Rośliny odstraszające kleszcze

Rośliny odstraszające kleszcze

Rośliny, których nie lubią kleszcze

Kleszcze to niebezpieczne pajęczaki. Ich ukąszenie prowadzi do wielu chorób, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Pojawiają się wszędzie: na trawnikach, na łąkach , w lasach i w ogrodach. Są prawdziwą plagą w Polsce. Każdy właściciel psa wie, że przynajmniej kilka kleszczy wyciągnie ze swojego zwierzaka pomimo stosowania środków przeciw kleszczom. W walce z tymi insektami pomagają rośliny odstraszające kleszcze.

Kleszcze – krótka informacja

Wbrew powszechnej opinii kleszcze nie czatują w koronach drzew, aby potem spaść na zwierzę czy człowieka. Kleszcze dostają się na żywiciela, gdy ten przechodząc ociera się o rośliny. Żerują na wysokich trawach, bylinach, krzewach. Larwy żyją w ściółce. W lasach intensywniej występują na obrzeżach niż w głębi. W ogrodach największe ryzyko pojawienia się kleszczy zachodzi w miejscach wilgotnych, gęsto obsadzonych oraz przy ścieżkach. Kleszcz wkręca się pod skórę, by pić krew swojej ofiary. Może wtedy zarazić ją niebezpiecznymi chorobami — m.in. boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu.

Jak postępować kiedy kleszcz wbije się w ciało?

Po spacerze powinno się obejrzeć swoje ciało w poszukiwaniu tych pasożytów. Kleszcz nie od razu wbija się w skórę, najpierw szuka delikatnego miejsca na ciele. Pajęczaka należy wyjąć np. pęsetą. Nie powinno się go wykręcać ani smarować tłuszczem, ponieważ mogą się w ten sposób dostać do organizmu toksyczne związki. Jeżeli po ukąszeniu kleszcza występuje obrzęk skóry, należy się udać do lekarza. Czy można zapobiec ich inwazji, chociaż w ogrodzie? Na pewno tak, wystarczy posiać rośliny odstraszające kleszcze i znać „zwyczaje” tych pajęczaków.

Pora żerowania kleszczy

Kleszcze żerują przez cały sezon (od końca marca do końca października). Najbardziej dają się we znaki w okresie maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Dodatkowo wyróżnia się aktywność dzienną: od porannej rosy do południa a potem od godziny 16 do zmroku. Reagują na zapachy (np.: pot), zmianę temperatury (przechodzący człowiek rzuca cień) oraz wibracje. Nie rozpoznają kolorów, bo nie posiadają oczu. Noszenie białych ubrań ich nie odstrasza, ale pomaga dostrzec pajęczaka.

Rośliny odstraszające kleszcze

Nie trzeba stosować mocnej chemii ogrodowej, aby pozbyć się kleszczy. Omawiane pajęczaki nie lubią pewnych roślinnych zapachów. Wystarczy posadzić rośliny odstraszające kleszcze, aby znacznie zmniejszyć inwazję kleszczy w ogrodzie. Pożyteczne okazują się takie rośliny jak; rozmaryn, mięta, lawenda, czosnek.

Zioła odstraszające kleszcze

Zioła cechują się intensywnym aromatem i dlatego są chętnie wykorzystywane w kuchni. Mają też mnóstwo właściwości odpornościowych i bakteriobójczy. Rozmaryn tę można posadzić w ogrodzie, ale też hodować w doniczce na oknie. Jego olejek eteryczny odstrasza kleszcze. Mięta odświeżający zapach, jednak dla kleszczy jest on bardzo nieprzyjemny i dlatego jest składnikiem preparatów odstraszających kleszcze. Ruta i piołun mają gorzki sam i intensywny zapach, który wykazuje ogromną skuteczność w odstraszaniu kleszczy z ogrodu. Warto pamiętać, że również czosnek odstrasza kleszcze. Zabójcą pajęczaków jest chrzan, który podobnie jak kleszcze lubi zacienione miejsca. Nie wolno go przesuszyć, bo traci swoje antykleszczowe właściwości.

Kwiaty -oręż przeciwko kleszczom

Wśród roślin odstraszających kleszcze są także kwiaty. Za najskuteczniejszego wroga kleszczy uchodzi lawenda- piękne fioletowe kwiaty o bardzo intensywnym zapach. Jest pomocna przy różnych dolegliwościach i jest najbardziej znanym naturalnym odstraszaczem kleszczy. Można ją też sadzić w doniczkach na balkonie. Kleszcze uciekają także przed pelargonią, która jest dla nich bardzo toksyczna. Z pelargonią trzeba uważać, bo jest szkodliwa nie tylko dla kleszczy, ale także dla psów i kotów. Nie jest polecana, jeżeli z balkonu lub ogrodu korzystają domowi pupile. Bardzo nieprzyjemny dla kleszczy zapach ma aksamitka, zwana zresztą śmierdziuchem. W ogrodzie skutecznie zniechęca pajęczaki do przebywania w pobliżu.

Exit mobile version