Remont elewacji a estetyka ogrodu

 P odczas budowy domu bądź przy pracach remontowych elewacji istniejącego już budynku mamy do czynienia z szeregiem zanieczyszczeń wpływających destruktywnie na estetykę naszego przydomowego ogrodu. W dzisiejszym wpisie podpowiemy o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem prac i w jaki sposób zabezpieczać rośliny przed zniszczeniem. Zaczynajmy!

 P o pierwsze – w celu całkowitej eliminacji wszelkich źródeł zanieczyszczeń chemicznych musimy bezzwłocznie wytyczyć na planie budowy miejsca na śmietnik, WC, miejsce na betoniarkę i mycie narzędzi ze szkodliwych substancji mogących skazić glebę bądź zniszczyć wegetujące na niej rośliny. Po drugie większe krzewy i byliny dobrze jest okryć warstwą folii przepuszczającej powietrze – dzięki takiemu zabezpieczeniu roślina nie ulegnie uszkodzeniu, a wszelkie zanieczyszczenia będzie można łatwo uprzątnąć gdyż osadzą się na powierzchni folii.

 G dy już co nieco dowiedzieliśmy się jak zadbać o rośliny zajmijmy się teraz tym jak poszczególne substancje wykorzystywane przy pracach budowlano-remontowych wpływają szkodliwie na nie i na strukturę glebową. Wszelkie gipsy, cementy i zaprawy tynkarskie silnie odkwaszają glebę przez co rośliny nie mogą przyswajać substancji mineralnych. Należy więc zadbać by tego typu substancje przechowywać w możliwie jak najdalszym miejscu od roślinności ogrodowej a także pamiętajmy by myć wszelkie pace murarskie i inne tym podobne narzędzia tylko w wytyczonych miejscach na planie budowy. Wszelakiej maści farby i impregnaty zatruwają ziemię szkodliwymi związkami kadmu i ołowiu.

 N a koniec warto wspomnieć o oczyszczaniu placu budowy z odpadów. Porozrzucane kawałki dachówek, cegieł czy styropianu zazwyczaj po pracach robotników będziemy musieli uprzątnąć sami. Pamiętać należy jednak o tym by pod żadnym pozorem nie spalać na terenie działki odpadów foliowych, plastikowych, styropianowych bądź fragmentów papy gdyż po pierwsze – jest to zakazane prawnie, a po drugie – szkodzi nie tylko środowisku (na obszarze „paleniska” nie wyrosną już rośliny) ale też nam samym (uwalniane są do atmosfery szkodliwe związki rakotwórcze).

Źródła: Murator, Grafika Google, Ogrodowisko.pl

Exit mobile version