Regał na książki – wyjątkowy element domowego wyposażenia

regal na książki

Regał na książki – wyjątkowy element domowego wyposażenia

Regał wypełniony po brzegi książkami to nad wyraz kuszący widok, żeby nie znalazł się w naszym domu czy też mieszkaniu. Jednakże, mimo nazwy, w swojej funkcjonalności daleko wykroczył poza ramy narzucone mu przed wieloma laty. Odpowiednio wkomponowany regał potrafi być wyjątkową ozdobą, spełniając przy tym ważną, praktyczną rolę. Nie czekaj więc i już teraz dowiedz się, czym może stać się regał na książki w nowoczesnym wydaniu!

  1. Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar?
  2. Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza?
  3. Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki?
  4. O czym jeszcze należy pamiętać wybierając regał?

Od wieków obecność książek w domu ma swoje symboliczne znaczenie, bardzo często świadcząc o osobowości właściciela. Nie bez przyczyny utarło się mówić: „Pokaż mi swoją biblioteczkę, a powiem ci kim jesteś”. Co jednak istotne, odpowiednio wkomponowany regał na książki stanie się również wyjątkową ozdobą, punktem centralnym pomieszczenia, do którego często będziemy się donosić my sami czy też odwiedzający nas ludzie. Ważne jednak, żeby podczas wyboru naszego wymarzonego regału pamiętać o kilku ważnych zasadach…

Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Chyba mało komu uśmiecha się kupienie zbyt dużego lub małego regału, i przekonanie się o tym dopiero po złożeniu tudzież ustawieniu mebla. Dlatego też bezwzględnie w pierwszej kolejności musimy ustalić, gdzie będzie on stał i ile miejsca jesteśmy w stanie dla niego przeznaczyć. Pamiętajmy również, żeby robić to dokładnie, nie posługujmy się popularną jednostką „na oko”, tylko profesjonalnie – z użyciem miary. Czy to wystarczy? Nie do końca. Bardzo ważne, żeby nie sprawdzać jedynie najoczywistszej długości, ale również i wysokość (co może mieć wpływ na dopasowanie regału na książki do pozostałych mebli, ale również i sufitu!) oraz szerokość. Zwłaszcza ta ostatnia wartość często jest bagatelizowana i pomijana, co finalnie może wpłynąć na zbyt mocno wysunięty lub wklęśnięty nowy mebel.

Posiadając te dane, możemy ruszyć na zakupy.

Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza?

Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć również pod kątem stylu, jaki panuje w pomieszczeniu docelowym. Regały modułowe w szczególności sprawdzają się przy nowoczesnych aranżacjach, pozwalając na swobodny podział mebla między książkami, jak i innymi dodatkami poprawiającymi efekty wizualne. Regały klasyczne nieco to utrudniają, lecz z kolei idealnie nadają się do stworzenia wrażenia biblioteczki z prawdziwego zdarzenia (nawet w wersji mikro). Modułowe regały na książki wyposażone są w niezależne półki przypominające przegrody, które posłużą za sprawną separację podtrzymującą książki. Dzięki temu zaraz obok będziemy mogli ustawić nawet najdelikatniejsze przedmioty, jak np. wazon z kwiatami, nie narażając ich na zgniecenie przez ciężkie tomy.

Finalna decyzja zależy więc od naszych indywidualnych upodobań. Szeroki wybór wśród obu rodzajów regałów znajdziemy w sklepie: https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/regaly.html.

Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki?

Zdecydowanie idealnym do tego miejscem byłaby specjalna biblioteczka, jednakże z przyczyn oczywistych nie zawsze można sobie na coś takiego pozwolić. Dlatego też, chcąc wzbogacić swoje mieszkanie czy też dom o ten element wyposażenia, warto zwrócić swoją uwagę w stronę salonu. To własnie w tym miejscu, zaraz obok kuchni, domownicy z reguły spędzają najwięcej czasu w gronie rodzinnym, odcinając się od świata zewnętrznego i szukając odpoczynku. Regał na książki sprawi, że salon zmieni się w miejsce daleko bardziej ciepłe i przyjemne niż wcześniej. Może się jednak zdarzyć, że zabraknie tam miejsca. Rozważmy wtedy dodatkowe opcje, jakimi są pokoje gościnne, dziecięce czy też wszelkie gabinety. Są to pomieszczenia, które bardzo chętnie przyjmą ten mebel w swoje progi.

Posiadając długie korytarze czy też schody na piętro, warto rozważyć umiejscowienie regału również w tych miejscach. Cały dom zyska wtedy na powadze i swojego rodzaju godności.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając regał?

Styl – to jest na pewno to, o czym zapominać nam nie wolno pod żadnym pozorem. Jeśli salon, a tym bardziej całe mieszkanie czy dom mamy zaaranżowane w stylu nowoczesnym, nie możemy sobie pozwolić na kupno klasycznego drewnianego regału. Po prostu nie będzie tam pasował, gryząc się z resztą wyposażenia. Zasada ta działa zawsze, choćby nie wiadomo jak dany regał nam się podobał (ewentualnie zawsze można zmienić styl całego pomieszczenia…). Identycznie jest w odwrotnym przypadku: jeśli w naszym mieszkaniu dominuje klasycyzm czy wręcz styl rustykalny, warto dwa razy zastanowić się na metalową konstrukcją, z jakiej składa się regał, bo szybko może się okazać, że decyzja ta jest błędna.

Poza tym wielkość również ma znaczenie. Nie ma sensu kupować zbyt dużego regału, posiadając mało książek czy też pomysłów na ozdoby. Z drugiej strony: mały regał przy olbrzymiej kolekcji nie na wiele nam się zda.

Exit mobile version