich i odrolniania ich na masową skalę. I tak szczęśliwcy, którzy odziedziczyli zwykle drogi w mieście kawałek ziemi lub mogli sobie pozwolić na jego zakup mają nie lada problem z jej praktycznym zagospodarowaniem. Budowa domu na wąskiej działce wymaga dostosowania się do specyficznych przepisów prawnych.

Wykonanie projektu domu na taką działkę można zlecić architektowi, który uwzględni indywidualne oczekiwania inwestora i wielkość działki. Alternatywą dla współpracy z architektem jest samodzielne wybranie projektu z katalogu projektów dedykowanych dla wąskich działek budowlanych. Niezależnie jednak od wybranej opcji nieruchomość musi być zbudowana zgodnie z przepisami o wymaganych odległościach od granicy działki.

 Wąska działka, a prawo budowlane 

Prawo budowlane (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury) przewiduje zachowanie konkretnych odległości między granicą działki, a bryłą budynku.

Dla działki szerokiej na 16 m  ustawa przewiduje zachowanie 3 m odległości do granicy działki jeżeli ściana budynku pozbawiona jest otworów drzwiowych lub okiennych i 4 m odległości jeżeli w ścianie są okna lub drzwi.

Dla działki węższej niż 16 m odległości te ulegają zmianie. Należy zachować 1,5 m odległości od granicy działki jeżeli w ścianie nie ma otworów, jeżeli je wykuto, odległości pozostają takie same jak powyżej, czyli trzeba zachować 4 m odstępu.

 

 Jak dobrze wybrać projekt? 

Dzisiejsze rozwiązania architektoniczne optymalizują zagospodarowanie wąskiej działki, a powstały na niej dom może być funkcjonalny i atrakcyjny zarazem. Jak wybrać projekt spośród licznych propozycji? Pierwszy krok to dokonanie precyzyjnego pomiaru działki. Kolejna kwestia dotyczy planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Decydując się na konkretny projekt warto zasięgnąć informacji czy będzie on zgodny z charakterem zabudowy w danej gminie. Czasem bywa tak, że projekt nam się podoba, ale w niektórych aspektach nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Nie trzeba go wówczas definitywnie skreślać. Można dokonać adaptacji dostępnej propozycji i np. przenieść okno lub drzwi na inną stronę budynku, by dom pozostał funkcjonalny, zbudowany zgodnie z przepisami, a jego bryła nie straciła na atrakcyjności.

 Jak rozplanować pomieszczenia? 

Chcąc zaoszczędzić jak najwięcej terenu, na wąskiej działce można zbudować dom wielokondygnacyjny, podpiwniczony, z poddaszem użytkowym lub zdecydować się na dzielenie ściany z sąsiadem i zamieszkanie w bliźniaku. Oczywiście dom parterowy również można na takiej działce ulokować, jednak trzeba się liczyć z tym, że ściana od frontu będzie krótsza od tej w głębi działki. Dom usytuowany w taki sposób wcale nie musi jednak stracić na atrakcyjności. Dzisiejsze innowacyjne rozwiązania architektoniczne mogą niejednego pozytywnie zaskoczyć. W przypadku domu posadowionego na wąskiej działce, dla funkcjonalności i komfortu codziennego życia, układ pomieszczeń nie powinien być przypadkowy. Najbardziej optymalne rozwiązanie zakłada urządzenie salonu i sypialni od strony południowej, zaś bramy garażowej i drzwi wejściowych od strony wschodniej lub północnej. Północną cześć domu również można przeznaczyć na pomieszczenie gospodarcze lub kotłownię.

Wąska działka budowlana nie musi być zmorą inwestora. Profesjonalne biuro projektowe okiełzna każdy, nawet najtrudniejszy teren proponując ciekawe rozwiązania architektoniczne. Trzeba tylko precyzyjnie określić swoje możliwości finansowe i oczekiwania wobec przyszłego domu, a z pewnością uda się zaprojektować dom na indywidualne zamówienie lub znaleźć właściwy projekt w katalogu gotowych ofert.

źródło zdjęć: archipelag.pl, anabiuroprojektowe.pl, dom.pl, archeton.pl, arscommenti.pl, domnaczasie.pl, studioatrium.pl, blog.lipinscy.pl

Exit mobile version