Remont mieszkania – najważniejsze czynności

remont mieszkania

Podstawą każdego remontu jest ustalenie planu i zakresu prac. Następnym krokiem jest ustalenie kosztorysu, który ustrzeże nas przed widmem niedokończonego, z powodu braku środków finansowych, remontu. Na koniec powinniśmy ustalić kolejność prac i znaleźć najlepszych fachowców.

Planując remont mieszkania w bloku, powinniśmy ostrzec o tym naszych sąsiadów, np. zawieszając na drzwiach wejściowych informację o remoncie. Dzięki temu mieszkające wokół nas osoby, nie będą zaskoczone nagłym hałasem i kurzem na klatce schodowej. Niezbędne jest także wynajęcie kontenera, do którego wyrzucać będziemy odpady budowlane.

 Krok pierwszy – zakres remontu 

Na początku zajmijmy się określeniem zakresu prac. Chodzi tu o dokładne sprecyzowanie, czy tylko odświeżamy wnętrze (np. malujemy, tapetujemy, zmieniamy panele) czy stawiamy na gruntowny remont, który obejmie np. wyburzanie ścian. Plan remontu możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy architekta. Na tym etapie warto sięgnąć po porady specjalistów, którzy profesjonalnie zaprojektują wnętrze, uwzględniając w nim nasze potrzeby, styl życia i upodobania. Fachowców w zakresie projektowania, aranżacji wnętrz i usług architektonicznych możemy znaleźć na stronie internetowej https://fixly.pl/. Jest to miejsce, które gromadzi najlepszych specjalistów z różnych dziedzin i kontaktuje ich z potencjalnymi klientami.

 Krok drugi – przygotowanie kosztorysu 

Stworzenie wstępnego wyliczenia kosztów, które pochłonie nasz remont, jest dla nas informacją, jakie środki finansowe poświęcimy, aby uzyskać oczekiwany efekt. Warto też wziąć pod uwagę fakt, iż finalna kwota wykonania remontu zwykle przewyższa tę ustaloną w kosztorysie o około 20-30%. Dlatego też lepiej od razu przygotować się na taką ewentualność i wcześniej zgromadzić potrzebny zapas gotówki.

 Trzeci krok remontu – ustalenie planu prac 

Ostatnim etapem remontu jest wyznaczenie kolejności prac. Remont w mieszkaniu rozpoczynamy zwykle od czynności najtrudniejszych. Należą do nich, np.: wyburzanie ścian, zrywanie podłóg, wiercenie otworów na drzwi przesuwne i wymiana okien. Po demontażu zużytych elementów, przechodzimy do prac konstrukcyjnych i naprawczych. Na tym etapie zajmujemy się, np. wypełnieniem dziur w ścianach, skuciem płytek czy zabudowaniem rur. Jeżeli nasz remont obejmuje również wymianę instalacji, jest to najlepszy czas na wykonanie tego typu prac. Finalną częścią remontu są czynności wykończeniowe, czyli malowanie, tapetowanie, układanie paneli i montaż mebli.

Exit mobile version