(Przy)domowa szklarnia

W ostatnich latach coraz częściej dostrzegamy orientację na ekologiczny tryb życia. Jedni segregują śmieci, inni zamiast środków chemicznych do sprzątania mieszkania mają na podorędziu sodę, ocet, a pranie robią w orzechach piorących. Jedni przesiedli się na rowery, by nie zanieczyszczać środowiska spalinami, inni dbają nie tylko o planetę, ale również o siebie popijając na śniadanie zielone koktajle, a niezdrowe jedzenie zamieniając na warzywa i owoce. Są tacy, którzy w alternatywnym sposobie żywienia postanowili pójść o krok dalej i hodują na parapecie zioła, a w ogródkach czy szklarniach uprawiają własne warzywa. Bo czyż może być coś smaczniejszego niż aromatyczny pomidor zerwany we własnym ogrodzie, albo poziomki zjedzone wprost z krzaczka?

 Budowa szklarni 

Do budowy szklarni lub tunelu potrzeba odpowiednio solidnej konstrukcji. Najczęściej wykorzystywanym surowcem do dobudowy konstrukcji w jednym i drugim przypadku jest stal, drewno, aluminium, a także tworzywo sztuczne, na których w zależności od wyboru rozpościera się folia lub szklane tafle.

Co wybrać?

Drewno, tworzywo sztuczne i aluminium odznaczają się mniejszym przewodnictwem cieplnym w porównaniu ze stalą, jednak to ona, jako materiał znacznie tańszy od aluminium wykazuje większą trwałość niż pozostałe surowce. Podczas gdy stal nadaje się o budowy większych szklarni i tuneli, aluminium i drewno najczęściej wykorzystuje się do budowy obiektów na własne potrzeby. Stalowe konstrukcje są dużo bardziej wytrzymałe od aluminiowych, jednak te drugie są zdecydowanie bardziej odporne na korozję.

Jeżeli chodzi o pokrycie konstrukcji można wykorzystać folie lub różnego rodzaju szkło. Przy budowie tuneli świetnie sprawdzają się folie wykonane z celulozy, polietylenu lub poliestru. To lekkie pokrycie jednak znacznie mniej odporne na mechaniczne uszkodzenia i czynniki atmosferyczne niż szklane odpowiedniki wykorzystywane do budowy szklarni. Szkło mineralne jest cieniutkie i dość łatwo je stłuc. Do roślin dociera jednak 90% promieni słonecznych, czego nie można powiedzieć o szkle poliwęglanowym, które charakteryzuje się nikłą przepuszczalnością światła, za to jest bardzo lekkie i solidne. Do budowy szklarni można wybrać również szkło polisterynowe, które nawet jeżeli ulegnie stłuczeniu, nie pozostawia ostrych krawędzi. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być szkło akrylowe znane również jako pleksiglas. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe szkło, jednak charakteryzuje się znacznie większą odpornością na uszkodzenia, a także niską wagą dzięki czemu nie obciąża konstrukcji. Co więcej, podobnie jak szkło odznacza się dużą przepuszczalnością światła. Jedynym mankamentem jest jego wysoka cena.

Choć przydomowa szklarnia to nie Crystal Palace (budynek z żeliwnych i szklanych prefabrykatów wzniesiony w Hyde Parku w Londynie przez Josepha Paxtona z okazji Wielkiej Wystawy organizowanej w 1851r.) to ważne jest jej odpowiednie oświetlenie, takie, które nie przegrzeje roślin wewnątrz, a dostarczy im odpowiednią dawkę promieni słonecznych i ciepła potrzebnego do optymalnego rozwoju.  Dlatego wybór pokrycia ma tu niebagatelne znaczenie, bo nie zastąpi światła naturalnego.

Do prawidłowego wzrostu roślinom potrzebna jest również odpowiednie podłoże. Najlepiej sprawdzi się tu ziemia kompostowa lub uniwersalna. Do nawadniania najlepiej zainstalować kropelkowy system nawadniania roślin, który działa punktowo doprowadzając odpowiednią ilość wody do każdej rośliny za pomocą małego wężyka. Jeżeli szklarnia ma mieć charakter całoroczny, należy również pomyśleć o montażu systemu ogrzewania. Spośród różnych metod można wybrać ogrzewanie za pomocą prądu, gazu, powietrza, wody, a nawet pieca. Tę ostatnią metodę stosuje się już stosunkowo rzadko ze względu na konieczność zachowania dużej ostrożności podczas jej użytkowania. Na popularności zyskuje natomiast ogrzewanie wodne, tzw. ekologiczne – łatwe w użyciu i bezpieczne dla środowiska. Ogrzewanie na prąd wypada w eksploatacji dość drogo, jednak w cieplejszych porach roku można je zdemontować. Ogrzewanie ciepłym powietrzem jest mało wydajne, ponieważ w momencie zaprzestania nadmuchu, temperatura w szklarni znów spada. Ogrzewanie gazem zaleca się natomiast stosować jedynie gdy roślinom zagraża mróz. Wybór metody zależy od nas, wielkości szklarni, materiałów wykorzystanych do jej budowy i sposobu eksploatacji.

 Szklarnia, a prawo 

Inwestycja, jaką jest budowa szklarni może wymagać pozwolenia na budowę. Dzieje się tak w przypadku, gdy powierzchnia zabudowy przekracza 25 m2. Jeżeli planowana szklarnia będzie powierzchniowo mniejsza, zakres prac budowlanych (jak mówi art. 29 Prawa budowlanego) i tak należy zgłosić do właściwego organu administracyjnego w terminie 30 dni przed ich rozpoczęciem.

 

 Nowoczesne budownictwo 

Szklarnię można kupić gotową, zbudować ją samodzielnie lub…nabyć mieszkanie ze szklarnią na balkonie. Z taką propozycją wychodzi jeden z poznańskich deweloperów. Powstający kompleks mieszkaniowy wpisuje się w nurt współczesnej architektury propagującej ekologiczne rozwiązania w budownictwie, a miłośnikom warzyw i owoców z własnego ogródka daje szansę praktykowania ogrodnictwa i możliwość zajadania się własnoręcznie wyhodowanymi pomidorami, poziomkami oraz innymi zdrowymi smakołykami.

źródło zdjęć: sklep.gardenplanet.pl, kreocen.pl, ladnydom.pl, kupszklarnie.pl, evergreen365.pl

Exit mobile version