Reprezentacyjne ściany w kuchni

Istnieje powiedzenie, że kuchnia jest centrum domu. Jest w nim trochę prawdy. W końcu to miejsce przygotowywania posiłków, a wspólne gotowanie i jedzenie umacnia rodzinne lub przyjacielskie więzi. Kuchnie są różnej wielkości – w blokach zwykle niewielkie i wąskie, bardzo trudne do aranżacji, a do tego niewygodne.

W kamieniach i domach jednorodzinnych są większe i sprzyjają wspólnemu przebywaniu. Bywają osobnymi pomieszczeniami lub aneksami połączonymi z salonem. Obie wersje mają swoje wady i zalety. Bez względu na to, czy kuchnia jest aneksem, czy osobnym pomieszczeniem niezwykle istotna jest aranżacja ścian w tym miejscu.

 Jak wykończyć ściany w kuchni? 

Ściany w kuchni narażone są na tłuste zabrudzenia, wilgoć i osiadanie pary. Niezwykle istotne jest to, aby ściany w kuchni można było utrzymać w czystości. Można je pomalować zmywalną farbą ,polakierować lub wytapetować specjalnymi tapetami przeznaczonymi do kuchni. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są kafelki. Duży wybór wzorów i kolorów pozwala dopasować płytki do każdej aranżacji.

 Zalety płytek ceramicznych 

Popularność płytek ceramicznych na kuchennych ścianach nie dziwi. Płytki są materiałem trwałym, odpornym na wilgoć,kuchenne zabrudzenia i wysoką temperaturę. Poza tym łatwo się je czyści, dzięki temu kuchnia cały czas wygląda pięknie. Można je ułożyć między blatem użytkowym szafkami wiszącymi oraz przy kuchence lub w całej kuchni. Wybór należy od wizji aranżacji kuchni.

 Rodzaje płytek idealnych do kuchni 

Duże płytki o jednolitej barwie i fakturze sprawdzą się w kuchni połączonej z salonem, gdzie trzeba umiejętnie połączyć dwa wnętrza. Mniejsze płytki będą idealne do kuchni urządzonej w stylu prowansalskim i rustykalnym

 Nietypowe kolory płytek kuchennych 

Najczęściej do kuchni wybierane są płytki ceramiczne w odcieniach beżu, szarości, ewentualnie niebieskim i jasnozielonym. Wynika to z tego, że te kolory bardzo dobrze komponują się z meblami kuchennymi i tworzą harmonijne, dobrze skomponowane wnętrze. Fani niepowtarzalnego wnętrza mogą zaryzykować i postawić na nietypowy jak na kuchnię kolor płytek, czyli na czarny i czerwony. Oba kolory ciekawie wyglądają w kuchennym królestwie. Dodają elegancji. Biało-czarne zestawy mebli kuchennych posiada w ofercie coraz więcej producentów. Jeżeli czarny kolor nie jest w tych meblach dominujący, to można pomiędzy blatem a górnymi szafkami ułożyć czarne płytki. Zestawienie czarno-białe nigdy nie wyjdzie z mody i uchodzi za bardzo eleganckie. Jest to propozycja dla większej kuchni z oknem. Modny w ostatnich sezonach stał się czarno-biały kolaż z płytek. W jednym komplecie płytek może znajdować się kilka wzorów.

Z kolei czerwone płytki dobrze komponują się z białymi, szarymi lub czarnymi meblami. Ciekawym pomysłem jest przełamanie czerwonego koloru dodatkiem z czarnych, szarych lub białych płytek. W takiej aranżacji meble powinny być gładkie, w jednym kolorze z chromowymi uchwytami.

 Kuchnia w szarościach 

Projektanci wnętrz polecają szare płytki na ścianę w kuchni, Jest to kolor neutralny, który tworzy znakomite zestawy z bielą,czernią i pastelowymi barwami. Szczególnie polecany osobom, które mają kuchnię otwartą połączoną z salonem. Dla rozróżnienia przestrzeni można zastosować dwa odcienie szarości: w kuchni ciemniejsze płytki, w pokoju jaśniejszy odcień.

 Kuchnia niczym niebo 

Kuchnia powinna kojarzyć się z czymś dobrym, np.: apetycznym jedzeniem i spotkaniami przy stole. Kuchnia w odcieniach niebieskiego od kilku sezonów cieszy się niesłabnącą popularnością. Połączenie niebieskich szafek z jasnobrązowym lub czarnym blatem znakomicie sprawdzi się nawet w niedużej kuchni. Niebieskie płytki powinny być o jeden lub dwa tony jaśniejsze od koloru mebli. Wtedy tworzą harmonijną całość. Niebieskie płytki ładnie wyglądają w zestawieniu z meblami drewnianymi w różnych odcieniach brązu.

Do kuchni raczej nie poleca się takich barw na ścianę jak: różowy, fioletowy, czy pomarańczowy. Mocniejsze akcenty kolorystyczne dozwolone są w akcesoriach.

Exit mobile version